Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Kánoe Gumotex - Scout Economy / Scout

2.7.2012 1:48:49     Autor: Jirka Štastný

Tento víkend jsme jeli na Sázavu a já chtěl vyzkoušet, čím se liší levnější verze Scout Economy od plně vybavené lodi Scout.Začnu tak, jak se každý s lodí setkáte nejdříve. Vybalíte z obalu a sestavíte pro použití. (Loď v Economy verzi nemá obal, je nutno si ho dokoupit zvlášť.) U verze Economy je příprava lodi před plavbou mnohem jednodušší než u plné verze. Sedačka je uchycena pouze provázky, což je pro montáž rychlejší než šrouby a jinak kromě nafukování nic nemontujete. Loď je tedy pro plavbu nachystána velmi rychle.

Scout Economy je levnější verze nové nafukovací kánoe Gumotex – Scout. Není vybavena: obalem na loď, rukávem pro samovylévání, pěnovým potahem sedaček, T – kovovými výztuhami pod sedačkami, kleky (fixačními popruhy), popruhovými příchytkami na vnitřní straně přídě i zádě, gumkami s kuličkou pro upevnění pumpy do těchto příchytek, šrouby s velkými křídlovými maticemi pro uchycení sedaček – nahrazeno provázky jako u Pálavy.

Udělal jsem chybu, že jsem nejprve zkoušel plnou verzi Scouta a pak teprve verzi Economy. Všechny vychytávky, které má plná verze, mi tu chyběly. Tedy kromě vylévacího rukávu. Ten nechyběl ani na Sázavě v úseku Týnec – Pikovice za velmi slušného stavu vody. Nejvíce asi chyběly T – výztuhy pod sedačkami. Dno lodi v Economy verzi se lehce vyboulilo dovnitř a sedačka, na které jsem seděl, klesla zase dolů. Tím se posez značně snížil. Získaná stabilita tímto snížením těžiště byla na úkor problematické možnosti zákleku při sjíždění obtížnějších míst. Nízký posez také nebyl moc pohodlný. Druhou věcí co mi hodně chybělo, byl potah sedačky. Už jsem si zvykl, že mě na sedačce nic netlačilo a teď znovu zpět ke tvrdému sezení.  Chyběly i úchytky na vybavení.


 Nedostatek kleků (popruhů k fixaci kolen) až tak moc nevadil. Dal jsem si sedačku hrubou neklouzavou stranou nahoru a díky možnosti širokého rozkleku v kánoi Scout jsem držel pevně i bez nich. Co mne překvapilo, a myslel jsem si před testem, že to tak není, byl rozdíl v uchycení sedaček šrouby a provázky. Zatímco šrouby spojí loď se sedačkou opravdu pevně, u provázků je určitá vůle. Sedačky tedy při použití šroubů loď zpevní a ve spojení s T – výztuhami pod sedačkami dělají z plné verze Scouta velmi tuhou loď. Díky tomu je neuvěřitelně rychlá a má podobné chování jako pevné (polyethylenové nebo laminátové) kánoe. Loď v Economy verzi není ani zdaleka tak tuhá, jako plná verze. Pocitově je to návrat k „nafukovacím“ lodím.


 Poprvé v životě jsem pocit, kdy se nafukovací loď chová podobně jako pevná, na Barace. Podruhé na plné verzi Scouta. Ve Scout Economy takový pocit nemám. Pocit je podobný jako na Pálavě. Scout Economy je sice rychlý a obratný, ale je to prostě nafukovačka. Na lehkou řeku, v sedě a s bagáží, je to OK. Ale na požitek ze sportovní jízdy Scout Economy nestačí. Z plné verze Scouta zůstalo v Economy verzi i po „ořezání“ mnoho dobrých vlastností. Široký vnitřní prostor pro pohodlí, velký prostor na bagáž, velká nosnost lodi, vysoká rychlost. V rychlosti je Scout jedinou nafukovací kánoí, která může konkurovat pevným kánoím. Prostě se nenadřete, abyste kamarádům na pevné lodi stačili…

Balení lodi po jízdě. Příjemné je jak dobře fungují nové ventily PushPush.  Díky svému jednoduchému tvaru se loď snadno balí, a i když je její provozní velikost velká, po sbalení je menší než Pálava.

Pro jednoduchost bych na tomto místě shrnul výhody a nevýhody Economy veze kánoe Scout.

Výhody:

-          Rychlost

-          Obratnost

-          Jednoduchost montáže

-          Není riziko poztrácení doplňků

-          Jednoduché balení

-          Malá ve sbaleném stavu

-          Velký vnitřní prostor

Nevýhody:

-          Měkká a málo tuhá konstrukce

-          Nekomfortní nízké sezení

-          Tvrdé sedačky

-          Chybějící úchytky na přivázání bagáže

-          Chybějící přepravní obal

Scout Economy je dobrá nafukovací rodinná kánoe na klidnější řeky. Po zkušenostech s plnou verzí doporučuji připlatit si a pořídit tu. Mnoho drobností dělá velký skok. Plná verze je mnohem lepší. Pro použití v půjčovnách bych doporučoval na střední válec dna použít protioděrovou CR fólii. Především u plné verze kanoe Scout je větší střední válec při jízdě ponořen hlouběji a tak se více odírá. Při použití v půjčovnách jsou lodě mimořádně namáhány a tak je CR fólie na místě.

Pro koho kterou verzi?

Scout Economy - Pro ty co chtějí jezdit s rodinou nebo kamarády lehčí řeky typu Vltavy z Vyššího Brodu, Lužnici nebo Moravu. Ideální na pohodové putování řekou s bagáží na jeden i několik dnů.


Scout (plná verze) – Pro ty co chtějí jezdit sportovněji na klidných až méně divokých vodách (typu Salzy, Jihlavky, Svratky, Moravice…). Chtějí si užít komfortu a nechtějí si dodělávat výbavu doma. Pro ty co chtějí vzít na vodu partnera i dvě děti. Pro ty co se nechtějí dřít na pomalých lodích.

Kde koupíte Scouta nejlevněji v ČR? Kde si můžete Scouta otestovat?

Na testování byla kánoe Scout Economy zapůjčena z brněnského Testcentra VODÁK sport.
Kánoi Scout v plné výbavě i Scout Economy můžete zakoupit v kterékoli kamenné prodejně VODÁK sport nebo v e-shopu.
Pokud si chcete Scouta nejdříve sami otestovat, můžete tak učinit na některé z akcí Testcentra VODÁK sport, popřípadě si ho na Vaši akci zapůjčit v některé z půjčoven VODÁK  sport.

Další recenze

-          Baraka po X-té + porovnání - Pálava, Orinoko, K2

-          Scout kánoe Gumotex – recenze – porovnání s nafukovací kánoí Baraka a Pálava

-          Recenze Scout Trip
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru