Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Proč a jak kupovat běžky

9.11.2021 22:51:32     Autor: Jirka

Začal bych otázkou: proč kupovat běžky?

Odpověď může být snadná a jednoduchá. Prostě proto, že je nemáte, nebo máte staré či špatné a potřebujete lepší. Když je nemáte a na běžkách jste zatím nejezdili tak možná ani nevíte jaký krásný sport jízda na běžkách je. Jedná se o pohyb v přírodě, na čistém vzduchu. Nemusí být nikterak fyzicky náročný, ale pokud chcete trochu vytrénovat svoje tělo, tak může být. Můžete si jezdit na krátké výlety po Vysočině, nebo kolem Vašeho bydliště, ale stejně tak se z vás mohou stát zdatní sportovci. Pohyb na běžkách je zdravější než prostá chůze pěšky. Nejsou při něm namáhány klouby nárazy při každém kroku, rovnoměrně se namáhá celé tělo - ruce, zádové i břišní svaly a samozřejmě i nohy. Oproti sjezdovkám má výhodu, že nemusíte čekat ve frontách na vlek, nemusíte za vlek nic platit a z kopce se svezete také. Navíc můžete poznávat nová místa. Důvodů proč jezdit na běžkách je samozřejmě ještě mnohem víc, ale myslím, že pro přesvědčení, že prostě bez běžek již dále nemůžete být to stačí. Pokud běžky máte, ale jsou staré a zničené, nebo prostě Vám nevyhovují, nemusíme hledat důvod proč kupovat běžky nové. Jízda na běžkách se zbytky skluznice, kulatými hranami, starým vázáním ve kterém měkká promokající bota lítá se strany na stranu prostě příjemná ani být nemůže. Je obrovský rozdíl mezi současnými kvalitními běžkami a běžkami na které jsme byli zvyklí před pár lety. Krom toho, že udělaly pokrok samotné běžky, hlavním rozdílem je vázání a boty k němu náležející.

Tak již víme, že běžky potřebujeme, ale jak na jejich nákup? Jak vybrat ty správné běžky, které zrovna mě vyhovují?

 

V první řadě musíte mít jasno k čemu budete běžky využívat. Plánujete poklidné výlety s rodinou převážně po upravených tratích? Chystáte se jezdit hlavně mimo cesty a upravenou stopu raději nikdy nepotkat? Budete jezdit i ve strmých svazích hor? Chcete si zlepšit fyzickou kondici a nějaká technika lyžování vás nezajímá? Chcete jezdit sportovně až výkonnostně? Nebo od každého trochu? Navíc ještě u sportovního pojetí běhu na lyžích nastává výběr, jestli budete preferovat pouze klasický způsob? Nebo budete mít jedny běžky na bruslení a druhé na klasiku? Nebo jedny na oboje? Na tyto a možná i nějaké další otázky si nejdříve odpovězte a pak můžete pokračovat ve čtení článku dál.


Podle určení můžeme běžky rozdělit do těchto kategorií:

Turistické běžky

Dětské běžky

Backcountry běžky

Nordic croussing (fitness)

Sportovní běžky - bruslící, combi, pro klasiku

Závodní běžky - bruslící, pro klasiku


 

Turistické běžky

Asi nejprodávanější kategorií běžek, jsou běžky turistické. Šířka lyží se pohybuje v rozmezí mezi 48-55mm. Tato šířka umožňuje ještě jízdu ve vyfrézované strojové stopě, ale zároveň dává možnost jízdy mimo upravené tratě i v hlubokém sněhu. Turistické běžky umožňují převážně klasický způsob běhu na lyžích. Doporučujeme kupovat tyto běžky v délkách 15-25cm delších než je výška postavy lyžaře. Pokud jste štíhlí, můžete volit běžky spíše v té kratší variantě, pokud vážíte více, nebo chcete jezdit rychleji, tak volte běžky v horní hranici rozmezí. Pro snadnější odraz bez proklouznutí se tyto běžky dělají měkčí. Takže i méně zkušený lyžař nemá problémy při správném namazání s odrazem. Měkké běžky jsou velmi příjemné, proto, pokud nejste zdatný sportovec, tak se jich nebojte. Oproti tvrdým běžkám jsou sice malinko pomalejší, ale o rychlost při turistice až tak nejde.Na moc měkkých běžkách se ale rychleji sjíždí stoupací vosky. Turistické běžky se také vyrábí s protiskluzovou úpravou v mazací komoře. Tato úprava má své výhody, ale i nevýhody. Výhodou je, že nemusíte mazat stoupací vosky, ale pozor, nezapomínejte i tyto lyže parafinovat. (Více o mazání se dozvíte na přednáškách - "Kdo maže, ten jede", pořádaných firmou VODÁK sport.)  

Hlavní nevýhodou skluznic s protiskluzovou (šupinovou) úpravou nebo skinem je to, že je nelze mazat. Jsou totiž sněhy na kterých nefunguje a pak s tím už nic nenaděláte. Druhou, pro turistiku méně zásadní nevýhodou je to, že jsou takto upravené běžky o něco pomalejší a drobné zadrhávání při přejezdech nerovností a to i při správně zvolené tvrdosti. Doporučuji tedy raději běžky mazací s tím, že se naučíte mazat. Opravdu to není až tak složité jak by se mohlo zdát. Pokud ale trváte na tom, že se mazat běžky učit nechcete, pak doporučujeme běžky s Nanogripovou úpravou.

Dětské běžky

Pro děti, které s jízdou na lyžích začínají, je možné pořídit běžky kratší, než je výška jejich postavy. Volíme typově běžky turistické, které díky tomu, že jsou širší, jsou stabilnější a pro začátečníka tím pádem vhodnější. Přibližně od 5-6 let věku je možné také začít učit dítě skluzu. Potom je nutné pořídit pro dítě běžky delší a to o cca 15cm vyšší než měří dítě. Pro děti je vhodnější klasický způsob běhu, který není tak fyzicky náročný jako bruslení. Pro úplné začátky je možno pořídit i běžky se šupinami, ale pokud sami pro sebe běžky mažete je rozumné i pro dítě pořídit běžky mazací, protože mu to lépe pojede a navíc se může i způsobu mazání přiučit. Pokud s dětmi jezdíte více a sportovněji, tak je možné asi po dvou letech běhání postupně přejít na užší sportovní běžky. Od 10-ti let věku se již u dětských lyží řídíme stejnými pravidly jako u lyží dospělých.

Backcountry běžky

Běžky které se schovávají pod názvem Backcountry se postupně vrací do obliby. Jsou to běžky určené na jízdu v terénu. Něco jako offroad auto, nebo horské kolo. Obecně jsou v šířkách jako běžky turistické a širší až do šířek 70mm (skoro jako sjezdovky). Mají jednu, nebo obě hrany ocelové. Díky hranám, je možné lépe jezdit na zledovatělém tvrdém povrchu, což je velmi příjemné zvláště při horských sjezdech. Také díky tomu, že je hrana ocelová se mnohem méně opotřebovává a běžka tím pádem mnohem déle vydrží. Pokud jezdíte tedy někam do hor, mimo upravené běžecké stopy jsou běžky backcountry ta správná volba. Existují i modely do 55mm šířky, které se vejdou i do strojové stopy. To jsou pak ideální univerzální lyže do terénu a částečně do stopy. Délka těchto běžek je vhodná 10-15cm vyšší než je výška postavy lyžaře. Delší běžky se méně boří, ale jsou hůře ovladatelné při sjezdech. Je proto u volby délky lyže brát do úvahy v jakých terénech se budete nejčastěji pohybovat. Budete-li jezdit v mírnějších terénech (např. Vysočina) je vhodnější volit běžky delší. V prudších horských terénech (např. Beskydy) jsou vhodnější běžky kratší. Pokud se chystáte třeba na přejezdy do Finska, pak volte běžky co nejširší i co nejdelší. Hrana na běžkách může být i nevýhodou. Například při chůzi do kopce stromečkem si můžete v případě šlapání po patkách tyto hranami zničit. BC běžky jsou také poměrně těžké.

Nordic croussing (fitness)

Jsou lyže určené pro vyznavače aktivního fitness stylu a zejména pro ty, co propadli letnímu stylu "nordic walking", nebo spining. Běžky se kupují výrazně kratší než klasické běžky. Možno i do výšky postavy. Většinou se dodávají s protismykem aby s nimi měl uživatel co nejméně práce s přípravou. Nejedná se o běžky určené k tomu, aby jste se odněkud někam dostali, ale slouží k tomu, abyste si bez ohledu na váš styl či zkušenosti s během na lyžích zlepšily fyzickou kondici. Tyto běžy mohou být vhodné i pro turistiku, ale to jen za předpokladu, že máte vyšší hmotnost a jejich tvrdost Vám umožní mít běžku alepoň o 20 cm vyšší než je Vaše výška.

 

Sportovní běžky pro klasický způsob běhu na lyžích

Tyto běžky jsou vhodné především do upravených stop, ale díky jejich relativně pevné a odolné konstrukci vydrží i jízdu v terénu. Protože jsou ale užší (45-47mm) než třeba běžky turistické, může se stát, že se na nich budete v měkčím sněhu více bořit. Tyto běžky jsou také o něco tvrdší než běžky turistické a proto nejsou vhodné pro úplné začátečníky, kteří nemají dobře zvládnutý odraz z lyže. Pokud jste si pořídili nové běžky a oni vám kloužou ať mažete jak mažete, je to s největší pravděpodobností tím, že jsou na vaši váhu, či techniku běhu na lyžích příliš tvrdé. Potom Vám nezbývá než si pořídit běžky nové, měkčí, nebo se naučit lépe odrážet . Délku sportovních běžek pro klasický způsob běhu na lyžích volíme o 20-30cm delší než je výška postavy sportovce. Pokud jste štíhlí, potřebujete volit běžky měkčí, pokud vážíte více, volte běžky tvrdší ale vždy v doporučeném rozsahu délek. Může se stát, že některé modely běžek pro Vás nejsou vhoné v žádné délce. Je pravděpodobné, že pokud se nacházíte ve váhové kategorii velmi nízko, nebo naopak velmi vysoko, budete muset sáhnout po běžkách vyšších kategorií, kde se v rámci každé délky vyrábí několik tvrdostí běžek.

Sportovní běžky - bruslící

Běžky určené na bruslení (skating) mají zcela jiný profil a vyrábí se výrazně tvrdší než běžky klasické. Proto na nich není vhodné (možné) klasicky jezdit a pokud to přeci jen děláte je velmi obtížné se z nich jistě odrazit. Čím je bruslící běžka tvrdší, tím je rychlejší, nicméně nesmí se to přehnat. Moc tvrdá běžka tak dobře nepřiléhá k povrchu a není tedy moc stabilní a lehce na sněhu plave. Moc měkká běžka zase může na tvrdém a ledovatém sněhu ustřelovat. Proto pokud s bruslením začínáte volte běžky měkčí, ale nepřežeňte to. Pokud jezdíte více, můžete mít běžku tvrdší.. Délka bruslících běžek se volí 5-15cm delší, než výška postavy lyžaře. Obecně pro bruslení platí pravidlo - čím lepší běžky si můžete dovolit, tím se vám na nich bude lépe jezdit. Bruslí se na upravených tratích, tak ani začátečníkovi nevadí super závodní běžky. A především při jízdě do kopce oceníte lehčí běžku, která dobře jede.

Sportovní běžky - combi

Tyto běžky jsou skvělé, ale zároveň nic moc :-). Vysvětlím. Je paráda mít jedny běžky jak na klasiku, tak na bruslení, ale zároveň je to něco za něco. Combi běžky jsou tvrdší než klasické běžky. To znamená, pokud nemáte patřičnou váhu, nebo parádní styl odrazu, pak se na nich budete trápit, protože Vám budou klouzat. Zato, pojedou hodně rychle. Na bruslení je nevýhodou, že běžky namazané stoupacím voskem v mazací komoře, nejedou tak dobře jako běžky bruslící, které jsou celé parafinované. Navíc musí být combi běžky o něco delší než čistě bruslící běžky, takže v užších tratích Vám může délka činit trochu potíže. Délka Combi běžek se volí 10-20cm delší než je výška postavy lyžaře. Tyto běžky Vám mohu doporučit pokud chcete mít pouze jedny univerzální běžky na všechno. Pokud Vám, ale nevadí s sebou vozit běžky dvoje, pak je rozhodně lepší volba na klasiku běžky klasické a na bruslení běžky bruslící. Pro lyžaře vyšších váhových kategorií, lze vyšší tvrdosti využít jako výhodu. Není potom nutné si kupovat na klasiku moc dlouhé běžky a přitom Vás "uvezou". V současné době výrobci od běžek Combi po většině ustoupili. Zjistilo se že je to slepá vývojová větev. Pokud chcete jezdit klasiku a někdy si přeci jen na lyžích zabruslit, volte prostě dobré klasické běžky. Na klasických běžkách bruslit lze. Zatímco na Combi či skate běžkách klasika nelze, nebo je velmi komplikovaná.

Závodní běžky pro klasiku

Závodní běžky to je prostě paráda. Nádherné už na podívání. S cenami kolem deseti až patnácti tisíci korun. Úžasně rychlá skluznice, prostě tyto lyže po sněhu jen letí. Ale pozor, jak už kategorie napovídá, závodní běžky jsou prostě pro závodníky. Pokud nemáte odraz i skluz precizně zvládnutý a zvolíte běžky dle udávané tvrdosti, budete se na nich trápit. Závodní běžky jsou poměrně tvrdé, ale přitom díky tomu, že jsou velmi lehké, nejsou až tak odolné. Využití mají tedy pouze v upravených stopách. Pokud se ale naučíte dobře jezdit na běžkách, pak si na závodních fakt užijete. Tyto běžky jsou užší cca 43-46mm. Díky tomu jsou na tvrdém upraveném podkladu rychlejší, pro měkčí terény je lepší volit běžky malinko širší. Někteří výrobci dokonce dělají ve stejném typu závodních běžek různě široké modely, které se využívají na různě tvrdé podklady. Délka klasických běžek pro závodění se volí 20-30cm delší než je výška postavy závodníka. Pokud si chcete jako sportovec i bez závodních ambicí přeci jen pořídit hodně dobré běžky, tak závodní běžky můžete, ale volte jejich tvrdost na dolní hranici rozsahu uvedených doporučených hmotností.

 

 

Závodní běžky - bruslící

Pokud chcete opravdu dobré běžky na bruslení, zvolte závodní běžky. Jedou parádně rychle, jsou lehké a dobře drží směr. Jejich nevýhodou pro hobíka je jejich vyšší cena a nutnost šetrnějšího zacházení.  Délky závodních bruslících běžek se volí 5-15cm delší než je výška postavy závodníka. Pokud chcete být rychlejší, volte běžky delší, pokud plánujete jezdit i na užších upravených cestách, pak můžete volit běžky na spodní hranici doporučených délek.


Věřím, že jste si z tohoto dlouhého povídání odnesli, alespoň nějaké nové a pro Vás důležité informace. Že už, alespoň trochu víte, co máte od běžek požadovat a že si nenecháte od ziskuchtivých prodavačů jen tak něco nakukat. :-) Přesto doporučuji s prodavači ve specializovaných běžkařských prodejnách svůj výběr konzultovat a přijmout další dobře míněné rady. Také si dávejte pozor na nákup použitého vybavení. Běžky, které jezdily několik let v zahraničních půjčovnách, vypadají jako nové, ale mohou být "vypráskané", tj. měkké, nebo na vypráskání nachystané, takže Vám změknou během prvních pár výletů. Je to proto, že v Rakouských či Švýcarských střediscích je stabilně dostatek sněhu a lyže tak netrpí na skluznici o kameny či jiné nepříjemnosti. Jsou velmi často a intenzivně využívány a každá lyže po X kilometrech změkne. V našich podmínkách změkne jako úplně zničená, zatímco tam jako skoro nová... Druhý pozor si dávejte na běžky prodávané v Supermarketech. Byť nesou tyto běžky vesměs značky renomovaných výrobců běžek, nejsou pro slušné lyžování použitelné. Na těchto levných běžkách je špatná skluznice, na které nedrží dobře vosky. Vnitřní struktura těchto lyží nebývá stejná v páru a tedy ani tvrdost nebývá na dvou lyžích stejná. Navíc použité materiály jsou takové, že lyže mohou změknout až desetkrát rychleji než lyže kvalitní. Velkou pozornost také věnujte vázání a botám. Spojení mezi lyží a botou je poměrně zásadní věc. Dříve velmi rozšířené vázání N75 lze doporučit jen těm, kteří chtějí v botách více chodit pěšky, než jezdit na lyžích. Pak se objevují různé typy vázání, více či méně použitelných. Doporučuji ale v této oblasti moc nevymýšlet a zbytečně se nesnažit moc ušetřit. Na vázání a botách prostě ušetřit nejde. Když koupíte levné, je opravdu nekvalitní. V současné době je jediným vhodným systémem je typ NNN. Tento systém byl vyvinut značkou Rottefella, ale v současné době jej vyrábí i větina dalších výrobců. O botách vázáních, oblečení na běžky, mazání, atp. by se daly napsat další dlouhé články. Tak to snad někdy příště. Teď Vám mohu jedině doporučit navštívit některou z prodejen VODÁK sport, kde Vám rádi poradíme. A pro to, aby jste se naučili dobře udržovat a mazat svoje nové běžky doporučuji v každém případě navštívit kurz pořádaný firmou VODÁK sport pod názvem: "Kdo maže - ten jede". O mazání běžek se taky dočtete v článku "Nebojte se mazání" - www.vodak-sport.cz/clanky/nebojte-se-mazani/. Chcete-li zajet na běžky na Vysočinu, doporučujeme Turistickou chatu Duha na Třech studních (u Nového města na Moravě) - www.ubytovanitristudne.cz .

Přeji hodně krásných zážitků na sněhu!!!! Už jen aby napadl..

Ale i bez něj to jde, ne?

DSCN2823_thumb.jpg

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru