Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Zaletnění a uskladnění běžek

14.4.2024 23:11:32     Autor: Jirka

Zaletnění a uskladnění běžek a dalšího běžkařského vybavení.

Pro většinu z nás již pravděpodobně běžkařská sezóna skončila. Je možné, že ještě na horách zasněží a že ještě svoje běžky protáhnete ve stopě, ale šance už není veliká. Čeká tedy Vaše běžky poměrně dlouhé období, kdy je nebudete používat, tedy ani mazat a budou někde uskladněny. Aby Vám běžky dlouho vydržely a pěkně jezdily, je třeba je na toto dlouhé období čekání na zimu připravit. Platí to i pro běžky „nemazací“ – tedy šupiny, skin i nanogrip. A je jedno, jestli jste závodníci, hobíci či rekreační turisté a jestli jste nalyžovali tisíce kilometrů za zimu nebo třeba jen deset. Pro zaletnění běžek máte dvě možnosti. Buď Vaše běžky přinesete k nám do VODÁK sportu a my Vám je zaletníme, nebo si běžky zaletníte sami. Je i třetí možnost a to, že necháte běžky tak, jak jsou, ale tuto možnost dost důrazně nedoporučuji.  Stoupací tuhé vosky při letních teplotách na vzduchu ztuhnou, a pak se odstraňují z lyže hůře, klistry ještě před ztuhnutí odtečou do míst, kde je opravdu nechcete – na skluzné části běžek, vak na lyže, vázání, koberec ;-). Skluzná část skluznice vyschne a degraduje – povrchově změkne, zpomalí a ztratí schopnost absorbce parafínů. Pokud jste zvolili variantu 1, nemusíte již dále číst, a co nejdříve se s běžkami vydejte k nám.  Ostatním zkusím poradit jak na to.

  1. Mazací a bruslící běžky

Nejprve běžky kompletně očistěte – začněte stoupací komorou, potom boky a povrch běžek a pak pokračujte skluznou částí.

 

Stoupací komora a zbytek lyže

Vše je třeba řádně očistit od stoupacích vosků a jiných nečistot – i boky a vrchní stranu lyží. Použijte běžný smývač stoupacích vosků. Vázání můžete i lehce prostříknout silikonovým olejem a flexory ošetřit přípravkem na ochranu gumy. Do stoupací komory nenanášejte parafiny – nedržely by v ní stoupací vosky. Můžete nechat jak je a na podzim vysmirkovat. Případně můžete zažehlit VG. Lehce to pomůže, ale není to nutné.

 

Skluzné části skluznice – u bruslících běžek je to celá skluznice.

Zde je rozdíl mezi turistou a závodníkem.

Turistické běžky prohlédněte, zda na nich není někde nalepený stoupací vosk (mluvíme o skluzných částech). Pokud je, tento odstraňte a očistěte smývačem. Pokud není, tak na skluznou část smývač stoupacích vosků nepoužívejte. Pokud jsou na skluznici jiné nečistoty, lehce otřete papírem, případně omyjte vlhkou houbičkou. Po té, skluznici vykartáčujte bronzovým kartáčem. Naneste větší množství parafinu než obvykle (měkčí je vhodnější, ale může být jakýkoli) a zažehlete. Parafin neškrabejte, nechte ho tam až do podzimu. A máte hotovo.

Závodní běžky. Ty si zaslouží o něco více péče. Nejprve skluznici vykartáčujte mosazným kartáčem, pak vyčistěte smývačem skluzných vosků a vykartáčujte tvrdým nylonem. Po té napusťte měkkým parafinem, sežkrábejte, vykartáčujte nejprve bronzovým a po té nylonovým kartáčem. A pak ještě jednou zažehlete měkký parafin. Neškrabte a nechte do podzimu. Hodně velcí fanoušci běhu na lyžích mohou tak jednou za dva měsíce lyže přeparafinovat. I toto jim lehce pomůže.

  1. Nemazací běžky

Nanogrip – pokud máte Nanogrip nástřik po celé délce lyže, skluznici neparafinujte. Zničili byste si nanogrip vrstvu. Pokud máte části skluznice hladké, tak ty ošetřete stejně, jako u mazacích běžek viz skluzné části mazacích běžek. Skluznici s Nanogripem prohlédněte. Pokud jsou na ní flíčky stoupacích vosků, očistěte je speciálním čističem na Nanogrip. Pokud je na skluznici bahno, či jiné nečistoty, otřete je vlhkou houbičkou. Jinak s lyžemi nedělejte nic.

Šupiny – Skluzné části ošetřete stejně, jako u mazacích běžek viz skluzné části mazacích běžek. Část s protismykem je třeba zakonzervovat parafinem. V tomto případě můžete použít i parafiny ve spreji, které používáte běžně při lyžování pro ochranu šupin a proti namrzání tzv. anti ice přípravky. Ještě lepší je ale na léto i šupy naparafinovat za tepla. Udělá jim to hodně dobře a pak Vám mnohem déle vydrží a nebudou tolik drhnout. Musíte na ně ale použít velké množství parafinu. To na podzim odstraníte tak, že přiložíte na šupiny savý papír a přežehlíte žehličkou. Přebytečný parafin se do něj vsákne a máte šupiny zase ostré.

Mikrokontakt / Zero – Skluzné části běžek ošetřete stejně, jako u mazacích běžek viz skluzné části mazacích běžek. Stoupací komoru, ve které je speciální skluznice Mikrokontakt – pořádně vyčistěte smývačem stoupacích vosků a po té vysmirkujte. Tuto část neparafinujte.

Skin – Skluzné části běžek ošetřete stejně, jako u mazacích běžek viz skluzné části mazacích běžek. Chlupový pás – ať už je mohérový, nebo z jiných materiálů pořádně očistěte čističem určeným pro čistění mohérových pásů. Nejčastěji se jmenuje „Skin cleaner“. Nepoužívejte běžné čističe stoupacích vosků, ty rozpouští lepidlo, kterým je skin přilepen, a ten Vám pak může odpadnout. Pokud zjistíte, že je skin opotřebovaný, tak přijďte k nám, my Vám ho vyměníme. Není to úplně jednoduché pro domácí výměnu. Nemuselo by Vám to pak držet.  Povrch skinu pak zakonzervujte nástřikem běžným přípravkem pro ošetření skinu – skin care.

Poškozené lyže

Našli jste na lyži nějakou závadu? Jemně poškrábaná skluznice na běžkách se neřeší. Závodní lyže přeřaďte do kategorie tréninkové a tréninkové pasujte na kamenačky. Servis jako u sjezdovek se na běžkách nedělá. Skluznice je příliš tenká. Pokud je rýha hodně hluboká nebo chybí část skluznice, tak běžky doneste k nám a podíváme se, co se s tím dá dělat. Výměna celé skluznice je sice možná, ale v dnešní době se nevyplatí. Pokud máte běžky nalomené, poškozené vázání, rozlepenou patku, poškozený flexor nebo jiný problém, rádi pomůžeme ať už s opravou nebo s výměnou za nové ;-). Nenechávejte to na podzim, nemuseli byste si stihnout zalyžovat.

Uskladnění běžek přes léto.

Zaletněné běžky spojte u špice a na patce buď násuvnými nebo motacími pásky s pěnou uprostřed, tak aby se lyže nedotýkaly skluznicí o sebe. Nestahujte uprostřed, aby se průhyb komory nezmenšoval. Lyže uložte v chladnější místnosti, kde nebude teplota přesahovat 30 °C. Sklep je ideál, půda špatně. Lyže postavte na patky, nepokládejte na ležato. Lepší je v obalu, aby se na ně neprášilo

Další vybavení

Boty na běžky. Očistěte od bahna a od vosků. Zkontrolujte stav podrážky i potahu. Prasklinky naznačují, že příště už může do bot téct a budete potřebovat nové. Uložte nejlépe do krabice, tak aby se boty o sebe nedeformovaly. Hlavně plastovým částem deformace opravdu nedělá dobře. Důležité je pořádné vysušení bot. Přeci jen je to ideální prostředí pro plísně. Uskladněte tedy také na suchém místě.

Hole. Zkontrolujte madla a poutka, jestli nejsou poškozena. Stejně tak kalíšky a bodce. Prasklý kalíšek či vylomený bodec se dají vyměnit. Ukládejte na stojato, ideálně do suchých prostor s teplotou do 30 °C. I hole se mohou při vysokých teplotách rozlepit. Pozor na riziko pádu holí nebo jiných předmětů na ně. I mikrotrhliny mohou způsobit při zatížení zlomení hůlek.

Oblečení. Vyperte a uložte. Pozor na vlněné věci, je třeba prát v přípravcích k tomu určených. A pozor na moly ;-) Rukavice, vymáchejte ve vlažné vodě a pomalu usušte mimo přímé slunce, kožené části potom promastěte vhodným přípravkem.

Vosky a voskovací náčiní. Vosky nepotřebují žádné zvláštní zacházení. Obecně se dá říct, že nestárnou. Nicméně několik rad k tomu také mám. Klistry je dobré uložit odděleně od všeho ostatního. Mají tendenci téct a za vyšších teplot ještě více. Lze je uložit do mrazáku, tam je jim nejlépe a nevytečou, jen tam musíte mít místo ;-). Ostatní vosky doporučuji poskládat do kufru, zkontrolovat, které dochází a dokoupit chybějící. Kufr s vosky pak uložte opět nejlépe do sklepa, kde není moc horko. Sice voskům teplo nevadí, ale měknou a mohou také vytéct a různě se spolu spojit… Škrabky a kartáče očistěte. Horká voda funguje skvěle.  Ponořte je do ní a parafiny i vosky se rozpustí a vyplavou na povrch lázně. Pozor na smývače. Některé smývače umí škrabky rozpustit. Plexi škrabky si nabruste. Jestli nemáte brousek na škrabky, lze zakoupit ve VODÁK sportu, nebo vám můžeme škrabku nabrousit my.

 

Pokud si i po přečtení tohoto článku nevíte se zaletněním zimní výbavy rady, neváhejte a navštivte nás. Rádi vám poradíme nebo pomůžeme. I přes léto si můžete přijít nakoupit vybavení na běžky. Všeho máme na skladě dostatek.

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru