Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Bunda Stohlquist FreePlay

15.8.2010 22:32:14     Autor: Jirka Šlapák

Myslím, že se nespletu, když řeknu, že pro všechny z nás je jízda na kajaku hlavně zábavou, kterou si chceme co nejlépe užít. Chceme jezdit, kde se dá, kdy se dá a tak dlouho, dokud nepadneme únavou, bez ohledu na okolní teplotu nebo na tom, jestli je jezdec začátečník nebo profesionál. K takovému ideálnímu požitku z jízdy je ale potřeba být v pohodlí, neklepat se zimnou, nebýt na kost promočený celý den atd. Nejdůležitější část výbavy, která nám tohle dokáže poskytnout je určitě suchá bunda a pod ní kvalitní spodní vrstva. Proto se dnes chci podělit o zkušenosti s bundou Stohlquist FreePlay, kterou jsem dostal možnost otestovat a zhodnotit.Už podle údajů od výrobce je takhle bunda plná originálních technologií a nápadů, které Stohlquist získal díky dvaceti letům praxe na trhu. Je vyrobena z materiálu TTL EclipseTM, poskytuje voděodolnost do vodního sloupce o výšce 20 000-25 000 mm a zároveň vysokou nejen prodyšnost ale i propustnost vlhkosti ven z bundy (viz www.stohlquist.com/PDFs/ECLIPSE.pdf ). To je základem pro pohodlí jak ve studené vodě, tak při dlouhodobém pádlování v letních dnech.


Foto: Marcus, Vír, WWP 2010

Ale teď už k samotným zkušenostem. Od prvního doteku mě překvapila měkkost materiálu. Zní to sice jako reklama na aviváž, ale oproti všem ostatním bundám, které jsem měl v ruce, je tahle z mnohem měkčího a foremnějšího materiálu, než na které jsem byl zvyklý. To se samozřejmě do značné míry projevilo na pohodlnosti a volnosti pohybu. Zároveň je látka velmi pevná a odolná proti roztržení nebo ošoupání (ozkoušeno na několika kamenech a na betonové hrázce ve Vrbném pod ródeovým válečkem).

Dalším příjemným překvapením bylo, že latexové manžety kolem krku a zápěstí jsou z tlustšího, ale pružnějšího materiálu, než tomu bývá zvykem u jiných výrobců. Díky pružnosti jsem manžety nemusel ani zastřihovat a větší tloušťka materiálu zaručuje lepší odolnost proti roztržení.


Foto: Marcus, Vír, WWP 2010

Po oblečení jsem zjistil, že ani střihem bunda nezklamala. Je dostatečně volná, ale neplandá a nikde nezavazí. Díky delšímu vnitřnímu komínu lépe kryje záda, zabraňuje vniknutí vody do bundy i při eskymování a je opatřen širokým pásem přilnavého neoprenu, takže se nehne z místa. Tento neoprenový pás je chráněn proti roztržení pevným lemem na konci.

Vnější komín má na první pohled klasické zapínání na suchý zip, dobré ovšem je, že textilie suchého zipu je i na vnější straně jednoho z utahovacích cípů, díky čemuž se cípy nemusejí křížit, lépe drží i na štíhlejším jezdci a tím i drží vodu mimo bundu. Vnitřní strana je opět opatřena přilnavým neoprenem, který zabraňuje sjíždění komínu i špricky.

Latexové manžety jsou na rukávech samozřejmě kryty neoprenem podšitým rukávem s utahováním na suchý zip, oproti jiným bundám je tento suchý zip s neoprenem ale o poznání užší, díky čemuž méně škrtí. Rukávy jsou dále vybaveny systémem, který vypouští zachycenou vlhkost před tím, než se nahromadí.

Latexová manžeta na krku je kryta neoprenovým límcem, zde je ovšem použito zapínání na zip klasický, což zabraňuje rychlému vytahání límce vlivem opakovaného přetahování přes hlavu.

Dále je bunda FreePlay vybavena náprsní kapsou, všechny švy jsou dvojité nebo trojité a jsou zatavené.Osobně od suché bundy očekávám hlavně pohodlí, spolehlivost a schopnost držet komín špricky na svém místě. Tato moje očekávání bunda FreePlay splnila, obzvlášť chci zdůraznit to pohodlí. Co se pohodlí týká, je bunda FreePlay lepší, než jsem si vůbec dokázal představit, poskytuje nebývalou volnost pohybu, vodu dovnitř nepropustí a obstála i za parného léta.

Bundu mám jen pár měsíců, nemohu tedy zatím hodnotit životnost.

Jsou jen dvě věci, které bych této bundě vytknul:

První věc je jen drobnost – náprsní kapsa je z mého pohledu v dnešní době už přežitek a osobně si nedokážu představit, že bych ji použil na vodě. Nezavazí, ale přijde mi zbytečná.

Druhou věcí je, že bundy FreePlay se mi stejně jako u všech ostatních občas stalo, že se mi vnější komín začal při ródeu rolovat nahoru. Je to ovšem běžný problém a neznám výrobce, kterému by se podařilo toto zcela vyřešit.

I přes tyto dvě věci jde o bundu nebývalých kvalit. Bezesporu je ideálem pro každého ródeistu nebo kohokoli, kdo upřednostňuje volnost pohybu před kevlarovými vrstvami na ramenou a loktech (pro ty ostatní je tu bunda FreeFall, která využívá stejných technologií, ale je navíc vybavená kevlarovými vrstvami).


Foto: Marcus, Vír, WWP 2010


Foto: Marcus, Vír, WWP 2010
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru