Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Články

Ahoj vodáci, běžkaři,
budeme rádi, když se o své zážitky na vodě či v bílé stopě podělíte s námi. Za každý publikovaný článek s fotkama dostanete od nás dáreček. Napište nám na clanky@vodak-sport.cz

Jak vybrat správnou loď

21.1.2007 21:29:40     Autor: Jirka

Vybrat loď není jednoduché. Vždyť kolikrát za život přemýšlíte o koupi nové lodě?

V první řadě musíte mít jasno, k čemu by měla ta Vaše loď sloužit. Plánujete romantickou dovolenou na klidné řece či u jezera? Hledáte adrenalinové dobrodružství na divoké vodě? Začínáte s rodeem? Nebo Vás snad zlákalo mořské pobřeží? Ještě nevíte, ale voda Vás prostě přitahuje? Jste začátečník nebo je voda Vaším druhým domovem? Budete jezdit vlakem nebo se ve Vašem vozovém parku vždy najde vhodné auto na přepravu? Kolik těžce vydělaných peněz jste ochoten za novou loď utratit? Až si odpovíte na tyto otázky, pokračujte dál.

Zvítězila–li u Vás romantická dovolená, volte otevřenou kánoi, ať už laminátovou, nafukovací nebo plastovou. V našich krajích jsou oblíbené (zřejmě z dlouholeté tradice) zejména kánoe s krytou špicí a zádí. Ty umožňují sjíždění jezů a peřejnatých úseků do obtížnosti WW2. Laminátové kánoe jsou lehčí a levnější, jsou však poměrně zranitelné. Plastové kánoe jsou těžší a dražší, avšak jejich trvanlivost a odolnost je nesrovnatelně vyšší. Nafukovací kánoe jsou velice stabilní, poměrně odolné. Ve srovnání s pevnými loděmi jsou však velmi pomalé. Hlavní výhodou je snadná manipulace a přeprava.

Jste-li samotář nebo preferujete-li pohodlnější sezení a rychlejší jízdu, pořiďte si turistický kajak. Obecně platí, že čím delší, tím rychlejší a čím kratší, tím obratnější. Pro jízdu na řekách s větší obtížností je třeba volit lodě zavřené (doporučujeme polyetylenové), popř. nafukovací (díky své stabilitě odpustí spoustu chyb i začátečníkům). Čím dál více vodáků této kategorie sahá po kajacích. Ty jsou ve srovnání s kánoemi podstatně obratnější.

Na řeky do obtížnosti WW4 můžete zvolit nafukovací raft či kánoi. Jsou stabilní, skvěle si poradí s velkými vlnami, vyžadují však sehranou posádku.

Rozhodnete–li se pro kajak, volte mezi turistickým a hravým (playboat). Záleží jen na Vás, zdali chcete řeku pouze sjíždět, nebo se rádi zastavíte ve vracáku a s proudící vodou si „pohrajete“. Extremní sjezdy (řeky obtížnosti WW5 a 6) vyžadují speciální kajaky s dostatečným výtlakem. Na toky s takovou obtížností však vyrážejte, pouze pokud jste opravdovým vodáckým expertem.

Další specifickou, avšak v poslední době velmi oblíbenou kategorií lodí jsou tzv. rodeovky. Neuvěřitelně krátké lodě s minimálním výtlakem umožňují nejpestřejší figury ve válcích či na vlnách. Rodeo na divoké vodě je jedním z nejrychleji se rozvíjejících vodáckých disciplín. I na těchto kajacích je možné pustit se na divokou vodu (cca do obtížnosti WW 4), taková jízda je však mnohem náročnější než na playboatu či turistickém kajaku.

Stále více vodáků objevuje v posledních letech kouzlo tzv. seekajakingu – jízdě na moři, jezeře nebo jen velkém rybníku. Dlouhé (kolem pěti metrů) úzké tvary umožňují velmi rychlou jízdu, nohou ovládaná kormidla pak vynikající směrovou stabilitu. Při výběru z této kategorie lodí je třeba dbát (více než kdy jindy) na komfort. Vzhledem k tomu, že při expedičních jízdách v mořském kajaku sedíte celé dny, je pohodlné sezení bez nadsázky nezbytností. Dále se jednotlivé mořské kajaky liší velikostí a umístěním úložných prostorů.

Pokud již máte představu o tom, která že loď je pro Vás ta pravá, otevřete katalog Vodák sport a listujte. Snad zde i Vy najdete tu pravou…

P. S. …a pokud si přece jen nejste svou volbou jisti, nebojte se zeptat. V každé z prodejen VODÁK sport Vám zkušení vodáci dobře a rádi zdarma poradí.

clanky2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru