Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Nová vesta X-VODÁK cordura - recenze

21.9.2009 21:20:31     Autor: Jirka Štastný


Od letošního jara jezdím v této vestě. Je to už dost dlouhá doba, abych mohl dobře posoudit její vlastnosti a objevit přednosti či slabiny. Předchozí vestou, co jsem používal, byla vesta HF Serpent, kterou jsem považoval za jednu z nejlepších vest na divokou vodu na světě. Přesto jsem se před letošním jarním zájezdem na Korsiku rozhodl, že si zasloužím vestu novou. Dalo by se říct, že je to risk vzít si na jedny z nejtěžších vod co mě letos čekaly novou nevyzkoušenou vestu, ale to jsem vyřešil tím, že jsem přibalil do loďáku i starou dobrou Serpentku. (Nepoužil jsem ji )

 


Vesta X-VODÁK cordura se příliš od své předchůdkyně vesty X-VODÁK neliší, ale přesto má několik detailů nových. Hlavním rozdílem plynoucím již z názvu je použitý vnější materiál. Je jím Cordura, v červené a modré verzi dokonce v Ripstop provedení. Tento materiál je podle mých zkušeností prakticky nezničitelný a rozhodně zaručí vestě hodně dlouhou životnost. Několikrát jsem drhnul vestou o skálu a nezanechalo to na ní žádné stopy.

 


Další použité materiály a součástky na vestě:
Zip – YKK s velkým plastovým jezdcem – bez problémů.
Plastové trojzubce – dobře drží, nerozepínají se – bez problémů.
Sdružený bezpečnostní popruh (Harnes) – nutno zkrátit podle svého vlastního obvodu, výrobce dodává delší než je třeba a než je 100% bezpečné – jinak bez problémů.
Vnitřní látka – černá silonová tkanina – příjemná, pevná, na pohled vypadá tence, ale žádný problém s opotřebením se za první sezónu užívání neprojevil.

 Vybavení vesty:
Tři kapsy – jedna velká neoprenová (pružná, vejde se do ní i foťák a müsli tyčinka zároveň), druhá poměrně velká síťovaná poměrně plochá (vejdou se do ní doklady nebo cca čtyři müsli tyčinky), třetí malinká, na špunty do uší, skřipec nebo podobné drobnosti, je umístěna v horní části střední síťované kapsy. V kapse je také uvázána píšťalka. Plastová, oranžová, píská, ale nově dodávaná píšťalka od VODÁK sportu je ještě výrazně lepší. Doporučuji vyměnit za tuto. To ale doporučuji u všech píšťalek, co máte i na jiných vestách.
Poutko na nůž je z popruhu. U poutka je i všité očko, pro ty co si chtějí nůž navíc uvázat.

 


Prsák – vesta je vybavena průběžnými popruhy ze spodní části vesty v zadu, přes ramínka až po spodek přední části, kde je očko pro spojení se sedákem. V kombinaci s dobře prošitým utahováním v dolní části vesty (popruh po celém obvodu), dotahováním na bocích v podpaží a dvojitě prošitými oky bezpečnostního sdruženého popruhu tvoří vesta bezpečný prsní úvazek vhodný pro slaňování. Pro vodáky je důležité, že vesta dobře drží na těle i bez sdruženého bezpečnostního popruhu a má přes ramínka nedělený popruh přezkou, takže při vyprošťování vodáka za ramínko z řeky nemůže dojít ani ke sklouznutí vesty z těla vodáka, ani k přetržení ramínka nebo přezky spojující dva samostatné popruhy.

 


To, že vesta perfektně drží na těle, je základ, ale musí být i pohodlná a nesmí překážet v pohybu. Mě vesta X-VODÁK cordura sedí perfektně, nikde netlačí a nepřekáží v plném rozsahu pohybu paží, ani nepřekáží v pohybu trupu (předklony, záklony). Toto si můžete vyzkoušet již na prodejně, když si vestu vybíráte. Je třeba si vybrat správnou velikost. Pokud vesta překáží v pohybu, může být jinak sebelepší, ale vodákovi je spíš přítěží. Díky omezenému pohybu budete totiž velmi často zkoušet její nosnost. ;-)


Nosnost - Výtlak vesty jsem přesně neměřil, ale zkoušel jsem ji při plavání v poměrně dost náročném terénu. Bylo jím „Buna Tiesno“ na řece Neretvě v Bosně a Hercegovině. Úmyslně jsme si tímto místem proplavávali bez lodí a bylo zajímavé sledovat kdo má špatnou vestu a skoro se topí a kdo dobrou. V tomto místě se řeka Neretva zúží z asi 50-80 metrů do tří metrů a nabere rychlost odhadem 20 km/h. Navíc do této úžiny padá z levé strany vodopádem řeka Buna. Jen díky rychlosti je člověk velkou silou vtahován pod vodu, a když si navíc proplave pod vodopádem nebo do „tiesna“ skočí z mostu, zmizí hodně hluboko. Neměl jsem neopren, který by vztlaku napomáhal, takže mě nesla jen vesta a musím říct, že jsem byl rád, že mám právě tuto. Byl jsem v pohodě na hladině, navíc po skoku jsem se vynořil taky hodně rychle. S nosností vesty jsem spokojen. Navíc díky snadnému otevírání prostoru pro pěny na suchý zip je možno pěnu ještě doplnit.

 


Sušení - Spodní část obou prostorů pro pěny je síťovaná a voda z vesty vytéká a vlhkost se tudy snadno odpařuje. Kromě neoprenové kapsy v přední části vesty je vesta při sušení suchá velmi rychle a nevytéká z ní do loďáku při transportu voda.
Harnes – Sdružený bezpečnostní popruh. Oproti jiným vestám má tento popruh u přezky zespodu našitý suchý zip, kterým je spojen s vestou. Při rozepnutí a vyvlečení popruhu nehrozí jeho ztráta. Harnes se z vesty vysouvá opravdu lehce. Nezažil jsem ještě žádnou jinou vestu, ze které by se vysouval snadněji. Jak jsem psal výše, je nutno upravit jeho délku.
Viditelnost – červená vesta, kterou mám, má pěknou jasně viditelnou barvu. Ze zadu je vesta téměř celá červená a je vidět opravdu hodně dobře. Shora mají červené kšandy navíc reflexní pásek, který zlepšuje její viditelnost. Horší je to zepředu, kde značnou část plochy zabírá černá neoprenová kapsa a černá síťovaná kapsa. Esteticky a funkčně je to dobré, ale viditelnosti to moc nepřidá a mohl by s tím výrobce ještě do budoucna něco udělat. V porovnání s ostatními vestami je její viditelnost ale dobrá.
Další vlastnosti vesty – Vesta kryje velkou část trupu a díky tomu dobře chrání vodákovo tělo před nárazy na překážky. Neopren použitý na bocích vesty pomáhá v dobrém upevnění vesty na těle, příjemně hřeje a napomáhá k ochraně před nárazy.
Vesta se vyrábí i v dámském provedení (vesta Xw-VODÁK cordura), které nemohu osobně posoudit, ale co jsem slyšel, jsou dámy střihem vesty nadšené . Na dámskou vestu X-VODÁK je již napsána recenze.
Vesta X-VODÁK cordura nemá zatím atest a je tedy prodávána pouze jako hřejivý vodácký oděv.

 Plusy
–    dobře drží na těle
–    nepřekáží v pohybu
–    má dobrou nosnost
–    možnost zvýšení výtlaku
–    kryje před nárazy
–    má praktické kapsy
–    má harnes, který se dobře vysouvá
–    vyrábí se ve třech velikostech
–    odolný materiál
–    rychle vysychá

Mínusy
–    horší viditelnost z přední strany vesty
–    nutnost úpravy délky harnesu
–    zatím nemá atest

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru