Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Expedice Dyntchia prověřila kvalitu lodních pytlů

16.8.2009 23:40:17     Autor: Pavel Srbecký


Na podzim 2007 se naše expediční skupina pokusila na jednom raftu a kajaku o světový prvosjezd řeky Dyntchia v severozápadní Etiopii. Jelikož sjezd obnášel cca 20 dní na divoké řece obtížnosti cca WW I-VI v prostředí vysokohorské džungle, tak bylo existenčně nutné vézt veškeré prostředky sebou. Tento náklad, tedy proviant pro šest osob, dosahoval váhy až 250 kg a rozdělen byl do sedmi lodních pytlů od různých výrobců. Dva lodní pytle nevalného designu a křiklavé žlutomodré barvy pocházely od brněnské firmy VODÁK sport a do těchto jsme uložili náklad nejtěžší, tj. potraviny. Odhadem nesel každý cca 60 kg. Expediční sjíždění znamenalo četné přenášení skrz neprostupnou džungli s všudy přítomným trním a hmyzem a zejména časté máchání ve vodě včetně jednoho kompletního převrácení raftu. Nejvíce jim však dávalo zabrat přetahování přes skály na laně.
Musím přiznat, že mne výdrž těchto dvou pytlů příjemně překvapila. Že se časem prošoupají a provlhnou, bylo jasné – ostatně u ostatních loďáků – ač designově a doplňkově velmi zdařilých, navíc nesoucích poloviční zatížení – k tomuto došlo již třetí den jízdy (zejména výskyt trhlin v oblasti kšand). První loďák od VODÁK sportu přestal těsnit pátý den, to už měl za sebou převrácení raftu, včetně třicetiminutového vyprošťování zpod skály a kritický den, kdy jsme přes deset hodin přenášeli/slaňovali přes ohromné kamenné zátarasy a prodírali se neprostupnou džunglí lemující břehy řeky. Druhý pytel těsnil až do konce i přesto, že byl na pohled velmi odřený a potrhaný.


Foto: Zajíc (Jan Lásko)

Jelikož jsme na expedici disponovali lodními pytli od tří různých výrobců a všechny procházely stejnými podmínkami, bylo srovnání velmi jednoduché. Dokud nešlo do tuhého, a loďáky jsme využívali jen na transport lehčích předmětů, tak jsme jednoznačně upřednostňovali produkty ostatní (Hiko sport, Agamma) a to zejména díky mnohým drobným doplňkům, jako postranní kapsy, ergonomicky lépe umístěné a vypolstrované kšandy. V neposlední řadě disponovaly taktéž atraktivnějším designem. V okamžicích kritických však vyšla najevo kvalita pytlů VODÁK sport, do té doby nefavorizovaných. I v oblasti nevzhledných kšand drželi navzdory enormní zatížení, které dalece přesahovalo jejich doporučenou zátěž.


Foto:  Miro Dušek

Jejich kvalitu podtrhuje i fakt, že ostatní loďáky zůstaly v džungli pro použití domorodců ve vesničce Shama, kdežto ty z dílny VODÁK sportu se s námi navrátily zpět do ČR pro další použití.
Rozhodně bych těmto výrobkům doporučil vylepšit kšandy – zvětšit jejich rozestup na upevnění na tělu pytle a celkově vylepšit jejich ergonomii. Dozajista by si zasloužily širší paletu barevnosti – křiklavé žlutomodré barvy se hezky vyjímají na Vltavě, ale na seriózních expedicích přitahují nežádoucí pozornost, o exotickém hmyzu nemluvě.
Nicméně hlavní účel lodních pytlů, tj. zajistit suchost obsahu, tyto výrobky splnily dokonale a obstály rozhodně nejlépe v porovnání s konkurencí. I díky příznivé pořizovací ceně lze lodní pytle VODÁK sport jen doporučit.

Pavel Srbecký
www.ww8.cz

Poznámka výrobce - VODÁK sport, s.r.o.
Lodní pytle, které jsme věnovali na tuto expedici, byly vyžádány den před jejím odjezdem. Proto byly použity standardní sériové loďáky. Na expedice vyrábíme lodní pytle se speciálním nosným systémem. Pro běžné užití lodního pytle, je ale dostačující systém pouze se dvěma polstrovanými nosnými popruhy. Barevně vyrábíme lodní pytle v modré a v černé barvě. Žlutá série lodních pytlů byla vyrobena specielně pro naši půjčovnu z důvodu lepší viditelnosti pytlů a jejich nezaměnitelnosti.
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru