Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Villain Hybrid quick test na Soči

11.8.2011 21:05:57     Autor: Jirka Šlapák

Testovací podmínky: Soča za středního stavu

Váha parametry: 85 kg, 187 cm

Upřímně řečeno jsem k testování téhle lodi přistupoval hodně skepticky, protože z ní od prvního pohledu čiší vzhled bečky, což jsou lodě, na kterých se mi dobře nejezdí. První chvíle na vodě s ní těmto dojmům také odpovídaly, ale po pár chvílích jsem tomu začal přicházet na kloub.

 


Trpělivost přináší růže: A nejen na kloub, ale i na chuť! Zjistil jsem, jak hladce boofuje, dokázal jsem s jistotou používat hranu lodi, což spolu s velice dobrou točivostí mohlo odstartovat zábavu, kterou tahle loď poskytne každému jezdci bez ohledu na zkušenosti a fyzickou zdatnost.

Rázem byl dojem bečkovitosti ten tam: Loď má díky kulatému dnu nepatrně slabší primární stabilitu, o to lepší však byla stabilita sekundární a o to rychleji se dá měnit náklon. Kajak držel bez pádla v až neuvěřitelných náklonech, kterými se dalo velmi citlivě určovat, jak moc hrana zafunguje. A to sice v rozmezí od náklonu menšího, kdy loď držela směr bez ohledu na sílu bočního proudu, až po náklon, kdy se zachovala jako lodě výrazně kratší. Další vlastností zvyšující obratnost je opravdu propracované podélné prohnutí dna (rocker), které je trumfovým esem téhle lodi. Dokonalá vyladěnost dna spolu s unikátním Bulk Head systémem pro tlumení nárazu do špičky dělá z této lodi ultimátní zbraň každého opravdového creekaře.
Konec srandiček: A přišla horší část – testování jak moc loď odpustí. Jednoduše řečeno vám odpustí víc, než vlastní matka. Obracený náklon 45° při nájezdu v maximální rychlosti do vracáku a loď sebou ani neškubne, sezení bez náklonu ve válci, do kterého voda padá naprosto vertikálně dolů, s ní také ani nepohne. Jednou se mi ve válci podařilo loď přehodit přes špičku, což považuji za svůj heroický výkon. Dalším úkolem bylo zvedání. Jeden eskymák s pádlem a hurá na eskymování bez pádla. Tady loď taky nezklamala – eskymáka nalevo bez pádla nezvládám, ale na Villainovi prostě nejde selhat.

A teď vážně: Samozřejmě jako každá loď i tato má pár nevýhod. V porovnání s ostatními loděmi podobné délky je to hlavně nízká rychlost, která na potocích nevadí, na opravdu vodnatých řekách a při závodech však bude chybět. Další „nevýhodou“ je, že s touhle lodí máte velmi silně návykový pocit, že jste bůh řeky, ale voda je přeci jen silný živel a nevyplatí se usínat na vavřínech.
Bulk Head: Rád bych se věnoval úžasné obratnosti, schopnosti boofovat a skákat přes kameny, jízdní vlastnosti může chválit každý na své lodi. Bulk Head je však něco, co žádný jiný výrobce nemá. Jde o nejpropracovanější bezpečnostní systém chránící jezdce při silných čelních nárazech a pomáhá proti zdeformování lodi. To vše je možné bez toho, aby bylo nutné do lodi přidávat zbytečnou váhu navíc. O vše se stará uchycení zrcadla, které nedrží na skořepině, ale na středové pěně. Ta efektivně absorbuje náraz, zabrání zranění a pomůže zamezit i poškození lodi samotné. Navíc je zrcadlo vybaveno 7,5 mm tlustou pěnou, což je samo o sobě mnohem více, než najdete u jakéhokoli jiného výrobce. 

 


V neposlední řadě bych rád ve zkratce shrnul pár technických vlastností kajaku a jeho výbavy. V první řadě je to pohodlí/nepohodlí lodi. Boční opěrky si každý musí podlepit podle svého. Happy Seat, který tu určitě nemusím dlouze představovat, zde nechybí. Ergonomicky tvarované zrcadlo si zaslouží moji velkou poklonu – u Jacksona to sice není žádná novinka, ale ostatním výrobcům stále chybí. Posouvání zrcadla a zádové opěrky je samozřejmě řešeno zadrhávacímí provázky, které nezklamou a kdyby náhodou zklamaly, tak se snadno opraví. Velký límec pro snadné nasedání a vysedání, pevná ouška v klasických místech a další vychytávky jsou u téhle creekovky samozřejmostí. Jediné co bych vnitřní výbavě asi mohl vytknout je to, že jsem zvyklý na výrazně pohodlnější zádovou opěrku od Pyranhy, zádové opěrce také chybí popruh na stáhnutí směrem dolu. Druhou drobností je méně prostoru pro uchycení/uskladnění házečky, jídla, pití, lékárničky, mobilu atp. Toto je cena za Bulk Head systém a jednoduché posouvání sedačky, kterou však podle mě stojí za to zaplatit.

Krátké zhodnocení v pár bodech:

Plusy:

+ Cena (23 580 Kč)

+ Obratnost, přesnost ovládání, schopnost držet směr

+ Boofováni

+ Odpouštění, předvídatelnost chování, celková přívětivost

+ Kvalitní výbava, nezničitelné zpracování skořepiny

+ Bulk Head Systém a další vychytávky pro jezdcovo bezpečí

+ Posouvání sedačky jedním rukou povolitelným šroubem, posouvání zrcadla jedním provázkem

Mínusy:

-    Nízká rychlost

-    Méně úložného prostoru před sedačkou

-    Zádová opěrka

Shrnutí: Pokud si na trochu svérázné ovládání zvyknete, poskytne vám Villain mrštnost a jízdní vlastnosti playboatu doplněnou o neuvěřitelnou předozadní stabilitu, bezpečnost, odpouštivost, výtlak a pohodlí. Rychlost se však také podobá lodím o mnoho kratším. Celkově loď hodnotím jako toho nejlepšího čistokrevného creekového hřebce, který si v českých a povětšinou i evropských podmínkách bude libovat, avšak univerzální loď to není. Jinými slovy je to hustodémonsky krutopřísná loď, ale je fakt líná.

Doporučení: Villaina bych doporučil každému, kdo chce jezdit extrémy na vodě s nízkým až středním průtokem. Díky tomu, kolik loď odpouští, na ní můžete zkoušet doslova cokoli. Boofovat jako Ti borci z filmů, zkoušet freewheely a mnohem víc bez strachu, že vás loď vytrestá. V tom podle mě spočívá největší část zábavy, kterou tahle loď dokáže poskytnout.

Začátečníky, kteří se odhodlali jet na těžší vodu, než je zdrávo, nevytrestá, proveze a ukáže jim všechno to krásné, co dokáže tenhle sport nabídnout.

Pokročilým bych doporučil si tuto loď jen půjčovat na těžší vodu, protože odpouští tolik, že hrozí zapomenutí základních technik pádlování.

Závodníkům bych doporučil Pyranhu Karnali, které se rychlostí Villain nemůže rovnat i přes to, že je o dobrých 7 cm delší.

(poznámka pod čarou)

Bohužel jsem to nepodchytil s foťákem na Soči, tak alespoň přikládám pár fotek z našeho Brněnského „vodopádu“.

 

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru