Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Silvestrovská Galície

2.2.2009 13:43:55     Autor: Martin Rada

Na tuto zimu mě přišla nabídka z pražského H2Omaniaks teamu vyrazit do Galície. Berou 9-místnou dodávku z půjčovny a že tam mají ještě nějaké místa volné. 10 dní před odjezdem si vše komplikuji zvrknutým kotníkem při halovém fotbálku a do odjezdu chodím o berlích. Nakonec 25.12. opravdu odjíždím a jedeme v sestavě 5 kajakářů z Prahy, Vašík z Rousínova, Tomo ze Slovenska, já a řidička.

Tomášovi Mähringovi se daří sehnat opravdu luxusně prostorný transit. Jediná komplikace nastává v propojení elektřiny mezi autem a vlekem. Zásuvku nakonec musím odmontovat z mého auta, pospojovat všechny drátky a můžeme vyrazit. Za Prahou nám gpska ukazuje do Galície nekonečných 2700km. Hned se rozjel slušnej večírek trvající několik hodin. Po 34 hodinách hledáme spaní u rio Ulla, která nás další den čeká. Při stavění stanů všichni nadávají jaká je tu kosa a že u nás je tepleji. V noci padá teplota k ?10 °C. Ráno akorát přejíždíme k nástupnímu místu a rozpádlování může začít. Od českých kajakářů máme info, že je to kontinuální Hamerák, což je na rozjetí ideální.


Po půl kilometru to začíná jít skopce a na jednom skoku Tomáš skáče do skály a láme pádlo. Kdyby ho tam nedal, tak do ní letí přímo hlavou a udělal by si určitě nějakej škrábanec na helmě, což by ho mrzelo. Řeka pokračuje příjemnýma slajdama a sem tam nějakej drop. V jedné škvíře zapomněl Zajíc pádlo před sebou a druhé zlomené pádlo je na světě (nejedná se o toho ?superzajíce?, který zrovna pádluje v Chile). S Hamerákem to nemělo nic společnýho, ale všichni jsme spokojeni.

Další den se vydáváme na rio Lérez. Horní úsek začíná přepádlováním přehrady. Pádlování po oleji nám pak zpestří 15m přepad přehrady. Pak nás čeká ještě jedna, která už je nejetelná. Pod ní to začíná jít konečně skopce. Krásné skoky a vody je akorát, prostě nádhera.O údolí vedle nás teče rio Verdugo. Přijíždíme pod přehradu a koukáme jak dvě metrové trubky v průměru čerpají vodu do jiného údolí. I tak v řece zbylo dost pro sjetí. Nedočkaví dalším zážitkům se rychle soukáme do mokrého hydra. Po 2km nás ale čeká další přehrada o které jsme nevěděli a všechnu zbylou vodu odvádí do zakrytého náhonu. Tím pádem se nedá jet korytem ani náhonem. Pokoušíme se najít nějakou pěšinu v neprůchodném hustém trní a spojit pomocí vysílačky s autem. To se nám po hodině a půl úmorné dřiny daří a všichni dorážíme úplně vyřízení k autu po výšlapu s převýšením přes 200m.Během Silvestra hledáme vodu a přesouváme se více na jih. Ani rio Miňo, které se standardně pyšní několika stovkami kubíků průtoku, nemá dostatek na sjetí. A tak Novej rok oslavujeme při grilovačče místního kuřecího a vepřového s nejistotou, co bude dál a jestli ještě objevíme nějaké koryto plné vody. Večírek se pěkně vydařil a jdeme spát v sedm ráno.Na Nový rok se přesouváme na sever Portugalska na legendární rio Castro Laboreiro. Během cesty už v autě hltáme časopisy a průvodce s krásnými fotogenickými vodopády připomínající slavný americký Dry Medow creek. U mostu se pomocí vodočtu a kilometráže dozvídáme, že vody je akorát. V to už jsme ani nedoufali? Jen aby do rána neklesla.

Ráno sice klesá o 7cm, ale i tak vyrážíme a doufáme že jí bude dostatek. Úsek začíná nenáročnými peřejemi a postupem jednoho dvou kilometrů je víc a víc technická. Vidíme jak se údolí uzavírá a je jasné, že za chvíli jsme u legendárního trojskoku. Zajíždíme do vracáku s jdeme se na tu parádu podívat.Jde o 7m, 8m a 10m vysoké skoky, pod kterými tekoucí voda míří přímo do nesjízdného 20m vodopádu. Po prohlídnutí se shodujeme, že to nebude žádnej med. Jištění nás mezi jednotlivými skoky dost zdržuje. Rozdělujeme se na dvě skupiny a tím všechno trvá minimálně dvojnásobek času. Hned na prvním skoku Vašek dělá kosmetickou úpravu jeho nového kajaku Pyranha Ammo. Ale ještě, že měl Pyranhu, jinak byl bez noh.Na druhém skoku mě překvapuje tvrdost vody při dopadu si nejspíše o kajak lámu pádlo pro změnu já. Daří se mi vyeskymovat a úspěšně se pomocí zbytku pádla dostávám do vracáku. Všichni už to berou s humorem, protože je to asi 6 pádlo, které je za tento zájezd v týmu zlomené nebo utopené. Vytahuji z kajaku skládačku a můžeme pokračovat dále. Těsně před posledním skokem je válec, který všichni podceňujeme. Tomáš jede první a dost ho posunul doprava, kam samozřejmě nechtěl. Tím padá dole pod skálu a dost dlouho pod vodopádem kempuje někde přibitý ke dnu. Po 20 vteřinách vyplouvá loketní chránič a pádlo, pak Tom a kajak se objevuje zhruba po minutě. Druhý jede Radek. Díky tomu, že nemá creekovku ho válec loopuje a jde přes hlavu. Stihne vyeskymovat, ale už ne otočit a tím jede desítku pozadu. Ale na pohodu. Další dva zdoláváme vodopád, jak jsme chtěli. Pak se Vaškův kajak díky nové špici ve válci úplně zastavuje a Vašek jde pod vodu, stíhá zvednout. Dole ztrácí pádlo, ale naštěstí ho pod vodou nahmatá a zase zvedá. Dost nás začíná trápit čas. Na trojskoku jsme se zdrželi a za půl hodiny se má stmívat. Rozhodujeme se poslední 2km nechat na zítra a dojít po pěšině k autu. Kajaky a pádla necháváme na místě. Hodinu na to se všichni spokojeni a plní zážitků převlékáme za úplné tmy do suchého.Další den úsek dokončujeme se ztrátou už jenom jednoho pádla a vyrážíme směr Francie.Jedeme přes Lyon a dokonce za světla, takže v autě padlo rozhodnutí zkouknout slavnou freestylovou vlnu. Tomáš jako by to tušil a do vleku přihodil jednu rodeovku. Vody je málo a tím je vlna malá. Kluci to stejně jdou zkusit. To, že je -5 °C, jim očividně nevadí. Vlna opravdu jen proplachuje a po třech nájezdech to vzdávají a jedeme do Prahy.Krásná oblast na pádlování. Skvělá partička. Dost vody, což v Galícii není úplným zvykem?Co dodat.


clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru