Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Netradiční terén na běžky

20.1.2009 11:22:13     Autor:

Tento víkend jsem zajel na Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky v lyžiarskom orientačnom behu. Závody se uskutečnily v pro mě naprosto neznámém terénu nedaleko Bratislavy. Odjížděl jsem tam trochu s obavami, že přece u Malacek nemůže být dostatek sněhu, když jsou tu kopce 500-600 m.n.m. a na Vysočině, která je podobně vysoko, je lyžování z důvodu menší sněhové pokrývky problematické. Vzal jsem si kromě závodních lyží i staré práskačky.
Když jsme v časných ranních hodinách těsně po východu slunce za teploty ?14°C dorazili na Babu, tak jsem se nestačil divit. Všude spousta sněhu, i v lese mezi stromy. Před závodem jsme se byli ještě rozjet na standardních závodních okruzích, které byly upraveny rolbou a to jak na bruslení tak na klasiku. Po rozjížďce padla volba na závodní lyže.
I při závodě jsem byl spokojen, dalo se jezdit bez potíží i terénem mimo najeté stopy. Kromě asi 100 m, kde rolba při úpravě vyhrnula kameny, byla trať celého závodu krásně vysněžena. Na celém prostoru je asi 30 cm tvrdšího podkladu a na něm cca 10 cm prašanu. Upravené okruhy 2, 3 a 5 km jsou vhodné jak pro bruslení, tak pro klasiku. V terénu je najeto ještě mnoho další stop skutrem. Samozřejmě, že se podmínky mohou každým dnem změnit, ale na to, že jsem tu nikdy na běžkách nebyl a máme to z Brna asi hodinu autem, popřípadě z Bratislavy tak 20 min, jsou to neuvěřitelně krásné terény. Těm, co je už nudí jezdit stále na stejná místa, doporučuji určitě navštívit. Můžete si vytisknout mapu, co jsem podle ní v sobotu jel. (Když to dáte na A4, budete ji mít docela přesně v měřítku ;-). Kontroly už tam nebudou, ale na projetí se podle mapy po upravených stopách to stačí.
Kde přesně tento lyžařský areál leží? Když pojedete z Brna, držte směr Bratislava a to až do Malacek. V Malackách odbočte směr Pezinok. Po cca 5 km dojedete do sedla Baba. Tam zaparkujte. Nejlépe vpravo na parkovišti odkud vede lyžařská cesta na tratě. Vzhledem k tomu, že je tam i sjezdařský areál, tak může být o víkendu dost brzo parkoviště zaplněno. Takže buď přijeďte do areálu včas, nebo pak musíte zaparkovat u krajnice silnice a dojít ke tratím kousek pěšky.
Přeji příjemné polyžování. A jestli Vám chybí běžky nebo jakýkoli doplněk na ně, navštivte VODÁK sport, kde si určitě vyberete.

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru