Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Recenze kajaku JK Zen

13.11.2012 9:11:57     Autor: Jirka Šťastný

Recenze kajaku JK Zen

Měl jsem možnost otestovat tento zbrusu nový kajak od Firmy Jackson Kayak letos na Vavřineckém potoce. Jednalo se o velikost Zen 65. Zen se vyrábí celkem ve třech velikostech – 55, 65, 75. Moje váha cca 80 kg a výška 190 cm. Na první posez jsem se do kajaku těžko vcházel, ale dá se dobře nastavit, takže bylo sezení i při mé výšce pohodlné. O moc vyšší vodák by se ale do této velikosti kajaku Zen nevešel. Trošku mi vadilo, že nejde dát paty k sobě, protože je ve střední pěně uchycena nožní opěrka se speciálním tlumícím účinkem. Na druhou stranu tlumení při nárazech je velmi dobrá vlastnost a vaše kotníky to ocení. Na sedačce je už známý JK vyfukovací potah. Posezení je velmi pohodlné a jde uzpůsobit přesně podle každého jezdce. V příštím roce budou kajaky Zen dodávat ve výbavě s „obyčejným“ potahem sedačky. Potah s fazolemi bude možné k lodi na přání dokoupit. 
První pocity na vodě – mírně menší pasivní stabilita, obratný a rychlý. V náklonu je ale stabilita výborná. Hrana na dně není příliš výrazná, což by se při nájezdu do vracáku hodilo, ale není to až tak významné. Ve vlnách je dobře ovladatelný a i v hodně rozbité vodě drží naplánovanou stopu. Má velmi předvídatelné chování. Objem je rozložen vyváženě. Oproti radikální creekovce je objem o něco menší, ale zase je větší než u playboatu. To platí i pro další vlastnosti –  menší prohnutí dává lodi opravdu vysokou rychlost, ploché dno jí zachovává příjemně dobrou obratnost, a menší šířka také přispívá spolu s prohnutím k hodně dobré rychlosti. Navíc teď po zkušenosti i s eskymováním na bazéně ještě přidám, že užší šířka spolu se zaoblenými boky a plynule oblou palubou dělá z kajaku Zen jeden z nejsnáze eskymovatelných kajaků co na bazéně máme. 


Zen se pro tyto vlastnosti řadí mezi kajaky cross over – tj. univerzální kajaky na divokou vodu, creekování i vodní turistiku. Zen je novým a velmi povedeným konkurentem například kajaků Wave sport Diesel, Pyranha Karnali nebo EXO XT 300. Myslím, že se v této kategorii lodí rozhodně neztratí.

Kajak Zen 65 si můžete vyzkoušet v Testcentru VODÁK sport. Aktuálně je na bazéně na eskymování  s  VODÁK sportem v Brně, ale lze jej zapůjčit i na vyzkoušení jinam. Pokud přemýšlíte o kajaku na divokou vodu a vodní turistiku, doporučuji vyzkoušet. A to co nejdříve, protože se chystá nějaká předobjednávková sleva.

 


recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru