Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Nemazací běžky

9.12.2011 18:59:40     Autor: Jirka Šťastný

Nemazací běžky

Prakticky od prvopočátku výroby běžek řešili výrobci problém, aby běžky jely a zároveň nepodkluzovaly. Nejlepším řešením vycházelo mazání běžek vosky. Vosky procházely mnohaletým vývojem a v současnosti dosáhli téměř dokonalosti. Jediné co jim zůstalo, že se musí mazat a mazat správně. Souběžně s vývojem vosků se snažili výrobci lyží usnadnit běžkařům život tím, že vyvíjeli běžky, které nebude třeba mazat, a zároveň budou mít podobné vlastnosti jako běžky dobře namazané. Pro skluzovou část lyže dlouho žádné řešení nenalezli. Pro odrazovou přicházeli tulení, později syntetické pásy, různé typy a struktury šupin a různé jiné povrchové úpravy skluznic. V současnosti se pro turistické a některé typy sportovních nemazacích běžek používají „šupiny“ těm se říká někdy protismyk nebo MG. Úplnou novinkou jsou běžky, které mají na skluznici nanesenou speciální vrstvu materiálu Nanogrip.

  • Tulení pásy

V současné době se tulení pásy využívají především na skialpové lyže a backcountry běžky. Pásy se obvykle nalepují po celé délce lyže s pevnou fixací na špici. Nalepit je možné pásy opakovaně (čas od času je nutno lepidlo doplnit). Když si na běžky pásy nalepíte, máte téměř stoprocentně zajištěno, že Vám nebudou běžky podkluzovat. Sjíždět z kopce ale lze jen nouzově na kratší vzdálenosti a i tak běžky moc nejedou. Ideální využití je, když stoupáte dlouhou dobu terénem do kopce. Na hřebenu pásy odlepíte a z kopce jedete již bez pásů. Při jízdě s pásy je třeba dávat pozor, aby se Vám někde cestou nenamočili. Pokud se tak stane, pásy namrzají a dost problematicky se pak čistí.

  • Běžky s mechanickým protismykem

    Mechanický protismyk (šupiny) může být buď lisovaný, nebo frézovaný. Lisovaný protismyk má výhodu, že se lisuje do skluznice ještě před výrobou lyže, díky čemuž není skluznice v místě protismyku zeslabena. Výhodou frézovaného protismyku je, že lze dodělat na již vyrobené běžky. Důležité je říct, že tyto běžky je nutno parafinovat ve skluzové části a i protismyk je vhodné ošetřovat přípravky k tomu určenými. Pokud nebudete běžky alespoň po cca padesáti ujetých kilometrech ošetřovat, jejich skluznice se brzy zničí a zároveň Vám běžky moc nepojedou. Výhodou těchto běžek je, že je není třeba mazat stoupacími vosky a není tedy třeba přemýšlet nad strukturou, teplotou a typem sněhu. Nevýhodou je, že pokud je led nebo příliš sypký sníh, o který se šupiny nedokážou „zapřít“ a běžky kloužou, nelze je namazat. Šupinaté běžky mají ještě další tři základní nevýhody. První je, že za jízdy vydávají šelestivý zvuk. Druhá je, že na běžkách nelze bruslit. A třetí je, že jsou šupinaté běžky prostě o něco pomalejší, než dobře namazané běžky hladké. Pro turistiku a lyžaře, kteří se nechtějí zabývat mazáním, mohou být i běžky s protismykem dobrou volbou. Některé typy šupinatých běžek si můžete vyzkoušet v Testcentru VODÁK sport.

  • Běžky s úpravou Nanogrip

    Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku minulého roku, máme následující informace osobně ověřeny jen asi na deseti různých typech sněhu a cca 400 ujetých kilometrech. Aktuálně se dělají pouze dva modely těchto běžek a to pouze u jednoho výrobce. Jedná se o značku Peltonen. Jeden z těchto typů je na hranici sportovní/závodní lyže (typ Race) a druhý na hranici turistická/sportovní lyže (Facile). Základem běžky Race je závodní běžka Peltonen Zenith a základem běžky Facile je sportovní běžka Astra. Běžky Peltonen Nanogrip Facile jsou jediné běžky, co se opravdu nemusí vůbec mazat. Vrstva Nanogrip je nanesena po celé délce skluznice a dle výrobce na ní vydrží 2-4 tisíce kilometrů. Běžky jsou malinko pomalejší než dobře namazané běžky a odraz je na některých typech sněhu malinko méně tutový, ale nesetkali jsme se sněhem, na kterém by Nanogrip nefungoval vůbec a nedalo by se na lyžích slušně jet. Zkoušeli jsme na běžkách i bruslit a šlo to. Byly na bruslení pomalejší než naparafinované bruslící běžky, ale šlo to výrazně lépe než na namazaných combi běžkách o šupinatých běžkách ani nemluvě.

    Běžky typu Race mají na skluznici nanesen Nanogrip na špici a pod vázáním, na patce je „čistá“ skluznice bez nánosu Nanogrip. Tuto část běžky je třeba parafinovat. Je jisté, že tato úprava zajistí běžkám výrazně vyšší rychlost. Otázkou je o kolik se může zhoršit odraz. Musíme to vyzkoušet, ale podle zkušeností s mazáním a odrazem si myslím, že rozdíl v odrazu nebude až tak výrazný.

Běžky Nanogrip Facile i Race si můžete vyzkoušet v Testcentru VODÁK sport.

Všechny typy nemazacích běžek mají výhodu ve snadném a rychlém použití bez nutnosti trávit čas mazáním. Toto je na úkor jejich jízdních vlastností, ale v poslední době není rozdíl oproti dobře namazaným běžkám až tak velký, aby nestálo za to nad volbou nemazacích běžek přemýšlet. Pokud Vám ale čas strávený mazáním nevadí, stále není nad to projet se na perfektně namazaných běžkách.

 

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru