Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Kanumesse 2009 ... Zahraniční výrobci

5.10.2009 2:11:07     Autor: Jirka Šťastný
Pokračování...

Velmi dobře viditelný byl stánek firmy Robson a to nejen díky jednací místnosti ve druhém patře stánku. Z kajaků své značky představil novinky pouze v rekreačním sektoru sit on top kajaků. Hodně novinek vystavovala firma Robson mezi pádly. Nové barevné designy i tvary listů. Ale největší novinkou je zastupování firmy Jackson Kayak pro německý trh.
 


Než představím novinky z JK kajaků, musím pohovořit o velmi zajímavé schůzce ve druhém patře výstavního prostoru Robson. Sešlo se tu pět evropských zástupců firmy Jackson Kayak a rozdělovali si teritorium jako velmoci po druhé světové válce. Schůzka trvala téměř tři hodiny, a byť v  přátelském duchu, jednalo se velmi ostře. Pro Českou republiku má i nadále výhradní zastoupení JK firma VODÁK sport. Ta dále zastupuje JK na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Turecku. Kromě rozdělování pravomocí se řešila i strategie prodeje JK v Evropě, rychlé řešení případných reklamací i vzájemná spolupráce v rychlém doplňování zásob.A teď konečně k novinkám Jackson Kayak. Asi nejsledovanější novinkou jsou nové rodeovky – řada Star – Star, All Star, Super Star a obří Mon Star 2010. Tyto lodičky byly představeny poprvé na letošním Mistrovství světa v rodeu na divoké vodě, kde totálně deklasovali soupeře. Ti nejlepší již jezdí pouze na Starech 2010. A jak Star 2010 vypadá? Kratší baculatější, upravené dno... prostě zase zbrusu nová výkonná mašina z dílny Erica Jacksona. Kdo jezdí rodeo, tak asi o těchto lodičkách už slyšel nebo si je už dokonce vyzkoušel – třeba ve VODÁK sportu nebo v pražském TEST centru Dronte. Ale nejen rodeovkami živ je EJ. Radikálně předělal i řadu playboatů Fun – Fun, 4 Fun a pravděpodobně i Super Fun budou v příští sezóně úplně jiné lodě. Více připomínají Stary – užší mírně zvednutá špice, uříznutá záď, ale boky jsou mírnější. Dno vypadá úžasně rychle. Vzdáleně mi připomínají legendární Pyranhu I4, takže jestli se nemýlím, budou jezdit opravdu skvěle. A o čem se mluvilo v zákulisí? Přijde nová větší creekovka s plochým dnem a menší hrankou – Villain. (Představuji si ji jako prodloužené Hero, ale ještě jsem ji neviděl.)Snad dostane do jara i Hero a Rocker nový design, ale to ještě není jisté.  Jisté je, že loňská novinka pro dva -  Dynamic Duo (DD) se stala nejoblíbenějším dvojkajakem na divokou vodu na světě.Potěšilo mě, že jsem poprvé na vlastní oči viděl univerzální kajak na divokou a klidnou vodu All Water. Je to spíše kajak na jezera a mírnější řeky. Určitě se s ním dá do WW II, ale na nic moc těžšího to nebude. Na turistiku na Vltavu či Lužnici je to myslím ideál. Taky jsme tu viděli Day Tripper – polootevřený kajak. Pohoda, klídek … klidné řeky a jezera. Určitě bych měnil za Vydru na našich klidných letních dovolenkových řekách. Také v luxusní výbavě pro rybáře.


EXO je na českém trhu teprve od letošního jara. Lodě této značky jsme objevili právě před rokem na Kanumesse v Norinberku. Na náš trh vstoupil raketovým tempem především Demon – povedená creekovka. Ale prodali se i nějaké rodeovky PIN-UP, klasické kajaky 313, otevřené kánoe AUGH i závodní polyethylenové sjezdové kajaky FastWave. Naše vody brázdí i několik mořských kajaků EXO. Po roce, kdy už firmu EXO známe, se k ní opět vracíme. A co je nového? Největší rozdíl na první pohled je v barvách lodí. Pro příští sezónu vystřídá oranžovou a zelenou barvu žlutá a červená, které budou po celý rok stále na skladě. Na objednávku bude možné objednat lodě navíc v bílé, modré, oranžové a zelené barvě. Nové kajaky byly představeny dva. První je dětský závodní polyethylenový sjezdový kajak. Určitě je pro děti vhodnější než velký kajak – je užší, má užší sezení a je lehčí. Věřím, že si najde místo mezi závodníky v závodních sjezdových oddílech. Druhou novinkou je polyethylenový kajak pro kanupolo. Bílá loď s barevným odlišením podle teamu – na výstavě zelený a červený team.Pro kanupolaře bude jistě přitažlivý především cenou. Ta je konec konců velmi příznivá i u ostatních kajaků i kanoí EXO. V kuloárech se ještě šeptá o menším PIN-UPu a snad i o dalších velikostech Démona, ale to se asi necháme ještě překvapit. Důležité je, že EXO bude na našem trhu i v příštím roce a že ceny zůstávají stále proklatě nízko.


Další značkou, která mě na Kanumesse hodně zajímala, byl YAK. Po loňském mohutném nástupu na český trh dodávky vodáckého vybavení této značky trochu stagnovaly. Protože vybavení YAK je velmi kvalitní, přitom za rozumnou cenu a my bychom v jeho bezproblémovém prodeji rádi pokračovali, pátrali jsme po důvodech zhoršení vykrývání dodávek velmi intenzivně. A tady je vysvětlení. Značná část produkce YAK pochází z Asijské výroby. Na tom není nic divného, je to tak u všech výrobců vodáckého oblečení a doplňků na vodu. Problém byl v tom, že firma, která vyrábí pro YAK, měla kvůli krizi velké potíže a nesplnila zakázky, které byly nasmlouvány. Problémy jsou údajně zažehnány a do Evropy se konečně blíží velký kontejner plný výrobků YAK. Ten by měl uspokojit všechny pohledávky a sklady v Anglii by se měly postupně doplnit tak, jak tomu bylo dříve, kdy nic nescházelo a objednávky byly vykrývány do týdne.Z novinek byly k vidění nové vodácké bundy z opět lepších materiálů, nová neoprenová šprycka i ještě více propracované vesty, ale nejdůležitější pro nás byla zpráva o tom, že bude YAK opět fungovat tak jak má.

Poslední novinkou z této části reportáže z veletrhu Kanumesse 2009 jsou nové vodácké nože NSR. Lehké, dobře padnoucí do ruky, dobře upevnitelné na vestu, tupá špice, ostré ostří, zubové ostří i trhák. Jeden typ také zavírací – uzpůsobený pro snadné otevírání jednou rukou. Rozhodně tyto nože najdete v příštím roce na pultech prodejen VODÁK sport.

Pokračování příště …

Přečtěte si:
... Pyranha
... Ani Češi se tu neztratili
clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru