Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Recenze - přilba Bern Watts H2O

31.5.2009 14:49:46     Autor: Jirka Štastný

Mnoho let jsem hledal přilbu s kšiltíkem a zároveň bezpečnou – aby kryla spánek i zátylek. Přilba Bern Watts H2O vypadala, že by měla tyto požadavky splňovat. Vzal jsem ji tedy na ostrý test na vodu na Korsiku.


Prvním důležitým parametrem u přilby je, aby byla pohodlná, druhým, aby pevně držela na hlavě, byla lehká, odolná, chránila co největší část hlavy, nebránila ve výhledu, nepřehřívala se v ní hlava, nebrala ji voda při eskymování a taky by měla slušet ;-).


Pohodlná tato přilba je. Vnitřní výplň je vyrobena ze třech různých pěn. Pěna nejblíže u skořepiny přilby je silná cca 1,5 cm. Je tvrdší a dobře tlumí nárazy. Druhá pěna je tvárnější, měkčí – napomáhá přilbě lépe sednout na různé tvary hlav – vytvaruje se podle hlavy. A třetí pěna je úplně měkká pro lepší komfort při nošení. Všechny pěny jsou nenasákavé a pružné (žádný molitan nebo polystyren). První kriterium helma splňuje. Na hlavu mi sedla jako by ji vyráběli podle mě. Druhým kritériem helma také prošla. Bylo třeba upravit délky pásků kolem uší a pod bradou, ale po chvilce bylo hotovo. Zkoušel jsem ji při eskymování, zkoušel jsem mlátit hlavou o skály a držela, jako by byla k hlavě přilepená. Žádné posouvání dopředu, dozadu, nahoru, dolů…

 


Jsem zvyklý jezdit v přilbě s kšiltem, takže mi mírně omezený výhled nahoru nevadil. Kšiltík není velký, ale přeci jen při pohledu nahoru ho trošku vidíte. Je třeba s tím počít hlavně při jízdě pod větvemi a pohybu na souši, kdy může shora číhat nějaké nebezpečí. Výhody kšiltu ale tuto nevýhodu přebíjejí. Kšilt chrání částečně obličej před čelními nárazy na překážku, dále když čekáte, že Vám cákne voda do očí, tak se lehce skloníte a máte oči v suchu a hned po stříkanci zase vidíte, kam jedete, a ani proti slunci není kšiltík marný. Ono vidět kam jedete je docela fajn.
Hlava se v přilbě Bern Watts H2O nepřehřívá, ba naopak. Větrací otvory jsou udělané hodně dobře, takže do studenějších vod, či za mrazivého počasí doporučuji nosit čepičku. Nevýhodou přilby s otvory je, že při dešti Vám prší na hlavu. Není to nijak významné, ale byl jsem zvyklý na přilbu bez otvorů, tak to bylo znát (kdo by chtěl stejnou přilbu, ale bez otvorů, vyrábí Bern přilbu Backer).


Voda ji při eskymování nebrala vůbec, takže k tomuto bodu není co dodat. Je lehoučká, nic z ní nebolelo, většinou jsem ani nevěděl, že ji mám na hlavě. A jestli je slušivá? To musí posoudit každý sám. Já se v ní vyjet na vodu nestydím ;-).


Závěrem …
Snažím se při pádlování jezdit s hlavou nad vodou, abych se mohl kochat, ale přeci jen někdy tou hlavou o dno břinkne každý. Mít na divokou vodu dobrou helmu je základ. Helma Bern Watts H2O mým prvním ostrým testem prošla a mohu ji všem doporučit.

(Použité foto v recenzi fotil převážně Čelda.)

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru