Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Tasmánie 1: Franklin river v zemi klokanů a čertů

9.5.2010 18:09:58     Autor: Tomáš Mähring

Nový seriál o expedici na legendární Franklin river v zemi klokanů a čertů

Možná si říkáte, co by to mohlo být za zemi, klokanů a čertů?  Jedině australská Tasmánie, ostrov zhruba 250 km jižně pod Austrálií. A tímto článkem začíná nový desetidílný seriál o cestování a hlavně o desetidenním sjezdu Franklin river na raftech uprostřed Tasmanské naprosto nedotčené a nepřístupné přírody.
 

Krátce o Tasmánii

Celá západní polovina ostrova je díky své nepřístupnosti chráněna jako jedna z nejrozsáhlejších oblastí nedotčené přírody na jižní polokouli. 14 tisíc čtverečních kilometrů chráněného území patří mezi památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.Soustavu chráněných území Tasmania Wilderness World Heritage Area tvoří celkem pět národních parků a dvě rozlehlá chráněná území. A právě v národním parku Franklin - Gordon Wilderness Rivers se vydala naše výprava na vodáckou lahůdku a legendu zvanou Franklin River.
 
Franklin river je pro vodáky pojem stejný jako podstatně komerčnější Grand Canyon v Coloradu. Prostě sen, který my měli to štěstí si splnit a stát se jednou ze 30 výprav, které každý rok Franklin sjedou. 10 dní jsme naprosto odříznutí od civilizace sjížděli úsek dlouhý 110 km, až do soutoku s Gordon river, která se po dalších 60 km vlévá do Indického oceánu.
 

Možná vám ale stále nesedí ti čerti v nadpise? Čert není jen to, čím se straší děti, že je odnese, když budou zlobit. Tasmánie je poslední země světa, kde čerti opravdu žijí. Celým názvem Tasmánští čerti. Nebo také Ďábel medvědovitý, je to černá šelma velikosti menšího psa, jehož hlavní kořistí jsou mršiny a nemocná zvířata. Nyní je ohrožuje rakovina tlamičky, ale vypadá, že si zvládají vytvářet imunitní látky a snad jim tedy vyhynutí nehrozí.

 

4. česká výprava na Franklin

Expedici připravil český Denali Expedition team ve spolupráci s Adrenaline Centre a H2Omaniaks production zajišťje mediální výstupy a chystá dokumentární film o Tazy. Celkem nás bylo 10, počet členů byl omezený právě tímto číslem kvůli nedostatku spacích a kempovacích míst během sjezdu řeky. A také je to ideální počet osob na dva rafty, vždy po pěti pádlerech.

 
Vedoucí expedice a zároveň guid jednoho z raftů byl Matěj Zapletal, majitel cestovní kanceláře Adrenaline Centre. Hlavní guid druhého raftu byl zkušený cestovatel a expedičník Honza Dolejš, který si stejně jako já do Tazy „odskočil“ z ostrova vedle. Akorát Honza z Austrálie, já ze Zélandu. Honzu jsem v guidování občas střídal já, ale mou hlavní funkcí bylo fotit a točit, abych měl dostatek materiálů jak pro reportáže tak pro videovýstupy.
 Komplikace první dny na Tazy

Prvních 5 dní jsme s Matějem řešili dopravu raftů poslaných cargem z ČR, které se nám záhadným způsobem zasekly v Melbourne. Ostatní věci, jako pádla, helmy, vesty a další nezbytné vybavení se podařilo zabalit mezi ostatní osobní věci a s trochou nadváhy a štěstí to na letišti prošlo. Zatímco my jsme řešili zaseklé rafty, zbytek výpravy si dal pětidenní Overland trek v národním parku Craddle mountain.

Rafty nakonec naštěstí dorazily a tak už nám nic nebránilo v tom, vyrazit na řeku. Cestou jsme ještě nakoupili zásoby na 12 dní pro 10 lidí, tak abychom to byli schopní uvézt na raftech a abychom s tím přežili případně i déle, kdyby nečekaně stoupla voda a my uvízli na pár dní v některém z kaňonů.

Přeci jen řeka teče naprosto mimo civilizaci a nikdo z nás neví, co přesně nás čeká. Kromě „nasedacího“ mostu na přítoku Franklin, Colingwood river, je to v podstatě z kteréhokoliv místa na řece minimálně 5 dní naprosto neprostupným terénem k nejbližší civilizaci. Některé soutěsky však není možné opustit naprosto vůbec, ani vlastními silami, ani záchranářskou helikoptérou, kvůli kolmým skalám všude okolo. I kvůli tomu jsme sem ale jeli, 10 dní (pokud půjde vše podle plánu) strávit v unikátní přírodě na řece, odkázaní pouze sami na sebe.

Na první kilometry po Colingwood a za soutokem po Franklin river se vydáme v příštím díle příští týden.

Další exkluzivní fotografie a podrobnější deníček vždy doplněný zajímavým infem o zvířatech, zemi, historii, řece… čtěte každé úterý a čtvrtek na h2omaniaks.com.

Text a foto: Tomáš Mähring, H2Omaniaks production

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru