Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Začínáme s rodeem na divoké vodě - 2. díl

23.5.2010 23:39:47     Autor: Jirka Šlapák

Seriál: Začínáme s rodeem na divoké vodě – freestyle – 1. díl

Ponoření zádi (Stern pivot)

Ponoření zádi je velmi podobné ponoření špice, pro naučení je jednodušší, avšak více hrozí převrácení. Je to dáno tím, že lodě mívají v zádi menší výtlak, který musíme ponořit, bývají plošší a navíc se tento trik dělá záběrem podobným klasickému obloukovému záběru. Používá se opět v cartwheelu, pro přehození mezi surfováním na vlně pozpátku ke klasickému směru surfování, dále pro triky backstep, při svíčkách apod. Užitečný je také v případě, kdy po triku člověk zůstane čelem od válce v mírném předklonu a nejefektivnější (i nejefektnější) je udělat právě tento trik těsně před tím, než nám zelená (přitékající) voda sežere zadek.
Ponoření zádě je v podstatě obloukový záběr od špice, při jehož inicializaci kajak stojí na hraně, díky čemuž se zařízne pod vodu.

Opět si tento pohyb rozebereme podrobněji:

  • Sedíme v mírném předklonu s pádlem v rukou. Nakloníme se na pravou stranu tak daleko, abychom zůstali stabilní (lze samozřejmě dělat i na opačnou stranu)
  • Začneme otočením těla ve směru rotace (vlevo), tzn. otočení od náklonu, levá ruka je pokrčená až k rameni, pravá je natažená ke špici lodi. Je velmi důležité se ohlížet přes levé rameno, účelem je udržet hlavu a tělo v onom pohybu o kousek před vaší lodí.
  • Pokračujeme silným obloukovým záběrem (na pravé straně směrem od špice), přičemž se narovnáme (případně mírný záklon). Zde jde spíše o práci bokami - švih, který zasune zadek lodi pod vodu. Tento švih zadkem je nejdůležitější částí celého triku. U toho bychom měli automaticky tělo otáčet směrem zpátky ke špici, ale nikdy ne až na druhou stranu - stačí nesedět křečovitě a provádění obloukového záběru vás otočí samo. Tím bychom měli ze začátku mírně, po určitém tréninku výrazně potopit zadek, popř. se na něj až postavit (a jak mám v oblibě já - i přepadnout).
  • Ve chvíli, kdy jsme ponořili zadek do nejhlubšího bodu, pokračujeme změnou náklonu, aby zadek proříznul vodu co nejrychleji, a tím jsme neztráceli drahocennou energii pro další případný trik. Přidáme rotaci těla ve směru pohybu, což zrychlí rotaci.

Dodatek:

Švih zadkem popisovaný v této kapitole je přesně stejný, jako v kapitole první o ovládání lodi. Pokud se neustále snažíte o jeden trik a pořád to nejde, neztrácejte trpělivost, ale také ji nepokoušejte až přespříliš - spousta triků má některé části společné, takže zvládnutí jiného triku vám může pomoci naučit se první. Pokud bychom se v tomto pohybu silně zakláněli, zbytečně se připravujeme o možnost navázat na další trik - jednak díky sníženému těžišti přijdeme o většinu energie a hlavně v záklonu se s lodí jen těžko pracuje.
Až budete stavět loď dost na zadek, můžete to se záklonem trochu přehnat - dá se tak efektivněji zůstat stát ve svíčce.
Při tomto triku záběr není skutečným obloukovým záběrem, díky náklonu nejde oblouk po hladině, ale směrem pod hladinu - pádlo je rovnoběžně s lodí.
Obloukový záběr ukončujeme nejpozději ve chvíli, kdy stojíme na zádi (ideálně už dříve). Je tomu tak proto, že jinak nestihneme vyndat pádlo z vody a nedokončili bychom trik rotací.
Pokud se vám nedaří, děláte pravděpodobně buďto špatně švih zadkem (pak se podívejte na kapitolu jedna), nebo děláte špatně záběr (v tomto případě zkuste opisovat co největší oblouk s pádlem a začínat co nejvíce od špice).

Video profíka:

Popis v angličtině, v závěru předvedení triku.

How to Do a Stern Pivot in Freestyle Kayaking -- powered by eHow.com
clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru