Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Scout kánoe Gumotex – porovnání Baraka a Pálava

2.7.2012 1:50:16     Autor: Jirka Štastný

Scout kánoe Gumotex – recenze – porovnání s nafukovací kánoí Baraka a Pálava

Měl jsem možnost minulý víkend vyzkoušet samovylévací verzi novinky mezi nafukovacími loděmi Gumotex – Scout.
Jeli jsme s dětmi Divokou Orlici. V úvahu připadala Baraka, kterou máme již dobře vyzkoušenou, nebo vzít na test novinku Scout. Divoká Orlice není až tak divoká, abychom na ní nemohli zkusit novou loď. Takže volba padla na Scout.

Scout je nová třísedačková samovylévací kánoe od firmy Gumotex. Je o něco delší než Baraka. Dno má široké, ploché a až do špice rovné. To dává lodi až neuvěřitelnou rychlost a obratnost. Jeden boční válec Baraky je u Scoutu nahrazen dvěma menšími válci nad sebou. To vytváří uvnitř lodi obrovský prostor s možností širokého rozkleku, ale zároveň je vnější šířka lodi menší. Boky jsou vysoké a na přídi a zádi ještě více zvýšené. Krom toho, že takto zvedlé špice utváří dojem Indiánského tvaru lodi, zabraňují stříkání vody v peřejích do lodi. Navíc má Scout obrovský výtlak. K její nosnosti jsme se ani zdaleka nepřiblížili. Za celý sjezd Divoké Orlice nám zvenčí do lodi nestříkla ani jedna kapka vody. Jediná voda co se do lodi dostala, byla vypouštěcím rukávem. Je to můj problém, nevím proč, ale ani u Baraky nedokážu uzavřít výpustný rukáv tak, aby přes něj voda lehce neprosakovala do lodi.

Začnu od začátku. První setkání se Scoutem bylo v zabaleném stavu. Překvapilo mne, že je to balík menší než sbalená Baraka. Velikostně přibližně jako Pálava. Není ve vodotěsném obalu. Obal je z pevné gumotextilní látky a je opatřen stahovacími popruhy. Takovéto řešení obalu je velmi praktické. Dobře se do něj loď dává a je odolný. Nelze jej použít při jízdě na lodi jako pytel na suché věci. Ale musím podotknout, že po několika akcích k tomu nelze použít ani obal z Pálavy a Baraky, neb se velmi rychle poškodí nebo ušpiní.

V obalu na nás čekala kromě sbalené kánoe Scout a sedaček i spousta drobností. Výztuhy tvaru T, popruhy pro fixaci kolen při klečení, šroubky na připevnění sedaček k výztuhám, imbus klíček pro jejich dotahování, šroubky s plastovými maticemi pro uchycení sedaček a nová redukce na ventily. S tím vším je třeba si při sestavování kánoe Scout v plné verzi poradit a hlavně nic neztratit. Chvilku to trvá, ale montáž není zase tak složitá a všechny ty doplňky jsou důležité. Nafukování jsem přenechal foukadlu Turbo Max 12V. Kromě toho, že to bylo jednodušší, tak si naše pumpa nerozuměla s průměrem redukce a nic jiného nám tak nezbylo.  Do nově vyrobených lodí se ale dodávají redukce s větším vnitřním průměrem, takže pokud budete kupovat loď nyní, neměli byste se s tímto problémem setkat.
Pro nošení nafouklé lodi jsou ve špicích plastové chyty upevněné na lanech. Jsou chytře ukryty uvnitř lodi. Opravdu dobře se drží a loď se s nimi nosí opravdu pohodlně. Na sedačkách je pěnový potah pro pohodlné sezení. Je to velký rozdíl, když sedíte na sedačce, která Vás netlačí. Otázkou je, jak dlouho pěna na sedačce vydrží, ale na první pohled i testování vypadá pěna dost odolně, tak snad na sedačce vytrvá dlouho. Prostřední sedačka je širší a v pohodě se na ni vedle sebe vejdou dvě děti, nebo jeden dospělý.Vyjeli jsme. Ploché dno vyztužené T výztuhami pod sedačkami je hodně tuhé a pevné. Loď jede opravdu rychle. Kajakům v pohodě stačíme a Baraky nám téměř nestačí, a to nemáme moc silné motory ;-).  První jez jsme zvládli bez potíží, nenabrali jsme, ani loď neukázala žádnou záludnou vlastnost. Pod jezem začíná známá peřej – Litický oblouk. Manévrovatelnost a obratnost Scouta je vynikající. Tak dlouhá loď a točí se téměř bez námahy. Kamenům i dalším překážkám v řece se bez potíží vyhýbáme. Je to opravdu pohoda. Trochu se ochladilo a děti začínají v lodi skákat jako na trampolíně. Vnitřní prostor a výborná stabilita dělá z kánoe Scout plovoucí skákací hrad. Další nečekaná vlastnost Scouta ;-).

Komplexní dojem ze Scouta je i přes drobné připomínky výborný. Pro vlastní použití bych možná volil levnější verzi kánoe Scout Economy. Vylévací rukáv není téměř potřeba. Výztuhy, kleky a potah sedaček se ale v peřejnatější vodě hodí. Výběr verze je opravdu těžké rozhodnutí a je jen na Vás. Rozhodně je kánoe Scout dobrá volba pro rodiny s více dětmi. Oproti čtyřmístnému raftu je jízda na Scoutu opravdový zážitek a přitom uveze stejně osob. Do přídě i zádě se vejde cca 80 l lodní pytel. Pokud tedy jedete ve čtyřech, tak máte bagáž na několikadenní putování. Pokud jedete ve dvou, tak Vám prostor na věci ve Scoutu bude stačit na mnoho dní i týdnů.

Plusy:
-    Rychlost
-    Obratnost
-    Velký vnitřní prostor
-    Dobře fungující a těsnící nové ventily Push Push
-    Pohodlné sezení
-    Prostor pro široký rozklek
-    Možnost samovylévání

Mínusy:
-    Déle trvající montáž doplňků před vyplutím
-    Malý otvor redukce pro standardní pumpy (nyní odstraněno)
-    Voda prosakující do lodi výpustným rukávem

Porovnání lodí Gumotex – kánoe Scout / kánoe Baraka / kánoe Pálava

Scout je z těchto lodí nejrychlejší a největší. Na méně divoké vodě je nejstabilnější. Ve více divoké vodě je stabilnější kánoe Baraka. Baraka je také kratší a ve více zablokovaném toku se s ní lépe prokličkuje mezi kameny. Nejsportovnější z tria je Pálava. Má nevýhodu, že není samovylévací. Je nejmenší, tedy nejlehčí. V divoké vodě je třeba na Pálavě umět nejlépe jezdit. Pro klidnější vody je Pálava vhodná, protože je lehká. Oproti Scouta je ale pomalejší. Rychlost Pálavy je podobná jako rychlosti Baraky. Velký rozdíl mezi těmito loděmi je v nosnosti a počtu osob. Pálava je nejmenší, vhodná pro dvě osoby, na lehčí vody možno doplnit třetí sedačkou pro dítě. Baraka je větší, nosnější, lze jet i peřejnatěší vodu ve dvou až ve třech. Scout je největší. Veliká nosnost až pro tři dospělé vodáky, nebo dva dospělé a dvě děti včetně vybavení pro delší putování po řece. Podle obtížnosti sjížděných řek. Pálava je vhodná pro střední obtížnosti řek – ideál WWII. Baraka je vhodná pro obtížnější řeky – Ideál WW III. Scout je vhodný pro klidnou vodu i středně obtížné řeky – ideál ZW-WWII.

Takže jak vybírat mezi loděmi Gumotex – kánoe Scout / kánoe Baraka / kánoe Palava?

Pro více osob na klidné až středně divoké řeky – rozhodně Scout
Pro dvě osoby na mírně až středně divokou vodu – určitě Pálava
Pro dvě osoby, nebo dva dospělé a jedno dítě na středně divokou až více divokou vodu – volte kánoi Baraka.

Kde koupíte Scouta nejlevněji v ČR? Kde si můžete Scouta otestovat?

Na testování byla kánoe Scout v plné výbavě zapůjčena z brněnského Testcentra VODÁK sport.
Kánoi Scout v plné výbavě i Scout Economy můžete zakoupit v kterékoli kamenné prodejně VODÁK sport nebo v e-shopu.
Pokud si chcete Scouta nejdříve sami otestovat, můžete tak učinit na některé z akcí Testcentra VODÁK sport, popřípadě si ho na Vaši akci zapůjčit v některé z půjčoven VODÁK  sport.

Další recenze

- Baraka po X-té + porovnání - Pálava, Orinoko, K2

- Recenze Scout Trip
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru