Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Běžky Nanogrip - Malý zázrak z Finska.

2.2.2023 21:31:21     Autor: Jirka

Běžky Nanogrip - Malý zázrak z Finska.

Shrnutí dlouhodobého testování – recenze.

Nejběžnější běžka s Nanogrip technologií je běžka s celodřevěným jádrem, laminátovými vrstvami a sintrovanou skluznicí. Tyto běžky vyrábí firma Peltonen pod názvem Astra. S technologií Nanogrip mají tyto běžky různé názvy. Peltonen Nanogrip Astra, Peltonen Facile, Peltonen Moveo, Peltonen Accent. Všechny tyto běžky jsou stejné, jen mají jiný design a název. Vyjímečně se dají sehnat i lepší lehčí běžky s voštinovým jádrem.

Technologie Nanogrip – speciální nástřik na skluznici. Pracuje s vodou, která se při jízdě vytváří pod skluznicí. Když se lyže pohybuje, má malé tření, když se zastaví, má velké tření. V současné době se jedná již o třetí generaci nástřiku Nanogrip. Výrobce garantuje stejnou funkčnost pro ujetí nejméně 4000 km. Obnova Nanogrip nástřiku je možná, ale nedělá se to z důvodu velké finanční náročnosti dopravy do Finska, a nejistoty, že lyže po 4000 km budou ještě v pořádku. V případě, že ujedete na běžkách více kilometrů a přestane Vám fungovat, lze běžky používat jako běžné mazací běžky s hladkou skluznicí.

Co od lyží s Nanogrip technologií očekávat?

Běžky, které není nutno mazat ani skluznými ani odrazovými vosky.

Běžky, které můžete mazat stoupacími vosky.

Cca v 90 % podmínek běžky pěkně jedou i mají dobrý tutový odraz.

Údržba běžek je minimální, ale něco přeci jen vhodné/nutné je.

Na skluznici se zachycují nečistoty ze stopy. Převážně sjeté vosky z mazaných lyží. Ty se projevují zpomalením běžek, případně zvýšenou pravděpodobností lepení sněhu. Na skluznici se objeví malé lesklé flíčky. Tyto flíčky je třeba očistit smývačem na vosky. (Doporučujeme originál smývač Peltonen pro nanogrip skluznici)

Pokud sněží za vysoké vlhkosti (při teplotách těsně pod bodem mrazu), nebo je vlhký sníh pod čerstvým, může na skluznici namrzat sníh – lepit se, nebo vzniknout tenká vrstva ledu na celé skluznici. V prvním případě běžka drhne, ve druhém naopak podkluzuje, nejde se z ní odrazit. Oba tyto nepříznivé efekty omezíte ošetřením skluznice přípravkem proti namrzání. Ten nanesete na celou suchou skluznici před jízdou a necháte zaschnout. Efekt omezení namrzání vydrží  5-10 km. V případě, že nebylo třeba využití přípravku, nemá aplikace vliv na kvalitu odrazu, ale zlepší skluz. (Doporučujeme zakoupit sadu VODÁK sport pro nanogrip, která obsahuje čistič nanogrip skluznicí, Peltonen přípravek proti namrzání antiice, škrabku na sníh, osušku na skluznici a to celé je uloženo v praktickém obalu) 

Při nízkých teplotách se zhoršuje kvalita odrazu. Již při -10°C může být odraz horší.  (zvláště když je nízká vzdušná vlhkost) Při teplotách kolem -20°C je odraz prakticky nulový. Toto lze vyřešit namazáním stoupacího vosku do stoupací komory. Obvykle modrý tuhý vosk. Po oteplení je vhodné zbylý stoupací vosk ze skluznice odstranit smývačem na vosky. (nepoužívejte ředidla ani benzín, mohli byste si poškodit skluznici) (Doporučujeme originál smývač Peltonen pro nanogrip skluznici)

Prvních cca 5 km provozu je třeba lyže zajet. Jedou o něco pomaleji než zajeté běžky.

Co je třeba dál dodržovat, aby Vám běžky dobře fungovaly:

Před použitím, je třeba nechat běžky tepelně vyrovnat s teplotou sněhu. (Např. po vyndání z auta, či chalupy je třeba nechat před položením na sníh chvíli běžky venku aby vychladly)

Vyvarujte se namočení skluznice při jízdě. (potoky, vlhká místa ve stopě...)

Při přerušení jízdy, nebo ukončení, vždy skluznici očistěte od sněhu, aby do dalšího použití uschla.

Snažte se skluznici co nejméně odírat o kameny. Např při přechodu přes posypanou silnici vždy lyže zujte a přeneste. Odřená skluznice má větší tendenci lepit sníh, spomaluje se a ve svém důsledku může i začít dříve podkluzovat. 4000 km životnosti Nanogripu jsou počítány při jízdě po sněhu ;-)

 

Lze na běžkách bruslit?

Ano lze. Jako na jediných nemazacích běžkách není s občasným bruslením problém. Za podmínek, kdy běžky jedou dobře, je bruslení stejné, jako na nenamazaných mazacích běžkách s klasickou výbavou. Když jsou podmínky, že Nanogrip jede pomaleji, je bruslení větší dřina. S bruslením s bruslící výbavou a bruslícími běžkami se to srovnat nedá, ale pokud si chcete kousek při klasickém výletě zabruslit, tak to jde. Nezadrhávají jako šupinky či skin na kterých se opravdu bruslit nedá.

Běžky Nanogrip jsme testovali již od roku 2010. Jak test probíhal se dočtete v dlouhodobé recenzi běžek Nanogrip Facile a Race.

 

Koupit běžky nanogrip

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru