Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Recenze kajaku Pyranha Z.One M Connect 30

20.7.2009 1:03:13     Autor: Jirka Šťastný

HR, Zrmanja

Parametry lodi
Délka 257 cm, šířka 65 cm, objem 210 l, optimální hmotnost jezdce 65-95 kg.

Moje parametry
Výška 190 cm, hmotnost 85 kg, velikost nohy 9,5.

Terény na kterých byla loď testována
Korsika WW I-V, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko ZW-WW IV. Celkem asi 30 dní na vodě.

Komfort
První loď, ve které se mi podařilo při troše snahy vytáhnout kolena za jízdy do prostoru límce. Na nohy byl dostatek prostoru, posuvné zrcadlo jsem si mohl posunout ještě o dvě díry dopředu, tj. rezerva asi 5 cm. Potah sedačky, stehenních i bočních opěrek, vylepení tenkou pěnou vnitřní prostor lodi v prostoru kolen. Pevná zádová opěrka - základní nastavení délky popruhu bylo vzadu na zadní straně zádové opěrky, běžné dotahování je řešeno dvěma ráčnami na stehenních opěrkách. Tato výbava byla příjemná, nijak mě neomezovala, ale zároveň dostatečně pevně fixovala v lodi. Proti výbavě jsem nenašel žádnou připomínku. Chyty lodi jsou standardní Pyranha – pevný spojitý popruh s výztuhou a tři ocelová oka. Chyty byly stále zvednuté od lodi a daly se dobře chytat za každé situace. Zadní úchyt je umístěn napříč. Pro nesení a chytání velmi příjemné, ale teoreticky může vznikat riziko zachycení za nějakou překážku. Ocelové chyty jsem pro vyprošťování po dobu testu nevyužil, ale při uvazování působily festovně a karabina se do nich cvakala dobře.

Tvar a jízdní vlastnosti
Na první pohled Z.One připomíná kajak Pyranha Inazone, ze kterého designeři opravdu vycházeli. Má ploché dno, hrany, nemá příliš zvednuté špice, je relativně plochá. Oproti Inazoně je ale o něco delší a má změněnou hranu i celý profil dna. Kromě zvýšení pohodlí a vnitřního prostoru docílili designeři výrazného zvýšení rychlosti lodi při zachování dobré točivosti. Při mé váze byla loď z počátku dost ostrá a trvalo mi několik dní než jsem ji zkrotil a pochopil, jak na ní mám jezdit. Pak jsem objevil i její přednosti. Na Z.One je třeba nešidit náklony a v lodi neležet. Pokud loď dobře „zasednete“, užijete si s ní nádherné věci. Takové zajíždění do vracáku jsem snad ještě v žádné lodi nezažil. Na jeden záběr vjedete i vyjedete z vracáku. Naprosto plynule, bez námahy a zpomalení. Druhou skvělou vlastností je surfování na vlně. Z.One je rychlá a udržíte se tak i na menších vlnkách. Potíže ale dělají kratší ostřejší vlny, do kterých se zanořuje při surfingu špice. Z rodeových figur jsem udělal pár carthwealů ve válci a pár wavewheelů. Na rodeové figury na klidné vodě nebo něco z new school se Z.One zapomeňte. Prostě je delší a není na to stavěná. V divoké vodě se chovala docela příjemně. Tedy až po tom, co jsem si zvykl na to, že se nesmím flákat a musím být stále ve střehu a nic nešidit (hlavně náklony). Boofovala docela obstojně a dokonce se i slušně vynořovala po skocích. Příjemně se chovala i na vodnatých řekách, kde si jí karfioly moc nevšímaly a válce projížděla taky snadno. Na řekách vyšší obtížnosti než WWIV to byl ale už trochu boj. Ostrá záď lodi výborně fungující na lehčích vodách, pomáhající při ovládání lodí a ne pádlem, byla v divoké vodě kousavá dost. Jen díky velkému zrychlení a obratnosti lodi se dalo pětkovou řeku ještě bezpečně sjet.

Klady
Komfort, rychlost, obratnost, cena.

Zápory
Nevhodná pro rodeo – dlouhá a objemná, nevhodná na extrémní sjezdy – dlouhá a ostrá, málo zvednutá špice.

Doporučení
Z.One doporučuji na hravé, sportovní ježdění řek do WW IV. Užijete si rychlosti, lehkosti, obratnosti a komfortu. Pokud se budete pohybovat v nižší části váhového rozsahu nosnosti lodi, je Z.One vhodná i pro začátečníky.
Pokud chcete hravější playboy, doporučuji kajak Pyranha ReCoil – viz recenze ReCoil.
Pokud chcete loď na opravdu divokou vodu, doporučuji vybrat mezi kajaky Pyranha Burn a Pyranha Karnali – viz recenze Karnali a recenze Burn.

Z.One - pár fotek

BiH, Vrbas, peřej Bílý Buk, trať MS v raftingu 2009

 

HR, Cetina

 

HR, Cetina

 

BiH, Krivaja

 

BiH, Krivaja

 

BiH, Soutok Neretvy a Buny, Buna tiesno

 

HR, Zrmanja, 14m

 

HR, Zrmanja

 

Kajak Pyranha Z.One si můžete zakoupit ve kterékoli prodejně VODÁK sport nebo si ji můžete objednat přímo v našem e-shopu. Otestovat si ji můžete v Pyranha test centru. Další informace, parametry, barvy ... najdete na stránkách Pyranha.cz.


recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru