Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Po necelém roce zpět na Novém Zélandu I.

26.12.2009 22:44:26     Autor: Tomáš Mähring

Text a foto:
H2Omaniaks production, Tomáš Mähring

Naše jarní cestování a natáčení pro projekt a film Nový Zéland očima kajakářů v lednu až březnu jsem uzavíral tiskovou zprávou s větou na konci „I když jsme původně mysleli, že sem pojedeme pouze jednou v životě, už nyní víme jistě, že se sem musíme ještě vrátit“. Ovšem, že ještě letos, v roce 2009, na těchto zelených ostrovech v Tichém oceánu, budu zpět, jsem opravdu netušil.A proč tak? Vlastně nevim, tahle země má své kouzlo a prostě táhne zpět. Po létě stráveném v Norsku jako raft guid nebylo až tak o čem váhat, když mi Kuba napsal, že má koupené letenky. Letos byl trochu problém s dovozem lodí, protože jsme letěli s jinou společností. Naštěstí já tu měl od minula ještě jeden kajak a Kuba si svého plasťáka koupil od místního výrobce.
Tentokrát jsme sem ale nepřijeli si pouze užívat a cestovat. V ČR jsme si vyřídili roční pracovní víza Work and Holiday a vyrazili sem i za prací, které je tu především v sezóně dostatek. O všech zlech, nutnostech a povinnostech, co je potřeba vyřídit a jak, už jsem psal na náš web o Zélandu.
Dnes už máme vše zařízené a pracujeme na jižním ostrově ve vinařské oblasti Marlborough  u města Blenheim venku na vinici. Když je čas a síla, jdeme zapádlovat na moře. V této oblasti bohužel moc divokých řek není. Vánoce chceme strávit na seakajacích na některé z pláží v Tasmanově parku a potom se vydáme dolů na jih, přes oblíbený a fotogenický 10 m vysoký vodopád Maruia falls a snad i nějakou tu další řeku. Nový rok plánujeme přivítat v horách s výhledem na nejvyšší Novozélandskou horu Mt. Cook a od ledna nás čeká práce v oblasti Otago u městečka Cromwell.
Otago a Cromwell už je hotový vodácký ráj. V nejbližším okolí teče řeka Kawarau, kde kromě světově prvního komerčního bungy je právě také skvělé pádlování na středních, ale i těch nevyšších obtížnostech a už se nemůžeme dočkat, až na této vodě budeme trávit každý večer po práci.Samozřejmě cestou na jih po severním ostrově jsme nemohli vynechat oblíbenou řeku Kaitunu s její parádní „džunglí“ z palem a kapradí a hlavně věčně teplou vodou z jezera. Kaitunu lze sjet za 15 minut, je to pouze kratičký úsek, ale se spoustou hezkých peřejí a skoků různých výšek. Nejvyšší vodopád měří 7 metrů. Joo, tohle je prostě paráda!

Na Kaituně jsme také poprvé otestovali v terénu naše nové údajně nejodolnější mobily na světě – Sonim XP3, na které chystáme recenzi a test. Je to trochu nezvyklé, ale opravdu je možné tento telefon máchat ve vodě, vozit přímo ve vestě, mlátit s ním a házet a nic mu to neudělá. A kdyby náhodou jo, výrobce Vám dá nový! Bez jakýchkoli dalších dotazů. I s naším pádlováním a se skokem sedmimetrového vodopádu si poradil. Podle mě je to dost zajímavá věc pro lidi, kteří cestují, žijí aktivně, venku, na vodě, na lodi, na horách, ale i na stavbě atd. Prostě všude, kde se obyčejné mobily rozbíjí. Pro naše čtenáře jsme s českým distributorem připravili slevovou akci na nákup těchto telefonů - víc info o mobilu i o akci najdete na našem domovském webu h2omaniaks.com/sonim.Ale zpět do Blenheimu, i přes to, že je to údajně nejslunečnější místo Zélandu, minulý týden jsme stihli pořádně zmoknout a prochladnout hned několikrát. Tady jsme opět ocenili skvělé vlastnosti a nadprůměrnou výdrž membrány Climatic v kalhotech Hannah Wrapper a v softshellových bundách, skladné a zároveň teplé spacáky Bivak a Sherpa se hodí v místních až nečekaně studených nocích, funkční prádlo se osvědčilo do všech podmínek, jak na spaní, tak na vodu a tašky Huey a batoh Amphibian? Ty nám pomohly to vše dovéz pohromadě sem. Ač je Amphibian celkem velký, ještě se vejde do rozměru příručního zavazadla do letadla, což je prostě supr. A navíc k tomu dobře vypadá :-)

Tolik hodně ve zkratce naše první zpráva z Aotera, neboli z Nového Zélandu. Kdo byste měli zájem sledovat podrobněji naše pracování a cestování zde, mrkněte semtam na výše odkazované „maniaky“  nebo přímo na spešl webík pouze s články právě o Zélandu . My se zase za nějakou dobu ozveme.

Příjemný předvánoční stres a hezkou zimu do ČR, Tomáš Mähring

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru