Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Recenze kajaku Pyranha Master 2

24.8.2009 1:52:16     Autor: Jirka Štastný
Kajak Pyranha Master 2 není žádnou novinkou mezi kajaky. Ba naopak, brázdí vody řek po celém světě hezkou řádku let. Nejedná se o žádný revoluční playboat ani creekovku, ale je to klasický turistický kajak na divokou vodu, ideální na WW I – WW IV. Přesto si rozhodně zaslouží zvýšenou pozornost.
Tento kajak jsem netestoval v pravém smyslu slova. Jezdím na něm již asi deset let. Pořídil jsem si ho kvůli závodu Dolomitenmann, pro který je Master 2 ideálním kajakem. Odpovídá požadovaným rozměrům a je z lodí vyhovujících přísným pravidlům extrémního závodu nejrychlejší a nejobratnější. Dnes již na kajacích Pyranha Master 2 jezdí celá špička závodního pole, ale i dalších asi 80 % teamů.A jak se na tomto kajaku jezdí?
Je opravdu rychlý, což na divoké vodě určitě oceníte. Potřebujete přejet přes proud, žádný problém. Potřebujete projet válcem, nezastaví Vás. Těm, co jezdí na laminátovém turistickém kajaku nebo na slalomce, přijde rychlost Mastera přirozená.

Obratnost tohoto kajaku spíše odpovídá slalomce než turistickému kajaku, ale na rozdíl od slalomky na něm nejde „zařezávat“ záď, protože je objemná. Díky relativně velkému objemu jezdí kajak po hladině. Po skocích z jezů či vodopádů se kvůli své délce dost zanoří, ale zase díky velkému objemu a tvaru paluby se rychle vynořuje.


Dno je tvarované do hodně plochého „V“, hrana a boky jsou kulaté. Právě díky tomuto téměř plochému dnu je kajak tak obratný, díky kulaté hraně je hodný. Dnešní moderní krátké lodě potřebují ostrou hranu, aby neprokluzovaly v nájezdu do vracáku a daly se ovládat při surfování na vlně. Kajak dlouhý přes tři metry hranu nepotřebuje. Díky své délce se o vodu opře dostatečně i kulatou hranou.

Výbava kajaku je jednoduchá. Plastová sedačka, zádová opěrka, výpustný ventil...

Jízda na tomto kajaku se nedá srovnávat s dnešními moderními loděmi, ale má svoje specifika a svoje výhody. Kdo chce jezdit klasickým způsobem, jezdit lehčí turistické řeky, mít dostatek prostoru pro nohy i na zavazadla, ale hlavně kdo chce vyhrát, nebo aspoň bez újmy na zdraví přežít extrémní závod štafet Dolomitenmann či českou obdobu Adrenalin Cup, ten si tento kajak rozhodně musí pořídit.
Pro závody Dolomitenmann upravují tyto kajaky ve firmě VODÁK sport tak, aby byly ještě lehčí a rychlejší při dodržení parametrů dle pravidel závodu.Pyranha Master 2 je díky svým unikátním vlastnostem jediným kajakem, který můžete úspěšně používat na pohodovou turistiku stejně dobře jak pro extrémní závody.Výhody při turistice

Hodný kajak - odpouštějící chyby začátečníkům,
Rychlost – ani v klidnějších pasážích řek se moc nenadřete
Pohodlnost – velký prostor pro nohy
Objem – relativně velký zavazadlový prostor

Nevýhody při turistice
Komfort – díky levné základní výbavě chybí potah sedačky,

Výhody při extrémních závodech
Rychlost – nejrychlejší kajak ve své třídě, pro závody nejdůležitější dobrá vlastnost
Obratnost – rychle se promotáte i nejkomplikovanějšími pasážemi branek
Objem a tvar přídě – při skocích se rychle vynořuje, nezanořuje špici při výjezdech proti proudu

Nevýhody při extrémních závodech
Nemá motor ;-)

Moje míry a váhy:
190 cm, 85 kg
Na tomto kajaku jsem čtyřikrát vyhrál ČPV – Český pohár vodáků a několik dalších turistických soutěží. V extrémním závodě štafet Dolomitenmann jsem s teamem Eurofoam postupně obsadil devátou, osmou, sedmou, šestou a loni čtvrtou příčku.Parametry lodi:
Délka 340 cm
Šířka 62 cm
Objem 250 l
Ideální hmotnost jezdce 50-120 kg

Související článek – Dolomitenmann očima závodníka – závod, který nejde přežít.

Letošní závod Dolomitenmann 2009 se uskuteční v rakouském Lienzu v sobotu 12. září 2009. Nemáte-li Master 2 a jedete závodit, neváhejte s jeho pořízením. Nejedete-li závodit, přijeďte určitě fandit. Každý závodník potřebuje obrovskou diváckou podporu, aby tento nejextrémnější z extrémních závodů přežil.
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru