Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Nebojte se mazání

23.11.2013 16:26:27     Autor: Jirka

Nevíte jak správně namazat běžky? Už jste to zkusili a bylo to horší, než kdybyste nemazali? Chystáte se pořídit běžky s protismykem (šupinami), abyste se nemuseli s mazáním trápit?

Nedělejte to! Mazání se nemusíte bát. Stačí znát pár základních pravidel a všechno půjde jak na drátku. Vaše běžky pěkně pojedou, nebudou podkluzovat ani se na ně nebudou lepit tlusté sněhové bačkory. Zkusím Vám mazání přiblížit. Ideální by sice bylo, kdybyste mohli osobně navštívit náš kurz mazání a údržby běžek „Kdo maže, ten jede“. Tam se informace nejen dozvíte, ale mazání si můžete prakticky vyzkoušet. Pokud ale na kurz nemůžete, pokračujte ve čtení dál.


Rozdělení vosků

Vosky dělíme na skluzné a stoupací

Skluzné vosky dělíme na parafiny, parafiny s obsahem fluoru, speciální urychlovače

Stoupací vosky se dále dělí na tekuté (klistry) a tuhé

Většina výrobců vosků dále jednotlivé řady vosků rozlišuje barvami. Ne všechny vosky v dané barvě od různých výrobců odpovídají stejným teplotám, ale v zásadě se dá říct, že čím teplejší barva, tím je vosk na teplejší sníh. Od nejteplejší po nejstudenější – žlutá, červená, fialová, modrá a zelená. Obvykle jsou v řadách i vosky mezi těmito barvami. Ty se označují speciál nebo extra a značí se proužky barvy, ve kterém teplotním směru jsou posunuty od vosku v základní barvě.

Pro zlepšení skluznosti, především při velmi vlhkém počasí, se do vosků přidává fluor. Fluor je ve vosku v různém množství. Čím je ho tam víc, je vosk skluznější, ale zvyšuje se jeho cena. Fluorové vosky se používají zpravidla pro závodní nebo sportovní účely. Závodníci používají i další urychlovače, ale o těch až třeba někdy jindy.


Kam které vosky mazat

Na běžecké klasické lyži jsou dvě skluzné plochy – špice a patka – a jedna odrazová (stoupací mazací) komora. Na skluzné plochy se mažou vosky skluzné a do odrazové komory se mažou vosky stoupací.

Stoupací komora - začíná v místech, kde končí pata boty (podpatěnka vázání), a pokračuje cca 60-70 cm směrem ke špici. Pro určení mazací komory existují měřicí přístroje nebo lidové techniky. Nejjistější a nejjednodušší způsob určení mazací komory je praktickým vyzkoušením sjíždění vosku. Namažete si pouze jednu vrstvu stoupacího tuhého vosku od podpatěnky směrem ke špici cca 75 cm. Pak na lyžích ujeďte několik kilometrů a podívejte se na skluznici. Od špice se vám určitá část vosku sjela a od nějakého místa zůstal vosk na skluznici. Toto místo si označte (např. z boku lyže lihovou fixou). A máte označenu délku mazací komory.

Mluvíme o běžkách pro klasický způsob běhu na lyžích. Běžky pro bruslení (skating) se mažou skluznými vosky (parafinují se) po celé délce skluznice včetně prostoru, kde je u klasických běžek mazací komora. (O typech běžek se můžete přečíst ve článku „Proč a jak kupovat běžky“.)


Skluzné vosky

Skluzné vosky se mažou na běžky ze dvou důvodů. Jedním je ochrana skluznice a druhým je zlepšení skluzu lyže. Pokud chcete, aby Vám běžky vydržely, nikdy nevyjíždějte na neparafinované lyži. Skluznice je porézní. Pokud ji nenapustíte parafinem, dostane se do ní při jízdě voda, ta zmrzne a strukturu skluznice potrhá. Skluznice je pak na pohled „chlupatá“, běžky nejedou. Skluznice je také měkčí a mnohem náchylnější na vytvoření vrypu či jinému poškození.


Jak se mažou skluzné vosky (parafiny)

Parafin naneseme na skluznici jeho pohybem po ní. Na parafinový blok je třeba dostatečně tlačit, aby ulpíval parafin na skluznici. Tvrdší parafiny (na studenější sníh) je třeba před nanášením zahřívat, popřípadě je můžeme na skluznici přes žehličku nakapat. Po té, co máte na skluznici naneseno dostatek parafinu, si lyži položte tak, aby byla vodorovně a skluznicí nahoru. Můžete použít např. dřevěné bloky. Pokud parafinujete běžky častěji, je vhodné si pořídit voskovací kopyto nebo voskovací stůl. Parafin je třeba zažehlit. K tomu je ideální použít speciální voskovací žehličku, která udržuje konstantně nastavenou teplotu. Pokud takovouto žehličku nemáte, lze použít i obyčejnou nenapařovací žehličku na prádlo. Ta má ale nevýhodu většího kolísání teplot. Každý parafin potřebuje na roztavení trochu jinou teplotu. Na speciálních žehličkách jsou uvedeny stupně a ty jsou také uvedeny v návodu u vosků (cca 120-160 °C podle typu vosku). U žehličky na prádlo se pohybujete lehce nad silonem. Teplotu také poznáte tak, že by se měl parafin roztéct (jako voda), ale nemělo by se z něj nijak významně kouřit. Dostatek parafinu poznáte tak, že vytvoří na skluznici jednolitý film. Na nových lyžích s parafinem nešetřete, je třeba napustit skluznici do hloubky. Jednu běžku zažehlujte cca 3-10 min. Zažehlování se provádí pohybem žehličky po skluznici tam a zpět (cca 40 cm) od špice směrem k patce. U klasických běžek neparafinujte mazací komoru. Stoupací vosky by Vám tam pak moc nedržely a brzy by se Vám sjely.

Po zažehlení vosku je třeba nechat běžky vychladnout (nejlépe venku), aby parafin dostatečně zatuhnul. Pak pomocí škrabky seškrabeme směrem od špice veškerý přebytečný parafin. Nezapomeňte na žlábek. Po důkladném seškrabání můžete skluznici ještě vykartáčovat nylonovým kartáčem. Odstranění přebytečného vosku je velmi důležité. Krom toho, že Vám oškrabané běžky lépe pojedou, vydrží Vám parafin ve skluznici výrazně déle. Podle ostrosti sněhu 50-100 km. Na studenější sněhy volíme parafiny zelené, modré, lehce pod nulou fialové, kolem nuly pak červené a nad nulou žluté. Při zvýšené vlhkosti je vhodné použít parafiny s přídavkem fluoru. Pokud Vám jde především o ochranu skluznice nebo prostě nechcete řešit různé parafinování podle různé teploty, můžete použít parafiny univerzální. Tyto patří k měkčím parafinům a tak počítejte s tím, že na zmrzlém ostrém sněhu nevydrží tak dlouho jako tvrdé parafiny pro studené podmínky.


Stoupací vosky

Stoupací vosky se mažou na klasické běžky z důvodu dobrého odrazu. Na nový sníh se mažou vosky tuhé, na starý sníh se mažou vosky tekuté (klistry).

Nový sníh může být nový i několik týdnů, zatímco starý může být napadaný pouze pár hodin… Nový sníh je sníh, který neprošel tepelnou transformací. Tj. od doby, kdy napadl, se výrazně neoteplilo a pak neochladilo.

Tuhé stoupací vosky

Tuhý vosk mažeme do stoupací komory pohybem po skluznici ve směru lyže (ne křížkování apod., to způsobuje zanášení žlábku) za lehkého tlaku. Vosk nanášíme v tenké vrstvě. Po nanesení ho rozkorkujeme. Korkem pohybujeme opět ve směru lyže tam a zpět se zvýšeným tlakem ve směru od špice. Správně rozkorkovaná vrstva tuhého vosku není na skluznici prakticky ani vidět. Takto nanesete tři až čtyři vrstvy vosku. Na studený sníh opět používáme vosky tvrdší – zelený, modrý, lehce pod nulou fialový, kolem nuly červený a nad nulu žlutý. Velmi povedené jsou z řady SWIX modrý extra pro nižší teploty a červený speciál (nazývaný mezi lyžaři „sádlo“) pro teploty kolem nuly. Barvu vosku volte podle teploty sněhu a teploty uvedené na vosku. Pokud Vám to klouže, můžete přidat další vrstvu nebo lehce prodloužit mazací komoru směrem ke špici. Když to nepomůže, volte o jednu barvu měkčí vosk. Když máte namazané studenější vosky, můžete je teplejšími překrývat. V případě, že Vám to lepí, drhne nebo se tvoří sněhové bačkory, je třeba vosk z lyže seškrábnout (a pokud máte, zbytky odstranit smývačem vosků) a namazat o barvu studenější vosk.

Tekuté vosky (klistry)

Klistry se také mažou do stoupací komory. Tuto ale zkraťte o cca 5 cm od špice a cca 3 cm od patky. Opatrně otevřete tubu, přiložte ji ke skluznici a udělejte cca 2 cm dlouhou plochou čárku od středu lyže k okraji šikmo od špice k patce (ne do žlábku). A takto očárkujte s rozestupy cca 2 cm celou zkrácenou mazací komoru (obě poloviny skluznice rozdělené žlábkem zvlášť). Poté buď bříškem palce, nebo palcovou částí dlaně lehkým tlakem pomalým pohybem rovnoměrně směrem od špice rozetřete. Vrstva by měla být cca 0,3 mm tlustá a naprosto rovnoměrná. Žlábek by měl zůstat čistý. Klistry stačí obvykle mazat jedna vrstva. V případě, že to klouže, můžete přidat ještě vrstvu nebo lehce prodloužit zkrácenou komoru směrem ke špici. To ale velmi opatrně, aby Vám to nezačalo drhnout. V případě že je hodně ostrý ledovatý sníh a přitom je poměrně teplo, je vhodné použít před nanesením klistru na vhodnou teplotu základový klistr. Buď zelený, nebo modrý. Tyto klistry pro studenější teplotu velmi dobře drží na skluznici a zpomalí tak sjíždění vosku pro danou teplotu (podkladový klistr je za určitých podmínek možno mazat i pod tuhé vosky). Dobře drží a nesjíždějí se také proto, že jsou tužší. Za chladnějšího počasí se velmi špatně mažou. Je tedy třeba tubu nahřát (buď na topení, nebo letlampou či horkovzdušnou pistolí). Tou si můžete pomoci i při roztírání tak, že nanesený vosk před roztíráním prohřejete.

Když Vám to klouže, můžete použít vosk pro teplejší sníh. Ten se může překrývat přes studenější. Když Vám to drhne nebo lepí, musí se vosk ze skluznice pořádně očistit (škrabka, smývač). A teprve potom namazat studenější vosk. Podobně když máte namazány klistry na starý sníh a napadne čerstvý nový sníh, je třeba klistry očistit, a pak teprve mazat vosky tuhé. Naopak na tuhé vosky je možné přemazávat klistry bez čištění.

Při uskladnění klistru dbejte řádně na uzavření tuby s klistrem a dávejte pozor, ať se Vám tuba častými ohyby nezlomí a klistr Vám nevyteče do věcí. Umí všechno zalepit ;-).

Protože roztíráme klistr rukou (ne škrabkou, ne korkem) máte na ruce zbytky lepkavého klistru. Ten odstraníte nejlépe indulonou a hadrem. Pokud nemáte, rukavice to vsáknou ;-). Pleti klistr neškodí.


Čistění běžek

Parafin – neodstraňujeme smývačem. Obvykle stačí mazat nový parafin na částečně sjetý. Před nanášením jen lehce mechanicky očistíme skluznici hadrem. Pokud se ale radikálně změnily podmínky a potřebujete nesjetý parafin přemazat, tak ho nahřejete žehličkou nebo horkovzdušnou pistolí a rozpuštěný stíráme hadříkem. Pokud chcete skluznici opravdu důkladně vyčistit, zažehlete na takto očištěnou skluznici nový parafin na správnou teplotu, nechte vychladnout a opět zahřejte a setřete hadříkem pryč. Starý parafin se tak z lyže vyplaví. Pak můžete znovu lyže naparafinovat a máte jistotu, že je v nich jen ten správný parafin.

Tuhé vosky – nejprve seškrábneme škrabkou (tou co se dodává ke klistrům, nepoužívejte nůž, můžete zaříznout do skluznice) směrem od patky ke špici. Otírat můžete do hadříku, novin či toal. papíru. Poté položte běžky vodorovně skluznicí nahoru a naneste smývač (buď nastříkejte spray, nebo z plechovky naneste hadříkem). Nechte asi minutu působit a pak setřete hadříkem, popřípadě toal. papírem. To opakujte, dokud není skluznice, žlábek i boky lyže úplně čisté. Smývačem můžete čistit i povrch lyže. U méně kvalitních ale může dojít k vyblednutí či smazání nápisů. Škrabku pouze očistěte hadříkem. Nepoužívejte na ni smývač, je v něm rozpustná. ;-) Je vhodné mít dvě škrabky, jednu na odstraňování stoupacích vosků a jednu na škrabání parafinu.

Tekuté vosky – postup je naprosto stejný jako u tuhých vosků. Jen budete trochu ulepeni a to spraví opět indulona.


Údržba běžek

Po zimní sezóně, před uskladněním, běžky řádně očistěte a skluzné části skluznice naparafinujte, ale neškrabte. Vhodné jsou teplejší či univerzální parafiny, které lépe skluznici napustí. Mazací komoru můžete lehce vyšmirglovat jemným smirkovým papírem (pozor ať si nezakulatíte hrany). Grafitové skluznice je dobré čas od času naparafinovat parafiny s přídavkem grafitu.


Přeprava běžek

Běžky svazujte pásky, které mají měkkou pěnovou část, kterou vložíte mezi skluznice běžek a teprve potom je stáhnete páskem se suchým zipem. Můžete použít i plastové nosiče běžek. Důležité je, aby se při přepravě běžky nedotýkaly skluznicí. Vždy se dostane mezi lyže prach a drobné částečky nečistot, které i při malých pohybech tření běžek o sebe způsobí odření skluzných částí skluznice běžek. Dále doporučujeme umístit běžky pro přepravu do vaku na běžky. Jednak nedochází k mechanickému poškozování běžek, ale také zůstane okolí vašich běžek při přepravě čisté a suché. Zbytky sněhu na běžkách při přepravě tají a stékají spolu s nečistotami do okolí (do auta, na cestující ve vlaku …). Navíc dobře naklistrované běžky umí znečistit oděv i další věci, které se dostanou do jejich blízkosti.


Doporučení co si pořídit

Turistika a méně časté rekreační ježdění na běžkách

Univerzální parafin, tuhý stoupací vosk SWIX modrý extra, fialový a červený speciál, univerzální klistr, modrý klistr, smývač, syntetický korek, dvě škrabky, starou žehličku na prádlo, hadr, toal. papír ;-), plastové nosiče běžek a hůlek nebo pásky na svázání běžek s pěnovou částí, obal na běžky.

Sportovní ježdění na běžkách

Sadu parafínů s označením CH a sadu s označením LF, tuhý stoupací vosk SWIX modrý, modrý extra, fialový speciál, fialový, červený speciál a červený, univerzální klistr, modrý klistr, fialový klistr a červený klistr, smývač, syntetický korek, dvě škrabky, speciální žehličku na zažehlování vosků, hadr, toal. papír ;-), pásky na svázání běžek s pěnovou částí, obal na běžky, voskovací kopyto.

Závodní ježdění na běžkách

Vše co sportovní lyžaři, navíc sadu parafinů s označením HF, popřípadě prášky CERA F a další urychlovače, fluorové tuhé stoupací vosky, vhodné je mít klistry i stoupací vosky od dvou výrobců. Jsou drobné niance, ve kterých se vlastnosti vosků od různých výrobců liší a mohou ušetřit vteřinky.


Závěrem, bych Vás chtěl pozvat na školení o mazání běžek „Kdo maže, ten jede“. Tam si můžete vše prakticky vyzkoušet (na našich lyžích s našimi vosky – nemusíte se bát o vlastní běžky při prvních pokusech ;-)). Rádi Vám také na školení rádi odpovíme na jakékoli dotazy ohledně mazání i výběru běžek. S výběrem běžek, vosků i dalšího vybavení na běžky Vám také poradíme přímo na prodejnách VODÁK sport.  Nebojte se přijít a zeptat se. Pokud si o výběru běžek, jejich typech, určení a dalších zajímavostech chcete něco přečíst, doporučujeme článek „Proč a jak kupovat běžky“. A na výlet doporučujeme Vysočinu a na Vysočině ubytování v Turistické chatě Duha - www.ubytovanitristudne.cz.
  Ahoj ve stopě!


clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru