Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Jackson Kayak – Hero, model 2009&2010

11.10.2010 10:37:25     Autor: Petr Čivrný

Jackson Kayak – Hero, model 2009&2010, střední velikost

Tester: Petr Čivrný (75-82 kg, 178 cm)
Doba testovaní: 3 roky po celé Evropě (cca 100 dní ročně na řece)

Tvar

Přesto, že na první pohled, vyvstává vzpomínka na Topolino, tak Hero nemá s Topolinem nic společného. Jedná se v podstatě o jednu z nejkratších creekovek na trhu. Veškerý objem je situovaný kolem límce, zaručuje dostatečný výtlak i ve velmi obtížném terénu (samozřejmě při správné volbě velikosti). Dno není kulaté jako u modelu Rocker a má výrazné hrany.

Jízdní vlastnosti

Oblast, ve které Hero naprosto vyniká, je obratnost. Otočíte ho na desetníku, zastavíte i v mikro vracáku, díky hraně přejedete/přesurfujete z jedné strany řeky na druhou bez námahy. Boofuje téměř sám, jak už je u creekovek JK zvykem. Eskymování je opět velmi snadné.
S rychlostí už to bohužel tak slavné není, což není překvapením, díky celkové délce kajaku.

Vnitřní vybavení

Vnitřní vybavení je na standardně vysoké úrovni. Sedačka je tvořena plastovým lůžkem, na kterém je vzduchový polštář plněný kuličkami, které se při nafouknutí polštáře vytvarují podle pozadí a po následném odsátí drží ideální tvar. Celá sedačka je ukotvena na kýlové tyči, která slouží i k jejímu posunu. Vycpávky boků jsou samozřejmostí. Výztuhy přední i zadní části kajaku jsou tvořeny kompaktním kusem pěny. Zrcadlo pro opření nohou je ukotveno revolučním systémem Anti-Shock Bulkhead. Zrcadlo, které je vyrobeno z duralové konstrukce a velkého špalku pěny, je ukotveno skrze středovou výztuž na provazu, kterým se dotahuje. Dotažení funguje na stejném principu jako u plachetnic. Výhodou tohoto systému je, že lano, na kterém je zrcadlo ukotveno, má vlastní dynamiku a tudíž při nárazu spolu s pěnou se výraznou měrou podílí na jeho utlumení. Testováno na vlastním těle a funguje to (poslední vodopád na spodní Sognedalselvi – 8 m na plotnu). Zádová opěrka se dotahuje stejným způsobem jako zrcadlo. Za sedačkou je připraveno několik ok na uchycení záchranného materiálu (házečka, lékárnička apod.). Stejně tak na přední vzpěře se nachází oka pro lahev s pitím. Poslední vychytávkou je popruh na chycení ruky při nošení lodě, který je integrován do přední vzpěry a velmi usnadňuje přenášení. Celé vnitřní vybavení je vyřešené a ukotvené bez jediné díry skrz kajak! Samozřejmě i tento klad s sebou přináší jeden problém. Kotvící kýlová tyč se protlačuje při nárazech dnem.

Bezpečnostní prvky

Kromě, již výše zmíněného ukotvení zrcadla, kajak je vybaven dvěma standardními úchyty na obou špičkách. Další dvě madla jsou za jezdcem po obou stranách a poslední kovový úchyt je na přídi. Slouží I jako kotvící bod při navazování lodi.

Materiál

JK je známý primárně tím, že plast použitý při výrobě, je vyráběn technologie cross linked plastic. Tento typ plastu by měl celkově víc vydržet a být houževnatější než jeho lineární varianta. V Čechách je tento typ plastu znám hlavně tím, že se špatně vaří. Nově začal JK používat stejně jako ostatní výrobci lineární plast, který se naopak vaří velmi dobře, ale přeci jen jeho vlastnosti nejsou natolik ideální. Dle mé zkušenosti se lepší vlastnosti Cross linked plastu neprojevili.

Záruka výrobce

Reklamační proces při prasknutí lodě funguje velmi dobře, ale bohužel je časově náročnější (30-45 dní). Záruka je poskytovaná na zaregistrované lodě (www.jacksonkayaks.com) po dobu 12 měsíců od koupě.

Zhodnocení

JK – Hero je ideální loď do českých podmínek a na evropské toky. Na Korsice, v Piemontu, ale i v Norsku si na ní užijete hromadu legrace. Ve skocích a vodopádech úžasně vede a vynořuje se, ale na vodnatých tocích vás potrápí Hero svojí rychlostí. Když se dostanete do průšvihu, Hero vás zachrání. Klíčová je volba velikosti v závislosti na hmotnosti jezdce. Při 85 kg jezdce je už Hero velikostně nedostačující. Problém s materiálem je naštěstí poměrně efektivně eliminován fungující zárukou. Protlačování kýlové trubky skrz dno je potřeba ošetřit kutilským zákrokem anebo počítat s důsledky. Nízká hmotnost lodi je bonusem, který při nošení potěší.

PRO   
  • Vnitřní vybavení 
  • Hmotnost
  • Bezpečnostní prvky
  • Záruka
  • Obratnost     

PROTI
  • Dodací doba
  • Cena
  • Odolnost materiálu
  • Rychlost

Turecko


Norsko
recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru