Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Začínáme s rodeem na divoké vodě - 1. díl

19.4.2010 8:22:56     Autor: Jirka Šlapák

Seriál: Začínáme s rodeem na divoké vodě – freestyle – 1. díl

Ovládání lodi tělem (Ultra clean in kayak)

První věc, kterou je potřeba si uvědomit je, že při rodeu je důležité zapojovat co nejvíce tělo. Správnou prací těla spolu s dobrým načasováním můžeme dosáhnout dokonce i toho, že na některé figury nebudeme pádlo ani potřebovat.
Účelem tohoto cvičení je naučit se synchronizovat pohyby těla s lodí.
Je to taky výborná příležitost ke kontrole vylepení lodě. Pokud se při tomhle cvičeni pohnete v lodi, něco je špatně.


Pokud jste někdy viděli někoho cartwheelovat bez nejmenší námahy, je to výborný příklad výše uvedeného spojení kontroly těla s lodí.

Jsou 3 základní pohyby, které v kajaku můžeme dělat bez použití pádla:

  • předklon / záklon
  • náklony do stran
  • rotace těla
Ke každému tomuto pohybu nezapomeňte přidat i pohyb hlavou, je to několik kilo hodně vysoko nad lodí, tzn. je v ní koncentrováno hodně polohové energie, kterou je potřeba správně zpracovat. Ne nadarmo platí, že při eskymáku jde hlava z vody naposled.

Pomocí výše zmíněných 3 pohybů lze (a je třeba) nacvičit kontrolu lodi. Pro naše použití nám bude vyhovovat libovolný volej, kde se budeme snažit roztočit loď a s trochou tréninku ji začneme stavět i na špice. Výsledný pohyb by měl vypadat tak, že špička i záď se bude pohybovat po plynulé vlnovce a loď se bude točit dokola okolo svislé osy. Pro jednoduchost stačí, když se jezdec zaměří na pohyb špičky (záď vlnovku bude opisovat automaticky sama).

Rozebereme si to podrobně:
  • Začneme s pádlem v předpažených rukou (kdo eskymuje bez pádla, může ho zahodit úplně).
  • Náklonem na pravou hranu umožníme zajet zadku lodi pod vodu, tělem agresivně rotujeme doleva o (cca 60-90°). Zároveň s rotací je dobré se nahnout nad zvedlou hranu lodi, obzvlášť když už dost zvedáme špičku nad vodu. Přitom švihem těla zatlačíme zadek lodi pod vodu. Tenhle švih vypadá jako krátké prudké zaklonění, ale se záklonem bychom to neměli přehánět (pamatujte, že jde jen o švih). Tím jsme dostali špičku lodi na "vrcholek vlnovky".
  • V tu chvíli změníme náklon na levou hranu, rotujeme tělem zpátky do výchozí pozice (ale ne o moc dále - ideálně jen k pravému koleni - kdybychom zde přidali výraznější rotaci doprava, tak by to ve skutečnosti náš výsledný pohyb zpomalovalo) a agresivně se předkláníme. V tuto chvíli je naše špička v "sedle vlny".
  • Zde opět obracíme náklon a pokračujeme pořád dokola.
Pár rad na závěr:
Po celou dobu rukama podporujte rotaci těla, rozhodně by neměly jen bezvládně vlát okolo těla.
Změna náklonu v nejvyšším a nejnižším bodě vlnovky se provádí, protože díky tomu potopený konec lodi rychle prožezává vodu a výtlak ho vymrští nad vodu a opačný konec se naopak zanoří hlouběji. Energie, která má tendenci stavět loď na špice se tak s pomocí jezdce střádá.
Pokud se vám nedaří, i když dodržujete postup, asi máte problém s načasováním. Zkuste ubrat na agresivitě a zaměřte se na to, co dělá loď, jak jednotlivé konce prořezávají vodu a tento její pohyb podporujte. Pointou není rvát to na sílu, ale nechat si pomáhat výtlakem lodi a později i tekoucí vodou.
Pokud se ani tak nedaří, zkuste napřed pořádně natrénovat samostatně první polovinu triku.
Čím lépe zvládnete tuto techniku, tím větší vlnovku budete opisovat, až začnete stavět loď na špice.
Stejným způsobem se dá trik provádět i na druhou stranu

Pro úplný začátek se tenhle popis může zdát dost složitý a je pravda, že synchronizovat všechno tohle dohromady může znít pro začátek šíleně. Osobně ale tohle považuji za základ, bez kterého nemá cenu trénovat double pumpy, endery, ani nic, co zní sice jednodušeji, ale bez nacvičeného citu v lodi to jde hůř. Snad vám všem pomůže následující video. (Video profíka: Popis v angličtině, v závěru předvedení triku.)


Ultra Cleans In A Kayak -- powered by eHow.com
clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru