Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Divoká voda - kniha do každé vodácké knihovny

26.7.2007 12:21:02     Autor: Jirka Štastný

Když mě požádalo Kuře o recenzi jeho nové knihy, byl jsem hodně potěšen, protože jsem očekával hodně zajímavé vodácké čtení. Ročně sjedu mnohonásobně víc nových řek, než přečtu nových knížek. Tato mi ale za přečtení opravdu stála.
Je to druhá vodácká publikace v krátké době, kterou jsem měl možnost hodnotit. První je kniha Vodní záchrany od Petra Ptáčka. V té je hodně zajímavých faktů a informací, ale nová Kuřecí kniha se dá číst jedním dechem od začátku do konce.

Kuře ( Míla Svoboda), jako jeden z nejzkušenějších i nejlépe technicky vybavených vodáků současné éry pádlování na divoké vodě, předává svoje zkušenosti, znalosti, ale i svůj pohled na svět. Celý text je psán zábavnou formou s osobitým, možná pro někoho lehce náročným humorem. Přesto kniha neztrácí na kvalitě. Tomuto odbornému textu můžete opravdu věřit. V podstatě jsem v něm neobjevil žádnou zásadní informaci, se kterou bych nesouhlasil. Knihu lze tedy považovat za soubor zkušeností zkušených.

Ještě bych se vyjádřil k obsahu.

Za pozornost rozhodně stojí citáty, fascinující a ideálně řazené.

První kapitoly věnované historii, rozdělení a organizaci vodní turistiky a pádlování vůbec, či paragrafům v současném zřízení, jsou zkráceny na minimum, jejich znalost by měla být pro každého vodáka samozřejmostí. Proto tyto kapitoly doporučuji nepřeskakovat, jak jsme byli zvyklí v některých socialistických publikacích.

Některých rad by mohli a možná i měli, s úspěchem využít i výrobci lodí a vodáckého vybavení. Z této kapitoly konečně sálá mnohaletá zkušenost autora s pádlováním a užíváním vybavení v těch nejrozličnějších situacích. Doporučuji nastudovat i těm, co si myslí, že o vybavení na WW vědí všechno. Technika na WW je také Kuřecí silnou stránkou. Z kapitoly je vidět jak je skvělým kánoistou a zároveň obstojným kajakářem. Z pedagogiky bych vybral velmi výstižné: "Řekni mi - a já zapomenu", "Ukaž mi - a já si zapamatuji" a "Nech mne to dělat - a já to pochopím".

Páni vedoucí, instruktoři, cvičitelé, učitelé - zbystřete! Toto jsou informace především pro Vás. A je jich tam přesně tolik, kolik je pro úspěch pedagoga v oboru vodáctví třeba.

Také věčný začátečník vodák či eskymák zde může zjistit čím to vlastně je a jak se konečně dostat do režimu, kdy se nebude jen učit, ale také se něco naučí.

 Kapitola "Speciální vodácké dovednosti" je dokonalá a považuji ji za největší přínos této publikace. Jde totiž o informace, které se nikde jinde nedočtete a získat se dají pouze od těch nejzkušenějších.. Ti je rozdávají jen po kapkách a jen vyvoleným... I zde, jako konec konců všude, se dá polemizovat. Každé vyjádření může být dvojznačné. Doporučuji tedy tuto kapitolu pečlivě prostudovat, ale zároveň v každé situaci používat i svůj vlastní úsudek. Pro začátečníky by se mi líbilo rozšíření kapitoly vylévání a vytahování lodi. S tím si hodně lidí neví rady a zbytečně se trápí.

I v kapitole techniky pádlování lze s drobnostmi lehce polemizovat. Třeba názory, kdy a jak krčit ruce při přímém záběru na kajaku se různí. Nicméně většina záběrů je velmi precizně popsána a vysvětlena. Tato kapitola by si jistě zasloužila ještě více obrázků. Ale díky za ty co tam jsou. Jsou jednoduché, názorné a hlavně správné. To považuji za unikátní, protože dobře namalovat akci (záběr) je neuvěřitelně náročné a výjimečné. V této kapitole jsem se obzvlášť snažil najít nějaké zásadní nedostatky, ale opravdu jsem žádné nenašel.

V kapitole "Chování lodě" si připomenete základy fyziky a matematiky. Naštěstí opět zábavnou formou, takže je vzpomínka na školní léta příjemná. Navíc spojení vědy a dlouholetých zkušeností vede k závěrům, o kterých polemizovat nelze a vyplatí se s nimi v praxi počítat.

"Taktika na WW" - tuto kapitolu by si měl i expert čas od času zopakovat. Jsou to zásady, díky kterým lze na WW přežít a užít si to. Pro začátečníky doporučuji přečíst několikrát před každou plavbou! Například signalizaci je třeba si opakovat před vyjetím v celé skupině. Pozor na jízdu s neznámými vodáky, mohou mít dohodnutou signalizaci úplně jinak. Jednotná signalizace je ideál a ta uvedená v této publikaci je srozumitelná a často používaná. Zkuste ji také přijmout a bude na řekách zase o něco bezpečněji.

V kapitole záchrany je vidět, že zde promlouvají léta praxe. Na WW víme, že se nesmí zapomínat na sebezáchranu, že rychlost záchrany je většinou to nejdůležitější a budování složitých záchranných systémů bývá nevhodné a moc často se nepoužívá. S takto pojatou záchranou, nelze než souhlasit.

První pomoc je v takovéto publikaci také samozřejmostí. Praktické rady potěší a pomohou v nouzi a v řešení nepříjemných situací.

Kapitola "Fyziologie na WW" je pro mě příliš odborná, ale třeba se v tom vyznáte a pochopíte i tuto vědečtější část. Rozhodně ale tuto kapitolu nepřeskakujte, fyziologie je velmi důležitá u každého sportu a u vodáctví coby vytrvalostního a extrémně náročného sportu dvojnásob.

Seznam věcí na vodu potěší snad každého. Kolikrát jste si ho už psali? A vždycky nakonec něco chybělo? Od Kuřete je ovšem parádní informace co neopomenout.. "kuře na cestu".

Na "Trénink" bychom neměli zapomínat především v praxi. Až příliš málo jezdců na WW se připravuje dostatečným tréninkem. Tato kapitola poradí jak na to. Hlavně nezapomínejme na rozcvičení a protažení před jízdou. Na toto téma je tu mnoho krásných obrázků, které jistě každému pomohou. Nejvíce se mi z těchto cviků líbí běh s toaletním papírem, který je snad nejčastější vodákovou rozcvičkou před EWW.

 A jsem u konce. Byl to opravdu text nabitý informacemi. Zpověď vodáka, který ví a umí. Naslouchejte mu!

 Nicméně nepočítejte s tím, že hned po přečtení této knihy, budete odborníkem na WW, nebo že hned budete moci začít jezdit EWW. Vše potřebuje svůj čas i posloupnost. Tato kniha Vám ale bude při hledání cesty správným směrem dobrým průvodcem.

 Děkuji Kuřeti, že to nakonec dotáhlo do vítězného konce!!! Paráda!

Autor recenze:

Mgr. Jiří Šťastný, Ph.D.

Vodákem od narození, kajakářem již 32 let. Několik prvosjezdů (nejznámější jsou zřejmě Mumlavské vodopády), několik vítězství ČPV, učitel vodní turistiky a raftingu, doktor fyziky a spolumajitel firmy Vodák sport.

(tato recenze byla napsána pro knihu "Divoká voda" a z ní je také převzata.)

Publikaci "Divoká voda" si můžete zakoupit ve kterékoli prodejně Vodák sport, nebo si ji můžete objednat v našem e-shopu.

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru