Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Pyranha Varun – recenze

18.6.2011 18:46:40     Autor: Jirka Šťastný

Jirka Šťastný, cca 80-85 kg, 190 cm. Testováno 1 den - Vltava Lipno WW III velikost M, 10 dní na Korsice – řeky WW II-VI velikost L.


Kajak Pyranha Varun jsem poprvé zkoušel na podzim 2010 na Vltavě pod Lipnem. V tu dobu to byla žhavá novinka a vyráběla se pouze velikost M a tak jsem vzal tu. Řekněme, že jsem byl na horní hranici váhového rozpětí lodi, přesto se v peřejích chovala příjemně, předvídatelně a nijak mě nepřekvapovala kousáním a podobně. Měl jsem na ní ale pocit jako na lehce prodloužené rodeovce. Oproti rodeovce byl Varun rychlý a o něco hodnější a stabilnější. Podobal se jí v hravosti. Cartwhealy jsem točil i na klidné vodě a ve válečku skákal loopy a prostě dělal všechny rodeové figury, co umím na rodeovce. Byla to opravdu zábava, ježdění jsem si užil jak málo kdy. Ale na Čerťáky jsem si raději vzal svého L-kového ReCoila. Z dojmů prvního testování vznikla Minirecenze na Varun M.

 

 


Na jaře 2011 vyšla i větší velikost Varuna, tj. L. Poprvé jsem na něm seděl až na Korsice. (asi týden po tom co byl první Varun L vyroben) Byl to trošku risk, ale udělal jsem to tak i s ReCoilem a nelitoval jsem, tak proč ne s Varunem. Opět jsem neudělal špatně (rezervní loď jsem měl, ale za celou Korsiku jsem na ni nesedl).


Na první, lehčí řece, jsem si vyladil těžiště polohou sedačky, opěrky na nohy a pak už se jezdilo. Vyladění těžiště je i u Varuna, jako u většiny playboyů, velice důležité. Když sedíte moc vzadu, je loď neklidná, nedrží směr, je pomalá a ve válečcích se staví na zadek a těžko se staví na předek, když chcete. Když sedíte moc vepředu, tak se Vám zase po skocích hůř vynořuje a má horší obratnost. Takže, když si loď vyladíte, funguje parádně.

Ploché, rovné dno dává lodi úžasnou točivost a poměrně slušnou rychlost. Hrana na dně je výrazná, takže zajíždění do vracáků je pohoda a při surfování na vlně pěkně vede. Díky této pěkné hraně jdou krásně i blunty.


 


Paluba přídě je tvarovaná podobně jako u nové Pyraňácké rodeovky Molan, tj. docela velký objem a plynulý tvar pro rychlé vynořování. Loopy Varun skákal výborně i ve větší L-kové verzi. Na vertikální figury typu Cartwheel či zařezávání zádi do vracáku či proudu je výborně vyřešená paluba zádi. Dobře se zařízne a drží stabilitu ve vertikále. V peřejích je ale záď dost objemná, takže na ni voda nešlape. Na klidnější vodě, nebo úplném voleji, bylo blbnutí obtížnější. Tam už bylo L-ko na mě moc objemné a nic moc jem udělat nedokázal. Byla to daň za bezpečí v divoké vodě. V té byl Varun jako doma. Rychlost a obratnost byla veliká deviza. Větší objem zase pomáhal udržet loď nad vodou i v hodně velkých peřejích a válcích a urychloval vynořování pod vysokými skoky.


Výbava Varuna je tradiční komfortní bezporuchová výbava Pyranha Connect 30. Vše fungovalo, vše sedělo, jen jediná drobnost mi trochu vadí a to je to, že přední pěnová opěrka na nohy v lodi nijak nedrží. Je tam sice přilepena, ale při přepravě se v lodi vždycky uvolnila. Bohužel do prudce se zužující přídě playboatu nejde montovat posuvné zrcadlo, jak je tomu u creekovek. Doporučuji opravdu pořádně přilepit.Ježdění na Varunovi byl opravdový vodácký zážitek. V současné době vedou v oblibě mezi kajakáři creekovky, ale kdo porovná jízdu na tomto lehkém obratném a hbitém playboatu s těžkou neohrabanou creekovkou, tak nemůže přeci váhat. Samozřejmě s playboatem by se těžší řeky jak WW V jezdit neměly, bezpečnostní prvky creekovek i jejich odolnost je na extrém více uzpůsobena, ale na méně obtížnou divokou vodu doporučuji playboat a Varun je žhavým kandidátem na nejlepší volbu.Porovnání s předchůdcem Varuna - ReCoilem.

Varun je malinko velikostně posunut. M-ko jsem měl pocit, že je malinko větší jak M-ko ReCoila a naopak L-ko jsem měl pocit, že je malinko menší jak L-ko ReCoila. Jízdní vlastnosti jsou dost podobné, jen Varun je díky vyladěnému tvaru přídě lépe uzpůsoben pro moderní rodeové figury a je tak hravější, ale zároveň jsem měl pocit, že je v divoké vodě hodnější. S ReCoilem jsem byl spokojen, z Varuna jsem nadšen.


Pro koho tedy Varun je?

Určitě pro ty, co chtějí lehkou obratnou loď, která je v peřejích podrží a přitom si na ní mohou pohrát na vlně či ve válečku. Kdo byl spokojen na I4  nebo jiném podobném playboatu a už mu dosluhuje, tak by se ve Varunovi mohl shlédnout. Každopádně je Varun posunem kupředu a každý hravý kajakář bude i na divoké vodě z Varuna nadšen.


+ obratnost a rychlost

- upevnění opěrky na nohy

Krátké video jak jezdí Pyranha Varun. Stojí za podívání a lodička za vyzkoušení.


recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru