Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Stan Quechua 2 Seconds XL II

6.5.2009 20:17:15     Autor: Václav Čermák

(dobrá volba nejen pro „velmi momentálně znavené“ vodáky aneb v jednoduchosti je síla)Při častých výjezdech za vodáckými dobrodružstvími do zahraničí se s postupem času nedaly přehlédnout stále častěji se objevující velmi stabilně a prakticky vyhlížející stany pro mne tehdy neznámé značky s podivným názvem Quechua. O jejich stabilitě a velmi dobré a odolné konstrukci mne přesvědčila tři roky stará příhoda z kempu z Budapešti. Po velmi vydařeném večírku španělští majitelé stanu této značky vyspávali, jenže jiný starší turista zřejmě afektovaný nepřizváním na večírek byl jiného názoru a neznalý konstrukce stanu se jej pokoušel bourat s úmyslem vzbudit nocležníky. Výsledek byl pro mne velmi neočekávaný. Stan přežil opakované a zesilující se nájezdy nerudného dědka podobajících se testu ve větrném tunelu, aniž by se „poskládal“ nebo byl nějak poškozen. A nerudný turista odtáhl jako Švédská vojska z Brna, aniž by museli španělští obyvatelé stanu vstávat o hodinu dříve. Od těch dob jsem si chtěl tento stan vyzkoušet. Možnost testu se mi naskytla letos a zkušenost to nebyla vůbec zlá, ba naopak.


Technické parametry stanu udávané výrobcem:


Váha:
3,9 kg
Vnitřní prostor: 210 cm x 154 cm
Předsíňka: 65 cm x 150 cm
Podlážka: 120g/m2 polyetylen
Tropiko: polyester potažený polyuretanem
Ložnice: prodyšný polyester
Úložné prostory: v ložnici jsou 4 kapsy
Voděodolnost: potvrzena testy v terénu a v laboratoři/ve sprše o síle 450 l/hod./m2
Barva: kombinace zelené nebo oranžové s šedou
Obal: plochý disk o průměru 72 cm


Místa a časy testování:
Stan jsem měl možnost otestovat při vodáckých zájezdech na přelomu prosince a ledna do Galície (SZ Španělska) a na začátku dubna na Korsiku.

Výsledky testu:
Stan Quechua XL II je velmi dobrá a pohodlná varianta pro auto zájezdy. Vzhledem k jeho hmotnosti a způsobu balení do kruhu není moc vhodný pro pěší turistiku, i když obal stanu má dva ramenní popruhy a dá se pohodlně nosit na zádech.

 

 

Asi největší „vychytávkou“ a revolučním prvkem je spojitá konstrukce z pružných laminátových, zlomení odolných tyček, které se skládají do čtyř kruhů, čímž je zajištěno bleskově rychlé rozložení a postavení stanu po vytáhnutí z obalu. Uváděná doba postavení stanu výrobcem je okolo dvou vteřin. Z vlastních zkušeností i při velmi zhoršených motorických schopnostech „stavitele“ a ještě potmě se čas na rozložení stanu pohybuje do deseti vteřin (pod podmínkou, že jste ještě schopni najít zip na obalu). Mírně horší situace nastává v opačném případě při skládání stanu. Z počátku je dobré, si pozorně prohlédnout názorný obrázkový návod a nechat se vést našitými barevnými proužky.Po rozložení se stan nemusí kolíkovat a je rovnou připraven k použití. Během pádlování v Galícii nám pršelo téměř každou noc. Stany se skládaly a dávaly do obalů vesměs mokré a i přesto byl po celou dobu stan po rozložení až s podivem uvnitř suchý. Aerodynamicky navržený tvar stanu zajišťuje jeho odolnost a stabilitu vůči silnému větru (http://seconds.quechua.com/index.php5?lg=EN#/qualite/). Pro případ potřeby ukotvení je v základní výbavě devět, pět milimetrů silných kolíků a čtyři šňůry. Za celé dva vodácké zájezdy trvající dohromady měsíc jsem i při značně nepříznivých povětrnostních podmínkách nikdy nemusel použít více jak čtyři kolíky k ukotvení rohů. Další výhodou stanu je samo napínání tropika po postavení stanu, o které se nemusíte na rozdíl od drtivé většiny jiných stanů vůbec starat.
Stan je pro dvě průměrně vysoké osoby luxusně prostorný, doplněný o předsíňku (všechny modifikace označené XL). Předsíňka je ke kostře připnutá třemi suchými zipy a v případě potřeby se dá odepnout a srolovat.Větrání stanu je zajištěno jednou horní větrací chlopní na zadní straně, dvěma spodními po stranách a prodyšným materiálem ložnice. Větrání lze posílit pootevřením kruhového zipu vchodu v libovolném rozsahu díky dvěma protisměrným jezdcům. I přes udávanou informaci výrobcem, že vše je vyrobeno tak, aby vzduch mohl cirkulovat mezi ložnicí a tropikem, aby se omezila přirozená kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu stanu a maximalizovala prodyšnost, se stává, že míra tvorby kondenzátu na tropiku je silnější a kapky skapávají na PE ložnici a dál na spacáky. I přes tuto zkušenost je míra rosení stanu spíše nižší. Dalšími drobnými nedostatky, které „pocítí“ spíše drahé polovičky spáčů, jsou zhoršená celková odvětratelnost pachů ze stanu při delším pobytu (nelze sundat tropiko) a vytřepávání drobných nečistot (písku, jehličí, drobků atd.) ze stanu díky lemu okolo vstupu do ložnice. Velmi uspokojivá byla doba vysychání stanu i přes výše popsané na vrub konstrukce připadající omezené větrací možnosti. Hodně kladně hodnotím poctivou, silnou, proti oděru a propíchnutí odolnou a nepromokavou polyetylenovou podlážku, která je vzhledem k určení stanu spíše pro autoturistiku sice těžší a mnoha výrobci zatracovaná, ale v tomto případě vhodně zvolená.

Celá recenze by se dala shrnout do dvou vět:
Stan Quechua XL II je díky revolučně vymyšlené konstrukci a způsobu skládání i přes některé své nedostatky jedinečnou variantou pro vodácké a jiné autozájezdy plné namáhavých fyzických aktivit a večírků po kterých jste rádi, že můžete během dvou vteřin spát a ne se ještě lopotit se stavbou stanu. Jak říkal můj kamarád: „nejhorší na tomto stanu je, že rozdělávání a balení nafukovací karimatky trvá déle, než jeho celá stavba“.

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru