Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Pár prvních postřehů z nového kajaku Raptor

31.5.2010 0:00:32     Autor: Jirka Štastný


Pár prvních postřehů z nového kajaku značky ZET Kayaks – Raptor

Na první pohled slušivý design a precizní provedení.
Sezení pohodlné, opěrky na nohy zrcadlo, zádová opěrka příjemná a pevná, dotahovatelná ráčnami na stehenních opěrkách.

Měřím 190 cm a i při upevnění zrcadla na maximální vzdálenost jsem byl v lodi dost napěchovaný. Pro vyšší vodáky je nutno zajistit delší hliníkové děrované pásy fixující zrcadlo. Ráčny na dotahování vypadají odolně a fungují spolehlivě. Problém je ale, když vyjede zubový pásek. Dost komplikovaně se vrací zpět do ráčny.

Při prvním svezení na klidné vodě je loď trochu „splašená“. Velmi lehce se otáčí kterýmkoli směrem bez použití násilí. Rychlost lodi na klidné vodě je průměrná, žádný rychlík, ale taky není úplně pomalá.Další jízda probíhala na Trojském kanále (kdo nezná tak obtížnost WW 2-3 s válečky a množstvím vracáků).
Při nájezdu do vracáku je třeba udělat pořádný náklon, aby loď zahranila a neproklouzla. Možná bylo mých cca 85 kg na loď málo. Při větším zatížení by mohla reagovat i při středních náklonech. I když je Raptor poměrně dlouhá loď, měl jsem v ní pocit, že je krátká a hodně široká. Pohybovala se hodně na hladině. Stupínky jsou v Troji malé, ale určitě i tu se projevilo, že se Raptor velmi dobře boofuje. Válečky, i ty největší v Troji, se boofnutím prakticky vymazaly. Horší byl průjezd válcem bez boofu a to jak rychle tak pomalu. Pravděpodobně díky hrankám na dně špice se do ní proudy ve válci hodně opíraly a bleskově loď přesazovaly klidně přes celou řeku. Udržet přímý směr při průjezdem válcem bylo prakticky nemožné, pokud jsem tedy neboofoval. Obratnost lodi zůstala i v peřejnaté vodě výborná. Pocit z rychlosti se ve vlnách také zlepšil, zřejmě proto, že loď jede opravdu hodně po hladině. Horší to bylo s rychlostí při přejezdech nebo jízdě proti proudu. To se lodi moc nechtělo a několikrát se se mnou prostě nebavila a místo přejezdu mě odnesla o několik metrů dolů. Loď jsem zkoušel jen asi třičtvrtě hodiny a těžko říct, jestli jsem objevil všechny její vlastnosti. Nicméně na první svezení mám lehce smíšené pocity. Spíš mi ale přijde Raptor jako dobrá - pro ježdění na divoké vodě použitelná loď, srovnatelná s loděmi zavedených značek. Obratností mi trochu připomínala Démona od Exa, dalšími vlastnostmi mi trochu pocitově připomínala Burna od Pyranhy. Trochu jsem čekal, že bude Raptor rychlejší. Na druhou stranu jsem zvyklý z creekovek na Karnali a ta je extrémně rychlá, takže to zase tak špatné nebude.

Co říct závěrem. Raptor je fajn loď, která určitě stojí za vyzkoušení. A na to, že je firma ZET Kayaks úplně nová na trhu, tak těch mušek na kráse má opravdu hodně málo.

Otestovat kajak Raptor můžete v našem Testcentru v Brně a brzy i Olomouci nebo na některé z akcí na které pojede Auto první vodácké pomoci. Kajaky ZET Kayaks Raptor můžete zakoupit v kterékoli z prodejen VODÁK sport v České republice i na Slovensku.
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru