Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Test kajaku Pyranha Karnali

7.5.2009 0:11:09     Autor: Jirka

Karnali je kajak dvou tváří. Najdete v něm rychlý bezpečný turistický kajak a zároveň obratnou výkonnou creekovku, která se neztratí ani v zablokovaných potocích, vodopádech či vodnatých řekách.

Kajak Pyranha Karnali jsme testovali letos začátkem dubna na Korsice. Výběr kajaku na testování jsem volil hodně účelově. Jednak hledám co nejvýkonnější expediční kajak pro sjíždění extrémních řek pro připravovanou expedici do Bhútánu a právě Karnali byla mým nejžhavějším kandidátem. Měl jsem ji vyhlídnutou, ale potřeboval jsem ji pořádně vyzkoušet a otestovat. Řeky Korsiky jsou pro můj test ideální, protože se zde dají najít jak extrémně zablokované potoky, tak i vodnaté peřejnaté řeky s velkými válci. Druhým důvodem, proč padla volba právě na Karnali, bylo to, že letos na Korsiku s námi jela moje máma, která je sice velmi zkušená kajakářka, ale přeci jenom je jí už přes 70 let. Pro mámu jsem chtěl opravdu hodný kajak, který ji umožní sjet s námi i trochu obtížnější korsické řeky bez větších obtíží.
První řeku (Golo) jela na Karnali máma. Kajak vynikal výbornou stabilitou i rychlostí. Směrovou stálost nemá jako čtyřmetrový kajak, na který byla doposud zvyklá, nicméně to byla první kratší loď, na které se jí jelo dobře. Sjela řeky do obtížnosti WW IV, jen s několika málo plaváčky. Všude nám „mladším“ matička bez problémů stačila. Karnali se chovala jako výborný turistický kajak, který snížil obtížnost řek.
Já vyjel na Karnali poprvé na horní tok Tartagine. Čistokrevné zablokované creekování, malý průtok, stupně, nepřehledná balvanitá pole, ostré zatáčky, úzké průskoky, obtížnost WW V+. Karnali mě na první pokus šokovala obratností. To jsem od této lodi opravdu nečekal. Přeci jen je delší než běžné creekovky, ale opravdu se točila na pětníku.
Ve skocích se s ní boofovalo hodně dobře. Ani menší prohnutí špice nebyl problém, zřejmě díky velkému objemu špice se Karnali po skocích vynořovala mimořádně rychle. Trochu jsem měl obavy z málo ostré hrany, ale kupodivu fungovala perfektně. Když jsem chtěl při nájezdu do vracáku "zahranit", tak jsem se musel pořádně naklonit. Ale v náklonu loď neproklouzla. Když jsem se naklonil málo, malinko proklouzla. Je nutné na tuto vlastnost zpočátku myslet, ale zvykl jsem si docela rychle.

Druhou divočejší řeku, co jsem na Karnali jel, byla Fium Orbo. Byla o něco vodnatější, takže jsem si zkusil průjezdy většími válci. Musím říct, že jsem zvyklý jezdit především na playboatech. Na creekovách mám pocit že jsou moc hodné, ale to, jak moc na povrchu a jak snadno jsem válci projížděl na Karnali, mě opravdu překvapilo.


Dno Karnali je dobře vyladěné a ve spolupráci s promyšleným rozložením objemu z ní dělá výkonnou loď i na tu nejdivočejší vodu.

Pro Bhután mám téměř jasno. Pravděpodobně pojedu na Karnali. Ještě ji musím vyzkoušet při velkém zatížení bagáží. V případě, že bude na bagáž Karnali malá, zůstává ve hře ještě o něco větší expediční kajak Pyranha Everest. Uvidíme...Výbava Karnali je typická top výbava od Pyranhy. Byť je Karnali levnější než ostatní Pyranhy v plné výbavě, nenašel jsem v její výbavě žádný rozdíl. Pohodlný potah sedačky, neklouzavý, odolný,... boční nastavitelní opěrky, polstrované stehenní posuvné opěrky, ráčnové dotahování zádové opěrky. Opěrka nohou je posuvné zrcadlo s pěnou. Vychytaný je přední sloupek výztuhy uzpůsobený na uchycení lahve a střední výztuha dna s popruhovým úchytem pro házečku. Za sedačkou jsou dva pevné úchyty na uchycení dalšího vybavení. Pro nošení a chytání má Karnali dva pevné, patentované, popruhové Pyranha chyty (vždy vztyčené, s vysokou nosností, spojené do uzavřeného D tvaru – neuvolní se ani při vytržení jednoho šroubu a navíc jsou přišroubované skrz loď) a pro vyprošťování tři ocelové horolezecké chyty. Ve výbavě jsem nenašel žádný problém. Pohodlnost výbavy taky dosvědčuje moje máma tím, že odmítá jezdit ve své staré lodi, protože ji v ní všechno tlačí a nesedí se jí v ní dobře… Prostě kdo jednou zkusí Pyranha sezení má smůlu a musí si ho pořídit ;-)Abych tedy náš letošní korsický test kajaku Pyranha Karnali shrnul.
Karnali je výborný turistický kajak pro vodáky zvyklé jezdit méně divoké řeky klasickým způsobem a zároveň je to hodně výkonná creekovka pro tu nejdivočejší vodu a to vše v perfektní spolehlivé výbavě.Parmetry kajaku Pyranha Karnali M:
délka 257 cm, šířka 65 cm, objem 280 l, doporučená hmotnost jezdce 60-110 kg, výbava Connect 30.

Moje parametry:
hmotnost 83 kg, výška 190 cm, noha 44 .

 

Kajak Pyranha v katalogu. Může te si objednat v e-shopu.

Kajak Pyranha Karnali si můžete také zakoupit ve všech prodejnách VODÁK sport, v Pyranha test centru Dronte a v síti prodejen Hiko.

Více informací naleznete na www.pyranha.cz

(Použité foto v recenzi fotil převážně Čelda.)

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru