Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Pyranha Ammo

6.8.2009 17:10:57     Autor: Andria

 

Recenze Ammo od Pyranhy
velikost Small

Andria byla na podzim pryč, aby otestovala nový kajak od Pyranhy, malý Ammo. Zde je její zpráva z bojiště.


Foto Leland


Osobní údaje

Výška: 160cm
Hmotnost: 54,5kg
Délka nohou: 71cm
Chodidlo: 40

Loď: malé Ammo od Pyranhy  

 


Sjížděné řeky:

Dolní Moose při 90cm
Nantahala Cascades za stupidně malé vody
Green dvakrát za 100% stavu!

 Omlouvám se za opožděnou recenzi Ammo – posledních pár týdnů jsem se zabývala závodem na Green (Green Race). Ale měla jsem i čas vypadnout a zajezdit si na Ammo!

Znáte někoho, kdo by si chtěl vyzkoušet creekování, ale děsí ho rozměry běžné creekovky? Někoho, kdo nerad nosí tak těžkou loď, nedokáže nandat šprajdu a pak nevypadá, že by tu věc ovládal? Hledáte loď pro expedice či dáváte přednost jedné lodi na divoké řeky, potoky i hrátky? Ammo může být řešením.

Kdybych měla popsat Ammo od Pyranhy jedním slovem, bylo by to “snadné”. Začnu nošením lodě. Je tak lehká a snadno se nosí! Nejsem vyčerpaná, když dorazím k nasedacímu místu nebo po přenášení. Prostě si dáte loď na rameno a jdete. Ani nevíte, že ji tam máte. To by z ní dělalo skvělou loď pro expedice.

Budete se smát, ale nejvíc se mi líbilo, jak snadné bylo nasadit špric deku! Jsem dost silná, ale často s tím mám problém a unavím se, jak se ji snažím na většinu lodí nandat, zejména na většinu creekovek. Ale nasazování špric deky na Ammo bylo tak snadné! Ještě mi pak zbyla energie na pádlování.

Miluji novou výbavu Connect 30! V lodi se mi sedí opravdu pohodlně, což je pro mne vždycky událost! Sedačka je přilnavá a pohodlná. Boční opěrky jsou nastavitelné, takže si s nimi musíte trochu pohrát, ale stojí to za námahu! Jsou zajištěné šroubem, takže je nevysypete do řeky, když plavete! Tip: Dávám si do lodě další boční pěnové opěrky vedle kolen. Je tam dost místa pro dlouhonohé lidi, takže ti s krátkýma nohama by měli použít pěnu, aby jim kolena neplandala. To umožní výrazně lepší ovládání lodě. V lodi je také, na rozdíl od playboat, přepážka, což ji činí bezpečnější v místech jako Tallulah. Přepážka je super lehká a umožňuje snadné nošení lodě.

Dno středního Recoil (žlutý) a malého  Ammo (červený)

Musím říci, že jsem se trochu obávala jízdy na malém Ammo. Jsem především creeková jezdkyně a mám ráda lodě, které mají výtlak a rychlost. Nevypadalo to, že tahle loď bude mít obojího dostatek. Zmýlila jsem se! Byla jsem naprosto ohromena využitím objemu. Zdá se být v těch správných místech, protože loď mě pěkně nesla. Také jsem žasla, jak je rychlá. Má stejně klouzavý tvar dna jako Recoil, takže ujíždí asi jako po ledě.

 

 Když jsem se pustila do Crystal (Dolní Moose, NY),byl Ammo tak stabilní, že jsem si myslela, že sedím ve svém Burnu. Ammo měl dostatečnou rychlost na to, abych se dostala přes řeku a bez obav projela ideální trasou. Loď byla celou cestu stabilní a předvídatelná až do závěrečného eskymáka! Vždycky se pod peřejí zvrhnu! Loď se také super snadno zvedala.

Ammo také dobře vyjíždí ze stupňů, ale musíte v něm správně sedět. Když se na něj podíváte, všiměte si, jak leží – záď je trochu níž než příď. Tak by měl také plavat – nastavte podle toho sedačku. Stejně jako playboat je Ammo velmi citlivý na rozložení hmotnosti. Jste-li příliš vpředu, příď se při dopadu zanoří no, a víte, co pak následuje. Ale sedíte-li uprostřed, loď bude po dopadu vržena pryč od stupně. Ano, vržena, takový je to pocit. Krátká délka lodě vám umožní dopadnout tak blízko ke stupni, že vám to málem zatopí záď, ale na to není loď dost dlouhá, takže příď se nezvedne – loď je vystřelena z pod stupně jako semínko melounu!

Zjistila jsem, že hrany nebyly ostré, naopak v peřejích byly přátelské a užitečné. Když jsem například sjížděla Funnel na dolní Moose, musela jsem surfovat přes vlnu, abych se dostala na druhou stranu a k mé úlevě to fungovalo skvěle. Dokázala jsem velmi kontrolovaně surfovat, protože loď byla stabilní a snadno přejížděla, prorazit váleček a projet lepší trasou něž druhý den ve svém Burnu!

Frankenstein boofující v Narrows na Green.

Boofnout si v téhle lodi je jako sen! Jsem zvyklá boofovat ve velké creekovce a to vyžaduje velkou sílu bříšních svalů a ohýbačů kyčlí. Někdy při tom skončím v záklonu, jak se do toho snažím dát větší páru, než moje tělo má. Moc v záklonu končím také proto, že záběr zahájím příliš brzy – musím pořádně zapracovat, ale s Ammo je tohle všechno snadnější. To je další důvod, proč je Ammo dobrá loď pro malé jezdce. Za prvé, je snazší natáhnout se vpřed a dosáhnout přes hranu stupně, protože mezi vámi a hranou je méně lodě, takže jezdec s kratším tělem a pažemi může zabrat na hraně ve správný okamžik a získat ze záběru více energie. Za druhé, udržení přídě nahoře vyžaduje menší sílu břišních svalů a ohýbačů kyčlí, protože loď je tak krátká a lehká.


Rozjezd na boof v Knife‘s Edge na dolní Moose.

Dalším problémem pro malé jezdce na creekovce je zatáčení. Ammo je super snadno točivý. Kombinace malých a krátkých rozměrů, zaříznutých hran a klouzavého dna dělala loď skvěle ovladatelnou. Bylo opravdu pěkné jen tak švihnout lodí zpátky do správné trasy.


Nájezd do Chinese Feet, Nantahala Cascades, NC


Jela jsem Cascades za stupidně malé vody a jelo se mi mnohem snadněji, než těm v creekovkách běžné velikosti. S Ammo je snadné držet ideální trasu v těsném prostoru, protože je tak krátký. Když jsem byla odražena kamenem, dokázala jsem se snadno dostat zpět na trasu a ovládat loď, která také těsnými průjezdy jen proklouzla.

Zdá se, že dnešní lodě jsou dělané buď na obtížnost V nebo na hraní, ale nic mezi tím. Výsledkem je buď nuda na tocích obtížnosti III a IV nebo nutnost vzít playboat na něco, na co je moc malý. Ammo je perfektní loď právě pro ty potoky a řeky obtížnosti III a IV s boofy a playspoty. Nemohu se dočkat, až ho vezmu na Section IV, Watauga a Tallulah. Nikdy jsem nebyla ta, co si na takové toky bere mrňavý playboat, a teď už ani nemusím! Hodí se také na toky s nízkým vodním stavem, kde snadno manévruje ve stísněném prostoru.

Také si myslím, že Ammo je perfektní expediční loď. Myslím na Ekvádor – je tam dobré trojkové - čtyřkové creekování a špičkové hraní. Často se tam chodí na velké vzdálenosti s kajakem a celou výstrojí a s Ammo by se to dalo snadno zvládnout.

Ammo je také perfektní pro malé jezdce, kteří potřebují malou creekovku, aby se na ní naučili jezdit. Loď je snadno ovladatelná, odpouští a má extra výtlak pro bezpečnost a stabilitu.

Kolem a kolem, miluji Ammo. Těším se, až ho vezmu v zimě do Mexika surfovat na vlnách a sjíždět vodopády. Díky Pyranhe, že vyrábí tak zábavné lodě!

Andria


Agers Falls na Moose.

 

 

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru