Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


9 R – nový divokovodní závodní kůň od Pyranhy

16.9.2014 22:54:50     Autor: Jirka Šťastný


Již název 9 (stop dlouhý), R (racing ... závodní) – naznačuje, že se bude jednat o velmi rychlý závodní kajak. A to bylo i cílem designerů.  Vytvořit super rychlý a přitom obratný a stabilní kajak - nejúčinnější zbraň pro závodníky jezdící kayakcross na extrémně divokých řekách.


Jeden prototyp jsem potkal v Rakousku na řece Drávě, když jsem se připravoval na extrémní závod Dolomitenmann. Kajak mě hned zaujal svým tvarem.  Když jsem zjistil, že je to Pyranha a přitom ho neznám, pustil jsem se hned s kajakářkou, co na něm jela, do řeči. Je dealerkou Pyranhy do Německa a dostala tento kajak právě na vyzkoušení. Slovo dalo slovo a už jsem v něm seděl. Oproti Masteru, na kterém jezdím Dolomitenmann a který měří 3,4 m, to bylo dost jiné, ale zvykl jsem si rychle. Příjemně rychlá loď. Podobně jako Karnali. Velice poslušná a obratná podobně jako Burn. Při průjezdu válcem se nezastavuje a naopak zrychluje podobně jako Shiva. Asi po deseti minutách ježdění na slalomové dráze na Dravě v Lienzu jsem musel loď vrátit. Moc se mi nechtělo. ;-) Zvykl jsem si rychle.
Pocity. Na to, že je loď poměrně dlouhá, je opravdu velmi obratná. Stabilní je jak v náklonu, tak i pasivně na rovině. Což každý ocení nejen při jízdě, ale i třeba při nasedání či vysedání. Rychlost je úžasná, asi to je nejrychlejší kajak mezi creekovkami, ve kterém jsem seděl. Velký límec v kombinaci s novým 3D sezením Connect 2014 dává parádní komfort a přitom pevně fixované spojení s lodí.  Na dně je jemná hranka, která umožňuje zastavování ve vracácích. Není tak výrazná jako u Burna, ale při náklonu funguje skvěle.  I v hodně rozbité vodě pěkně vede stopu. Byl jsem z 9R unešen. Už jsem si myslel, že není možné vymyslet lepší loď, než už se vyrábí. Pyranha designeři mě přesvědčili, že i dokonalé se dá zlepšit ;-).

A pro koho kajak 9R je?
Určitě není jen pro závodníky na extrémní sjezdy. Dobře bude fungovat i na divokovodní turistiku. Velký objem dává bezpečí a prostor pro vybavení. Rychlou a obratnou loď využije na řece každý. Loď funguje tak pěkně a lehce, že na ní nemusí jezdit jen silní sportovci honící vteřinky, ale dá se na ní jezdit bez velké námahy, takže ji ocení i vodáci vyhledávající bezpečnou a poslušnou loď pro turistiku na všech stupních obtížnosti.
A co je asi nejlepší zpráva. Právě se začíná sériově vyrábět a již ji můžete objednávat a to v krásných nových barvách.
Přeji Vám podobně krásné zážitky na vodě.
  Jirka Šťastný

 

 

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru