Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Test kajaků EXO - PIN-UP a Demon

19.11.2008 23:11:39     Autor: Vilda Macháň

Koncem října 2008 jsme měli možnost otestovat na slalomce na Soči v Trnovu dvě lodičky od poměrně nové firmy EXO - Demon a Pin-Up.


Moje míry a váhy

Váha: 85 kg
Výška: 180 cm


PIN-UP

 

Co udává výrobce:

Délka: 185 cm
Šířka: 65 cm
Objem: 200 litrů
Hmotnost: 15 kg
Doporučená hmotnost jezdce: 80-95 kg

   
  Na první pohled zaujme velice zdařilým designem, perfektním zpracováním i povedeným sezením se snadnou a značnou variabilitou.

 

 
Paluba: je stavěná na newschool, pro kterou jsou číslo jedna skoky do výšky. Loď při relativně krátké délce oplývá velkým objemem vhodným pro airové prvky, znesnadňuje fletové rodeo, ale ve válci naopak může velice pomoci.
Dno: jako u všech moderních lodí i zde je zvednutá špice i záď, což sice loď trochu zpomaluje, ale výrazně ulehčuje pohyb ve válci. Vlastní dno má prolis do tvaru kulatých závorek postavených proti sobě, kde voda protéká mezi nimi, aby loď při jízdě ve vlně nebo na řece lépe držela přímý směr. Díky těmto prolisům je dno pevnější a méně náchylné k deformaci. Hrany lodi jsou na každé straně dvě. První menší pro řízení lodi v náklonu, druhá větší, vtáhlá do lodi, usnadňuje vedení lodi do přímého směru (zvlášť patrno je to v přední části lodi). Obě hrany fungují velice dobře. Celkově je dno podařené i rychlost při takto krátkém kajaku uspokojí. Samozřejmě, že PIN-UP není stejně rychlý jako playboaty nebo creekovky, ale to se od krátké rodeovky nečeká.


Vnitřní výbava:


Sedačka: při mé velikosti jsem si mohl dovolit mít sedačku umístěnou úplně ve všech polohách a ještě si dát polyuretanovou výztuhu před nohy. Zvlášť propracovaný je posun sedačky bez nástrojů, můžete ji během chvilky posunout do jakékoli polohy. Sedačka je potažena příjemným polstrováním. Jediné, co mně chybělo, je absence bočních opěrek na kyčle, ale to si každý zručný vodák dodělá. Také bych doporučil dodělat výstelku mezi sedačkou a dnem lodi. Ale při pár minutách, za které jde sedačka kompletně vymontovat, v tom nevidím problém.
Zádová opěrka: je tvořena dvěmi ráčnami, zdařilým hřebenem, popruhem a vlastní opěrkou, která je pevná a příjemně polstrovaná.
Stehenní opěrky: jsou více než zdařilé. Dají se snadno posunovat do pěti poloh, takže by si každý měl najít tu svou. Jsou konstrukčně velice pevné (vyrobené rotační technologií), i když trošku těžší. Díky své pevnosti a perfektnímu držení stehen zůstává zadek stále na svém místě. Stehenní opěrky by šly vylepšit o polstrování na vnitřní části.Bezpečnostní prvky:


Výztuhy v lodi: jsou řešeny polyethylenovým pilířem přišroubovaným k palubě a sedačce, takže případný plaváček nebude muset při opuštění kokpitu lovit ztracené polyuretanové výztuhy. Co mi trochu vadilo byla délka výztuhy až téměř do špice. Neumožňovala menším jezdcům dát paty k sobě.

Bezpečnostní chyty: jsou vyrobeny z tvrdého plastu a vypadají odolně, ale jak odolné opravdu jsou, ukáže až čas.Shrnutí:


+ velice zdařilý design, dobré jízdní vlastnosti a nezáludnost. Operativnost sedačky a hlavně podařené stehenní opěrky. Rotační technologie a podle tvrzení výrobce velice nízká reklamovanost lodí (cca 5 reklamací ze všech vyrobených lodí v minulém roce). Jelikož je EXO obrovská firma zabývající se výrobou polyethylenových výrobků několik desítek let, nezbývá nám nic jiného než jí věřit, až čas a hlavně náš specifický trh, kde se lodě používají na jiné věci, než jsou původně určeny, ukáže pravdu. Ale to největší plus je nízká cena 16.900,- Kč  

- chybí vylévací špunt (možno domontovat). U předního chytu jsou delší šrouby trčící do lodi, hodila by se tam plastová krytka nebo použít kratší šrouby. To samé je i na zádi, časem může dojít k prodření nafukovacích vaků. Posledním mínusem je, že se PIN-UP vyrábí pouze v jedné velikosti.DEMON


Co udává výrobce:

Délka: 239 cm
Šířka: 66 cm
Objem: 280 litrů
Hmotnost: 19 kg
Doporučená hmotnost jezdce: 50-100 kg
 
U hodně věcí bych se opakoval, budu proto odkazovat na předešlou část recenze.
Paluba:

u většiny současných creekovek je paluba hodně podobná, liší se pouze designem. U Démona se povedl. S mnoha mělkými prolisy tvoří opravdu líbivé dílo.
Dno: ploché dno s pozvolnou hranou vyniká perfektní pasivní stabilitou lodě, až řekněme 'blbuvzdornou'.
Loď se dostává do plné rychlosti během pár záběrů, což jezdec nejvíce ocení na zataraseném toku s mnoha průskoky. Co bych obzvlášť vyzdvihnul je její perfektní točivost srovnatelná s playboatem. Tato vlastnost je zvláště příjemná pro jezdce, který má více lodí (např. rodeovku, playboat a nově creekovku) a je zvyklý na svůj styl pádlování. Díky pozvolným hranám lze loď velice dobře zastavit ve vracáku bez zbytečného 'proklouzávání' lodi.

Sezení: je stejné téměř stejné jako u PIN-UP. V lodi jsou navíc dva popruhové úchyty. Jeden ve předu na házečku a druhý vzadu na uchycení vybavení. Na sedačce jsou malé úchyty pro připevnění systému na nošení kajaku na zádech. Zapření nohou je řešeno velkým zrcadlem, připevněným na duralové pásy s otvory, které jsou přišroubované k boku lodi. Opěrka a stehenní opěrky jsou totožné jako u PIN-UP.

 
Bezpečnostní prvky:


výztuhy v lodi jsou taktéž plastové jen s tím rozdílem, že nejsou protažené až tak dopředu, kde nepřekáží patám. Jinak vše jako u PIN-UP..
Bezpečnostní chyty: celkový počet chytů je nadstandardně 6 kusů, kde matice je tzv. zápeček (zapečená v plastu při výrobě), takže nedochází k prolínání vody, pevnost tím může být poněkud snížena.

+ točivost, 'blbuvzdornost', příjemné sezení, výborné stehenní opěrky, vynikající nízká cena 18.900,- Kč


- zápečky, až moc hodné dno

 

 

 

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru