Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Seakayak Day 2013

12.6.2013 12:44:35     Autor: vh

Seakayak day 2013 Brno


Druhý květnový víkend proběhl na Brněnské přehradě pod záštitou fy. VODÁK sport IV. ročník seakayakového dne. Počasí mořským vlkům přálo a teplý slunečný týden byl v pátek vystřídán studenou frontou s vytrvalým deštěm. Mnoho zájemců a začínajících seakayakářů (včetně mé Dášenky) však nerozpoznalo, že toto je to pravé severské podnebí a účast na poslední chvíli odřekli. I tak se v hospodě „U kotvy“ na břehu přehrady sešlo 16 vodáků.

Během dopoledne jsme vyslechli Motýlovu přednášku o lodích, pádlech, oblečení a další výbavě, která je zásadně závislá od úložných prostor kajaku. Jsou však věci zcela neoddiskutovatelné a nezbytné - např. gril na ryby, mini hudební nástroje, skládací židlička. Každý by měl být víceméně soběstačný, co nemám já, většinou nemají ani kamarádi, a pokud ano, stejně nepůjčí. A co nemám na palubě a v dosahu, jako bych neměl. Pro navigaci je nejdůležitější pouzdro na mapu využitelné i pro jiné obrázky. Praktické zkušenosti se sextantem odkázaly jeho užití do dobrodružných filmů. Záchranářské techniky pomocí trojic působí důvěryhodně, pokud se však její členové nesetkají až večer při přistání (nebo následující den). Naštěstí existují i techniky samozáchrany, a i když má paddle float četné zastánce i odpůrce, jeho užití jako vaku na víno se prověřuje. Stravování na expedici dnes řeší Expresmenu i pro kulinářsky nezdatné, ale bez závětří k vařiči máte jen studenou kuchyni. Zkrátka rady k nezaplacení získané i vlastními trpkými zkušenostmi. Já se vnutil s přednáškou na téma podchlazení a zdravovědy. Doporučil jsem přibalit do lékárničky lékařský teploměr. Dále se přítomní dozvěděli, že s podchlazeným člověkem se zachází, jako by měl poraněnou páteř. Kde ale sehnat na houpajícím moři rovnou tvrdou podložku ponechávám dalšímu přemýšlení. Diskuse nad mořskou nemocí varovala před sebevražednými sklony postižených a v Irsku zhusta využijete pinzetu na klíšťata.

Po obědě déšť nedéšť vyrážíme na vodu. Motýl pod vlivem Franka Goodmana nekompromisně zakazuje použití kormidel. Někteří tak mají hned zkraje problém vyhýbat se projíždějícím parníkům. Po zjištění, že seakayak eskymuje stejně jako jiné lodě, se trénink rozbíhá naplno a zkouší se tlačení, tažení vylévání lodě i nalézání. Výlet k hradu Veveří pak dal vyniknout krásám Brněnské přehrady a rozdělil skupinu na ty první v cíli a ty co už nikdy nespatříte.

Po návratu už čeká útulná hospůdka se specialitami na grilu. Motýl promítá scenérie z míst blízkých i vzdálených a večírek končí o půl druhé. Jdeme spát a i když stan Quechua nepatří do běžné seakayakové výbavy, v určitých chvílích jeho způsob stavby oceníte.

V neděli torzo skupiny pádluje meandrama až do Veverské Bítýšky na konci přehrady a vychutnává si úžasný klid a liduprázdnost v blízkosti velkoměsta. Už se těším, že s novými zážitky se příští rok sejdeme i s těmi, co letos váhali.


Přímý účastník Jarek.


clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru