Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Recenze běžek Peltonen Nanogrip Facile a Race

12.2.2021 22:30:53     Autor: Jirka Šťastný


Tato recenze vzniká postupně a po částech. Je to z důvodu, že chceme běžky vyzkoušet opravdu za každých podmínek a v co možná nejvíce situacích. Tímto způsobem chceme zpracovat recenze i na další typy běžek Peltonen a Sporten. K testování využijeme běžky z Testcentra VODÁK sport. Na sepsání této recenze se můžete podílet i vy. Stačí běžky vyzkoušet a napsat nám Vaše postřehy. Recenze zde budou řazeny od nejnovějších po starší. Čtěte tedy odzadu.

12. 2. 2021. Nově jsem seppsal shrnutí dlouhodobé recenze do jednoho článku. Pokud si chcete tedy informace sesumírovat, můžete si přečíst tuto poslední recenzi.

 

Běžky Peltonen Nanogrip:

Race - sportovní/závodní

Astra, Accent, Facile, Moveo - turistické/sportovní

Tiger - dětské/juniorské

 

Datum recenze: 17. 1. 2020, autor: Jiří Šťastný

Postřehy po dalších několika letech.

Tak jsem zjistil, že již jezdím na běžkách s Nanogrip technologií téměř deset let. Pořád jsem z nich unešen. Poslední vývojová řad Nanogripu je oproti první o něco jistější v odrazu a malinko skluznější. Ale co je hlavní, není v žádném směru horší jak ten původní Nanogrip. Minulý víkend jsme porovnávali s nejlepšími a druhými nejlepšími lyžemi jednoho světového výrobce běžek s technologií skin. (cenově dvoj a troj násobek ceny Nanogripů) První dva dny bylo teplo, měkčí starý sníh místy do centimetru čerstvého sněhu. Nanogrip tutový odraz a docela slušný skluz, skin, lehce smekaly ale šlo se při soustředění odrazit, skluz lepší jak Nanogrip. Třetí den se ochladilo. Tedy led s místy do centimetru čerstvého sněhu. Nanogrip docela slušný odraz a docela slušný skluz. Skin téměř nulový odraz a pěkný skluz. Tento víkend Nanogrip vyhrál na celé čáře. Oboje lyže byly řádně připraveny. Skiny naparafínovány a skin řádně prosicen lepší impregnací. Nanogrip nastříkán sprejem proti namrzání. Nevím, jestli ještě něco nového po deseti letech testování objevím. Shrnu to tedy co vím...

Nanogrip funguje v cca 90 % podmínek výborně. V 10% buď funguje hůře, nebo je to tragédie - částečně řešitelná sprejm proti namrzání. Z nemazacích technologií funguje v nejvíce případech a když nefunguje, tak s tím jde něco dělat. Případné mazání stoupacími vosky Nanogrip nepoškozuje a po očištění funguje stejně jako předtím. Na Nanogripech se dá nouzově bruslit jako na jediné nemazací technologii. Nejlépe se lyžuje na dobře namazaných mazacích běžkách, ale na Nanogripech se lyžuje taky dobře a to většinou lépe než na skinech, šupinách či špatně namazaných běžkách. Věřím, že Vám moje postřehy pomohou, přečtěte si opravdu celou recenzi pozorně a pak Vás s Nanogripem už nic nepřekvapí. Přeji hodně krásných kilometrů ve stopě.

Pokud si chcete Nanogrip běžky zakoupit, tak budu rád, když navštívíte naši prodejnu v Brně na Kaštanové 127 kde má většinou běžky Nanogrip ve všech délkách skladem, nebo si můžete objednat běžky na našem e-shopu, nebo mailem. Běžky posíláme do všech koutů světa ;-) Potřebné další vybavení máme také. Poraďte se na prodejně osobně, po mailu, Facebooku, nebo telefonu.

Běžky Peltonen Nanogrip koupit

 

 

 

Datum recenze: 31. 1. 2017, autor: Jiří Šťastný

Postřehy po dalších několika letech.

Téměř vše co je dále psáno je pravda a i nyní si za tím stojím. S odstupem času a s dalšími roky zkušeností musím říct, že Nanogrip je moc fajn výmysl. Za většiny podmínek co na sněhu panují funguje. Běžky s Nanogripem jsou o něco pomalejší než dobře namazané běžky. Za okrajových podmínek mohou namrzat, což z velké části řeší nástřik sprejem proti namrzání. Je dobré je temperovat na teplotu sněhu dříve, než se na něj položí. Je dobré je nechat po jízdě pořádně vysušit. Když kloužou, je možné je mazat. Je třeba je čas od času umýt od nachytaných vosků ze stopy.

Hlavní výhoda - nemusí se mazat a to ani na skluz. Hlavní nevýhoda - jsou o něco pomalejší.

Dnes už zase nejvíce jezdím na běžkách mazacích, ale Nanogripy mám pořád rád a když nemám čas, nebo chuť mazat, tak je rád využiji. Z nemazacích běžek používám i běžky se Skinem a taky to má něco do sebe. Rozhodně lepší než šupiny, jen je dost náročné si vybrat ty pravé co Vám budou fungovat. A musí se parafinovat. Nanogrip funguje téměř všem stejně, bez ohledu na hmotnost lyžaře. Ale ne bez ohledu na dovednosti lyžaře ;-).

Co se ale změnilo a dále v textu již neplatí. Výrobce garantuje funkčnost současného Nanogripu již 4000 km, ale v případě potřeby nenabízí obnovu Nanogripu. Sice jsem se ještě za těch sedum let co Nanogrip prodáváme nesetkal s nikým, kdo by Nanogrip vrstvu ojel, ale kdyby se Vám to stalo, tak prostě budete mít z běžek normální mazací běžky. Nám se stalo, že mi moje první Nanogripy náš servisák obrousil, že se mu nezdála skluznice dost hladká. Od té doby jsou znich normální mazací běžky. Parafin i stoupací vosky na nich normálně drží a běžky fungují prostě normálně.

A ještě jedna věc. Běžky Nanogrip technologií mohou mít různé názvy, ale stále jsou to stejné běžky - turisticko/sportovní - běžka Peltonen Astra, nános Nanogrip po celé skluznici. Aktuální názvy - Nanogrip Astra, Facile, Moveo, Nanogrip Accent. A Nanogrip běžky pro výkonnostní sport - Nanogrip Race jsou na běžkách Peltonen Zenit. Nástřik Nanogrip je buď od špičky po cca podpatěnku a patka lyže je mazací. Nebo nově může být nanogrip nástřik pouze ve stoupací komoře.

 

Datum recenze: 30. 1. 2013, autor: Jiří Šťastný

Další postřehy, tipy a rady o Nanogripech.

Ujel jsem na běžkách Nanogrip Facile další desítky kilometrů. A mám pro Vás další informace a cenné rady.  S největší pravděpodobností je to již můj poslední příspěvek do této dlouhé recenze. Myslím, že již bylo popsáno vše, co se dá za několik let ježdění na běžkách s Nanogrip nástřikem zjistit. Ty, kteří sem přišli číst recenzi poprvé, upozorňuji, čtěte části recenze podle data vytvoření.

Jsou výjimečné situace, při kterých můžete být s běžkami nespokojeni, ale i tomu se dá většinou zabránit. Někdy na skluznici namrzá sníh. Aby Vám běžky nenamrzaly, je třeba je chránit před vodou. Někdy stačí, když je v hlubších vrstvách sněhu vyšší vlhkost než na povrchu, nebo projedete mokrou stopu. Nebo třeba vezmete běžky z tepla a nenecháte je venku pořádně vychladnout. Pak "teplá" skluznice rozpustí sníh a tím příliš navlhne a začne namrzat. Po lyžování, hlavně přes noc, uskladňujte běžky tak, aby skluznice oschla. Hlavně z ní vždy po jízdě očistěte sníh. Jsou ale sněhy, které prostě namrzají, i když jste opatrní a lyže uchováváte v suchu, pak je tu jen jedna šance. Existuje spray proti namrzání. Např. Swix Anti Icing spray (můžete zakoupit ve VODÁK sportu). I lehký nástřik tímto sprayem namrzání omezí a i zlepší skluz. Na odraz nemá nástřik žádný znatelný vliv.

Druhá věc co je s běžkami Nanogrip třeba dělat. Ve stopě zůstávají zbytky vosků od jiných lyžařů. Především v podmínkách, kdy se mažou klistry, tak je to znát hodně. Tyto zbytky stoupacích vosků ulpívají na skluznici Vašich nemazacích běžek a postupně je zpomalují a zhoršují skluz. Nanogrip lze čistit bez poškození všemi běžnými odstraňovači vosků. Takže čas od času skluznici očistěte a budou Vám běžky fungovat stále výborně.

Zajímavá nepříjemnost... Jak je ve všech návodech napsáno a na co Vás odborní prodavači vždy upozorňují je nutnost posledního obroušení skluznice jízdou po sněhu. Udávaná vzdálenost, než se lyže rozjedou, je 5-10 km. A tak to i většinou opravdu je. Některé běžky se rozjedou téměř hned, ale pozor, výjimečně se běžky rozjíždí mnohem déle. Jsou výjimečné případy, kdy běžky lepí a nejedou i třeba prvních dvacet i třicet kilometrů. Do padesáti kilometrů se zatím rozjely všechny běžky, o kterých se ke mně dostaly informace, takže když se Vám to stane, neztrácejte nervy,  nelámejte běžky, neházejte je do závěje a vydržte. Vaše běžky se rozjedou a za všechno počáteční trápení Vás odmění. Vzdálenost, za kterou se povrch skluznice dobrousí a běžky se rozjedou je také závislá na typu a hrubosti sněhu.

Kolik toho Nanogrip vrstva vydrží? Výrobce dává záruku na 2 000 km, ale testy udávají až 4 000 km. Zatím jsem tolik neujel, takže nemůžu sloužit, ale zhruba 500 km už najeto na těch mých mám a fungují pořád stejně dobře. Kdyby se Vám ale přesto stalo, že najedete tolik kilometrů, že Nanogrip vrstvu ojedete, není problém. Každý rok na jaře můžete svoje běžky donést do VODÁK sportu a my Vám na ně necháme u výrobce znovu nanogrip vrstvu nanést. Na podzim zase svoje běžky dostanete i s novou Nanogrip vrstvou. Aktuálně výrobce tuto regenerační kůru pro Vaše Nanogrip běžky nabízí zdarma.

Závěr: Na Nanogrip běžky nedám dopustit a je skoro jedno, jestli jsou to ty závodní, nebo sportovně turistické. Neočekávejte zázraky, ale příjemné ježdění na běžkách téměř bez jakékoli přípravy a údržby se Vám splní.

 

Datum recenze: 12. 2. 2012, autor: Jiří Šťastný

Nanogripy Race CL v třeskutých mrazech.

Testuji nanogripy dál a musím říct, že rád. Minulý víkend jsme vyrazily na Jizerku, kde noc před naším výletem bylo -37°C. Když jsme jeli, bylo mínus 25° C. Rozhodně jsem neměl náladu v tom mrazu mrznout při mazání běžek. Taky jsem neměl žádný vosk na takovou hroznou zimu. Volím Nanogripy. Beru Race, protože ty mám otestované méně.

První dojem parádní. Z kopce jeli velice slušně. Do kopce to bylo slabší. Nemůžu říct, že by se z nich nedalo odrazit, ale odraz byl hodně náročný a musel jsem se na něj soustředit. Rozhodně to nejsou běžky pro začátečníka řekněme při těchto podmínkách i průměrný lyžař by se z těchto lyží odrážel jen obtížně. Já jsem si na to docela rychle zvyknul, navíc jsme vyjeli největší stoupání a dál už se jelo jen mírně nahoru a dolu, tak už problém nebyl. Stačil jsem závodním dobře naparafinovaným a zeleným stoupacím voskem namazaným běžkám. Je pravda, že mám silnější ruce a hladší odraz mi tak moc nevadí, ale jelo se mi dobře.

Poté jsme přejeli na Vysočinu, kde nebyly teploty tak nízké, jen kolem mínus deseti. První den ještě beru Nanogripy. Pocity jsou podobné jako v Jizerských horách. Docela slušně jedou, ale odraz nic moc. Kopečky raději vybrusluji, než bych si hlídal odraz. Další dny už jezdím na mazacích hladkých závoďačkách. Ale taky to není výhra. Sníh je hodně ostrý a i přes zažehlení zeleného tuhého se rychle sjíždí. Takže prvních cca 5 km je to lepší než Nanogrip, dalších asi 5 km tak stejné a pak je to už jen a jen horší... Buď soupaž či bruslení, nebo domazat, ale nezažehlený vosk se i v několika vrstvách sjíždí ještě rychleji, takže zase přemýšlím o návratu k Nanogripu. Trochu mě mrzí, že jsem si s sebou nevzal verzi Facile, která by asi byla tutovější a nemusel bych si odraz tak hlídat.

Zkusím závěr všech dosavadních testování.

Nanogrip funguje, ale asi jako vše má svoje limity. Race verze je rychlejší, ale odraz je hodně jemný. Chce to buď vypilovanou techniku, nebo ideální sníh. (Na běžkách závodím a i tak jsem občas s odrazem bojoval) Na bruslení fungují lépe jak namazané combi běžky.

Facile verze lze doporučit i průměrným až svátečním běžkařům. Pro úplné začátečníky ale taky úplně na všechny sněhy není. Najdou se sněhy, kdy lehce smekají, ale i sněhy, kdy lehce lepí. V 99% mého zkoušení, ale jely příjemně a výhody univerzálnosti (různé sněhy během jednoho výjezdu, skate/classic) a bezúdržbovosti, převýšily okrajové nevýhody lepení a smekání ve výjimečných případech.

 

Datum recenze: 10. 1. 2012, autor: Jiří Šťastný

Další postřehy o Nanogripech.

Již mám na těchto běžkách najeto celkem asi 300 km. Podmínky byly hodně různé a myslím, že už moc jiné snad ani nelze potkat. O letošních Vánočních prázdninách se střídal led, prašan, voda, suchý sypký sníh i mokrý totálně lepivý, najetá stopa i prošlapávání hlubočákem. Teploty od mínus do plus pěti stupňů Celsia. Myslím, že jsem konečně našel i nějaké záporné vlastnosti Nanogripů i když stále u mě absolutně převažuje pozitivní výsledek.

 

Suchý sníh, teploty pod bodem mrazu, jsou pro tyto běžky výbornými podmínkami.

Běžky jedou velice dobře a odraz je tutový. Ve stopě se těžko pozná, že nejsou parafinované a prostě jedou velmi příjemně. Mimo stopu jsou o něco pomalejší jak dobře nachystané mazací běžky, ale není to nijak závratný rozdíl.

 

Vlhký lepivý sníh pod bodem mrazu.

To už je lehce horší. Ve stopě žádný problém, zvlášť když se stopa uklouzává a vznikají v ní „zrcadélka“. Běžky jedou rychle, a když se člověk soustředí, tak se dá odrazit docela tutově. Horší je to v hlubokém sněhu. Běžky vyloženě brzdí a tahají za nohy. Protože jsem musel prošlapávat několik kilometrů, tak jsem se opravdu nadřel. Odpoledne mi dokonce běžky začaly namrzat. To ale přisuzuji tomu, že jsem skluznici při přerušení jízdy neočistil a sníh na ní roztál. Skluznice byla, když jsem vyjížděl, úplně mokrá, a teplota byla lehce pod nulou. Protože není skluznice dokonale hladká, drží vodu lépe. Tato voda ve skluznici zřejmě zmrzla a na zmrazky namrzal další sníh a led. Docela jsem se potrápil. Druhý den jsem ale nechal skluznici pořádně vysušit a před jízdou lyže nechal venku vychladnout a již nenamrzaly. Takže doporučuji, dávat si na to pozor.

 

Vlhký sníh při teplotách nad nulou.

Při vyšších teplotách namrzání úplně zmizelo a to i při zcela mokré skluznici (i namočené v potoce ;-). Ve stopě, která byla mokrá, nebo ve které přímo byla voda, jely běžky Peltonen Nanogrip rychle a odraz byl tutový. Mimo stopu jely pomalu, ale stačilo, když byla stopa projeta jedním lyžařem a už opět jeli rychle.

 

Led

Zezačátku jsem si říkal, že to nepůjde. Skluz měly běžky výborný, ale s odrazem jsem si nebyl jistý. Ale po nějaké době jsem si zvyknul a šlo to. Nebylo to tutové jako namazaný klistr, ale odrazit se dalo.

 

Shrnutí dalších postřehů.

Objevil jsem podmínky, pro které nejsou běžky Peltonen Nanogrip úplně vhodné. Ale dalo mi to práci ;-) To, že nemusím mazat a přitom v 99 % jedou běžky jako dobře namazané, je úžasné. Několik závodníků jelo letošní Jizerskou padesátku na Nanogripech. Myslím, že vzhledem k hrozným podmínkám co tam panovali, museli mít obrovskou výhodu. Ale jestli je to pravda nevím, když se to dozvím, dám vědět.

 

Pro testování jsou připraveny v brněnském Testcentru VODÁK sport jak běžky Peltonen Nanogrip Facile, tak Nanogrip Race, oboje s NIS deskou a vázáním NNN Rottefella. Pokud máte jen boty na SNS Salomon vázání, je možno si k běžkám zapůjčit i boty.

 

Datum recenze: 10. 1. 2011, autor: Jiří Šťastný

Opět jsem zkoušel běžky Peltonen Nanogrip Facile, tentokrát za teploty nad bodem mrazu. V měkkém rozbředlém sněhu jely asi jako špatně naparafinované mazací běžky. Tím špatně naparafinované myslím běžným univerzálním parafinem, tj. žádný fluor. Ale už v jednou projeté stopě to bylo o hodně lepší a nepozoroval jsem žádný rozdíl mezi těmito běžkami a běžnými průměrnými sportovními běžkami. Pak jsem dojel na upravenou sjezdovku. Na ní jely běžky opravdu obstojně. Velmi slušně se na nich i bruslilo a jízda dolů kristiánkami byla příjemná a rychlá. Běžky se při bruslení chovaly výrazně lépe jak namazané klasické či kombi běžky. Navíc za podmínek, co panovaly, bych musel mazat klistr a to by bruslení nepřipadalo vůbec v úvahu. Na šupinatých běžkách se taky prakticky bruslit nedá, takže tyto Peltoneny Nanogrip Facile jsou hodně povedenými kombi běžkami.

Pořád jsem přemýšlel, jak to vlastně může fungovat. Jsem fyzik, a proto mi to nedalo. Myslím, že jsem na to asi přišel. Skluznice sice není úplně hladká, ale jemné zdrsnění rozhodně nemůže fungovat pro mechanické bránění prokluzu. Tak jsem zkoušel, jak se vlastně běžka při odrazu chová. Zjistil jsem, že když je běžka v klidu, má veliké tření mezi sněhem a skluznicí a to jak dopředu tak dozadu. Dostane-li se ale do pohybu, tření je minimální a to opět jak dopředu tak dozadu. Zřejmě ta nanovrstva ovlivňuje vlastnosti na molekulové bázi přitažlivých sil, něco jako povrchové napětí, podobně jako sekundová lepidla nebo broušené uzávěry skleněných lahví na chemikálie. Prostě v klidu skluznice přilne ke sněhu a nejde s ní hnout, ale v pohybu již ne.

Z toho plyne, že když na lyžích jdete nebo se odrážíte opravdu správně, máte výborný odraz. Pokud se ale neumíte dobře odrazit, může se stávat, že běžka trochu smeká a odraz je složitější. Dále z toho plyne výhoda oproti běžkám šupinatým, Nanogripy fungují i tam, kde se šupiny nemohou zabořit do podkladu a nedrhnou tam, kde se šupiny boří do podkladu příliš. Brzy budu v recenzi pokračovat, ale myslím, že už teď mám docela jasno. Pro člověka, který si rád běžky namaže, jsou stále lepší běžky mazací, ale pro ty ostatní rozhodně vedou mezi nemazacími běžkami právě Nanogripy. Možná Vám přijde divné, že právě Peltonen přišel s takovou unikátní a pokrokovou novinkou, ale v zásadě to tak překvapující není. U nás není sice Peltonen moc známou značkou, ale ve skutečnosti má tato značka stejnou tradici jako ty nejznámější značky - Fischer, Madshus, Rossignol, Sporten... a navíc úzce spolupracuje s firmou Holmenkol, která se vlastnostmi nanovrstev zabývá řadu let. Kompletní recenze již brzy. ;-)

Testovací pár si můžete zarezervovat v brněnském Testcentru VODÁK sport.

Datum recenze: 27. 12. 2010, autor: Jiří Šťastný

Včera jsem se byl poprvé projet na nových nemazacích běžkách Peltonen Nanogrip Facile. Jsou to běžky se speciální skluznicí s nějakou nano úpravou po celé její délce, takže se ani nemažou na stoupání, ani neparafinují pro skluz a údržbu. Při včerejších podmínkách mi to přišlo jako malý zázrak. Jely docela slušně, asi tak jak moje hodně odřené tréninkové běžky. Takže takové pomalejší sportovní a rychlejší turistické běžky. Odraz byl velmi dobrý, ne tutový, ale jako na docela dobře namazaných běžkách. Musím říct, že jsem je zkoušel za dost ideálních podmínek - pevná stopa s rychlým sněhem při mínus osmi stupních Celsia. Vyzkouším je za různých podmínek a určitě bude recenze. Pokud si je někdo chcete také zkusit, jsou k dispozici v brněnském Testcentu VODÁK sport.

 

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru