Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Zorientujme se v kajacích aneb v tom aby se ...

15.6.2010 7:47:34     Autor: Jirka Štastný

Zorientujme se v kajacích aneb v tom aby se Čochtan vyznal

Dnes mě požádali z České televize, abych krátce promluvil o typech lodí.
Když jsem chystal kajaky a hromada utěšeně rostla, zjistil jsem, že jich je tolik a každý trochu jiný, že se v tom i profík jen těžko orientuje. Pokusím se sobě i Vám přehled v kajacích vylepšit a vše ujasnit.

Podle materiálu můžeme kajaky rozdělit do tří skupin

- polyethylenové

- kompozitní

- nafukovací

Podle určení

- na divokou vodu

- klidnější řeky

- jezera

- moře

Podle způsobu použití

- závodní

- sportovní

- turistické

- rekreační

 

To je ale kategorií! A když si uvědomíme, že jsou i podkategorie, lodě hodící se do více kategorií (univerzálky), nebo další speciálky, je Vám jasné, o čem jsem na začátku mluvil.

Nejrozšířenější a atak asi nejzajímavější a mně nejbližší skupinou jsou kajaky polethylenové na divokou vodu, sportovní nebo turistické. Bohužel, nebo možná Bohu dík, i takto přesně specifikovaná skupina kajaků se ještě dělí podle svého přesného určení.

Kajaky na divokou vodu  - creekovky

Tyto kajaky umožňují sjíždění velmi divokých řek podle zkušeností a schopností jezdce až do WW 6. Mají velký objem, střechovitou palubu, prohnutí pro vynořování po skocích. Některé mají ploché dno, jiné kulaté. Obvykle nemají na dně hrany. Jsou vybaveny bezpečnostními systémy - kvalitní chytací a vyprošťovací oka, výztuhy… Mají více materiálu, takže jsou těžší a odolnější.

Do této kategorie patří například - Pyranha Karnali, Pyranha Burn, Pyranha Everest, Jackson Kayak Rocker, Jackson Kayak Villain, Jackson Kayak Hero, Exo Demon, Bliss-stick Mystic nebo ZET Kayaks Raptor. Každá z těchto lodí je trochu jiná.

Karnali je úžasně rychlá a obratná, ale je trochu delší. Proto je vhodná jak na extrém, tak pro turistiku na mírnějších řekách. Podobně je na tom Everest - rychlý, bezpečný, předvídatelný a s velkou nosností, pro expedice. Burn je kratší, prohnutější. Vhodný do nejextrémnější divoké vody, ale zároveň hravý. Rocker má oproti jmenovaným kajakům Pyranha dno kulaté. Je to creekovka jak ji pán Bůh stvořil. Loď má jednoduchý tvar, voda s ní nic nedělá, protože se nemá o co opřít, žádná hrana, žádné plochy. Ale když s ní chcete pohnout, tak vám voda nepomůže. Villain nemám vyzkoušený. Je to novinka, ale podle prvních pohledů se zařadí mezi větší creekovky s plochým dnem. Tipuji někam mezi Karnali a Burn. Hero je kratší creekovka s plochým dnem a hrankou. Dalo by se říct dno z playboatu a paluba creekovky. Snadné ovládání, hravost, možnost využívání vody. Demon je úžasně hodný kajak. Jednoduchý, levný, trochu pomalejší, ale bezpečný. Vhodný jak na extrém, tak pro kajakáře, kteří chtějí loď, co jim hodně odpustí. Bliss-stick Mystic je spíš větší creekovka dost univerzálního tvaru. Něco mezi kulatým dnem a plochým, něco mezi velkým objemem a menším, něco mezi hodnou a sportovní lodí. Raptor je hodně obratný. Podobně jako Demon, taky je hodný. Mohl by být rychlejší, ale v peřejích se chová dobře.

Tak, teď jsem ve zkratce popsal tak maximálně čtvrtinu creekových kajaků na trhu. Který vybrat, když jich je tolik? Každému sedne něco jiného, tak nezbývá zkoušet. Proto provozujeme největší Testcentrum v ČR, ve kterém si můžete všechny výše jmenované lodě vyzkoušet. Moje doporučení?

Mně z creekovek nejvíce sedl kajak Pyranha Karnali. Kombinace komfortu, rychlosti, obratnosti a snadné ovladatelnosti mě uchvátila. Neznamená to ale, že sedne i Vám...

Kajaky na divokou vodu - rodeovky, freestyle na divoké vodě

V této kategorii se udála za poslední roky asi největší revoluce. Od dlouhých placatých lodí se vývojem přešlo na krátké a baculaté. Většinou se dělají polyethylenové, ale pro nejlepší závodníky s dobrým finančním zázemím i kompozitní. V současnosti stojí za zmínku asi jen dva modely rodeovek, i když jich je na trhu desítky. Jackson Kayak Star serie 2010 a Pyranha Molan. Star 2010 se vyrábí ve čtyřech velikostech - Star, All Star, Super Star a Mon Star. Na tomto kajaku jeli všichni světoví šampioni z posledního mistrovství světa. Rozhodně to byla nejlepší rodeovka na světě. Skvělá na vlně, ve válci i ve vzduchu, do kterého se dostane tak snadno.

Jediný adekvátní konkurent Star serie je úplná novinka z dílny Pyranha - Molan. Ten se vyrábí ve třech velikostech - S, M, L. Jezdí skvěle. Jistě se utká na příštím MS se Stary. Záleží hodně na jezdcích, ale ti nejlepší neriskují jízdu na špatné lodi. Tak uvidíme…

Opět můj výběr. Já fandím Molanu.

Kajaky na divokou vodu - playaboaty

Jednoduše by se dalo říct - něco mezi rodeovkou a creekovkou. Je to asi nejoblíbenější kategorie kajaků na divokou vodu. Dno ploché, hrana, menší objem. Na některých playboatech lze udělat většinu rodeových triků, na jiných má větší váhu bezpečí v peřejích. Ale na všech si rozhodně užijete hodně zábavy během sjíždění řeky. Patří sem třeba kajak Pyranha ReCoil, Pyranha Z.One, Jackosn Kayak Fun serie 2010 ...

Z.One je nejdelší z těchto modelů. Je rychlá, obratná, ostrá. Trochu připomíná slalomku a trochu rodeovku z dob kdy byl super prvek end (svíčka). Loni jsem na ní najezdil docela dost kilometrů, a když si na ni zvyknete, tak je to fakt zážitek. Úžasné nájezdy do vracáků, kde se opřela o hranu a na jeden záběr byla pryč. Parádně surfuje na delších vlnách. Nové rodeové figury na ni moc nejdou. Vyrábí se ve třech velikostech - S, M, L. Na naše řeky asi ideální turisticko-sportovní kajak. Recoil je kratší a o to hravější. Má parádní hranu, které se dá využívat při surfování, nebo zastavování ve vracácích. Je úžasně obratný, trochu pomalejší, ale parádně boofuje. Po roce odpočinku na Z.One jsem se k němu vrátil a užívám si hravosti i stability na WW. Na Z.One jsem sice skočil vyšší vodopád (asi 14 m) ale na ReCoilu jich bylo víc. S ReCoilem se dá troufnout i do dost divoké vody.(Veliksti S, M, L.) Trochu neznámou je pro mě FUN 2010. Dělá se ve třech velikostech - 2 FUN, FUN a 4 FUN. Je nejkratší z vybraných kajaků, má podobný tvar jako kajaky Star serie, takže se s ním dá dělat většina současných rodeových triků. Je ale delší a štíhlejší, tedy rychlejší do peřejí. Viděl jsem videa na fakt extrémní vodě a choval se přívětivě. Takže tady je výběr snadnější, chcete-li turisticko-sportovní kajak s velikou obratností a rychlostí bez nároku na nejmodernější rodeové figury, volte Z.One. Chcete-li si naopak užít všechny rodeové figury a zároveň si hrát i na WW pak je tu FUN. No a pokud od všeho trochu, je nejlepší volbou ReCoil.

Moje aktuální volba - kajak Pyranha ReCoil

Kajaky na divokou vodu a turistiku - Freeride - něco mezi creekovkou a playboatem

Toto by měly být lodě se dnem playboatu a vlastnostmi creekovky. Lehkost pohybu je jim vlastní. Nejsou mohutné a těžkopádné jako creekovky, ale zároveň mají dostatek objemu pro bezpečné sjetí divoké vody. Nejjasnějším zástupcem kajaků této kategorie je Pyranha Ammo (S, M, L). Trochu sem zasahuje i Jackson Kayak Hero (Side Kick, Little Hero, Super Hero).

Ammo je krátké jako playboat. Dno má téměř totožné s kajakem Pyranha ReCoil. Díky tomu je Ammo úžasně obratné, parádně surfuje a má hranu na hranění ve vracáku. Palubu má, ale vysokou jako creekovky. Neztratí se na žádných divokých vodách, ale menší potoky jsou jeho teritoriem. Hero má podobně hravé dno, ale ještě více objemu. Proto ho většinou řadíme mezi creekovky, i když hravostí by se hodili i do této kategorie.

Kajaky na divokou vodu - něco mezi divokou vodu a turistikou na klidnějších řekách a jezerech

Kajaky této kategorie to umí jak v peřejích divokých řek, tak pěkně jedou na klidné hladině jezera. Mají zavazadlový prostor pro výbavu na delší výlety či expedice. Patří sem například kajaky Pyranha Fusion (dvě veliksti) a Jackson Kayak All Water. Fusion vychází z kajaků na extrémně divokou vodu - zřejmě z Burna či Karnali. Je ale výrazně protáhlejší a štíhlejší. Pro jízdu po jezeře má výsuvnou ploutev - skeg. Na divoké vodě je Fusion jako doma. Výborně se vynořuje ve válcích a vlny bere vesměs vrchem. Není tak obratný jako krátké Creekovky, ale docela to jde. Na jezeře jede rychle a díky skegu udržíte směr i při bočním větru. Poměr divoká voda a jezero bych u Fusiona dal padesát na padesát. Oproti tomu All Water je spíše jezerní kajak uzpůsobený pro divokou vodu. Určitě není vhodný na tak divokou vodu jako Fusion. S ním by měla být i čtverka v pohodě. All Water bych viděl tak do WW 2-3. Zato na jezeře je to rychlík. Perfektně drží směr. Kajaky Fusion se vyrábí ve dvou výbavách - rekreační RT - volnější pohodlnější na klidnější řeky a C30 pro pevné spojení s lodí především na WW.

Kajaky na divokou vodu speciálky

Sem může zařadit ledacos. Například kajak Pyranha Master 2, který se používá pro extrémní závody Dolomitenmann, Adrenalin Cup a další. Je to původem turistický kajak, který díky vyhovujícím parametrům a hlavně vysoké rychlosti a obratnosti je pro takovéto závody ideálem. Dále sem může patřit kajak EXO Fastwave. Je to vlastně sjezdový kajak vyráběný z polyethylenu. Je rychlý, rychlý, no prostě rychlý. Oproti jiným sjezďákům výrazně víc vydrží. Takže je vhodný pro začínající nebo naopak končící závodníky nebo oddíly.

Kajaky na divokou vodu - dětské kajaky

Na děti bychom měli při výběru lodě taky pamatovat. Nejsou pro ně vhodné kajaky pro dospělé. Každý potřebuje kajak, který má na míru a dítě především. Kajak musí být úzký, aby v něm vodáček nepoletoval, dokázal ho naklonit, a taky musí být lehký, aby s ním dokázal sám bez pomoci manipulovat. Dětské kajaky se vyrábí ve všech výše jmenovaných kategoriích.

Creekovka – Jackson Kayak SideKick, rodeovka - Jackson Kayak Shooting Star,
playaboat - FUN 1, FUN 1,5, EXO Joker, a kajaky na turisticko sportovně divokovodní - Pyranha Rebel a Pyranha Master TG Lite.

Pokud Vaše dítko už umí na kajaku jezdit, je ho možné specializovat. Pak může mít creekovku či rodeovku. Obvykle ale suverénem na vodě ještě není a tak to chce volit kajaky hodnější a univerzálnější. Pokud všichni jezdíte na playboatech, tak můžete volit i pro dítko playboat. Osobně ale doporučuji volit trochu delší a tím i rychlejší kajaky. Pak Vám Váš junior bude v pohodě a bez námahy stačit. Ušetříte tak stres jemu i sobě. Rebel je novinka. Obratný, rychlý, sportovní kajak pro menší děti. Asi tak od pěti do třinácti let podle jejich vzrůstu. Master TG Lite je pro trošičku větší juniory. Přibližně od devíti do šestnácti. Nešetřete na dětech, své budoucnosti. Rozhodně se Vaše investice do vodácké budoucnosti Vašeho potomka vyplatí.

Za sebe doporučuji Rebela. Je fakt super.

Tak a to jsme prošli jen malý zlomek kajaků, co v současnosti existují.
Někdy příště budou následovat kajaky mořské, jezerní, nafukovací, rekreační a závodní. Je toho tolik, že je rozhodně o čem psát. Pokud i Vy máte nápad o čem napsat, nebojte se poslat článek a my ho rádi zveřejníme a odměníme Vás dárkem.

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru